چرا جنگ اوکراین برای ایران منفعت دارد؟

در همین حال تشنج در منطقه افزایش یافت و در اوایل شهریور 1366/ اواخر اوت 1987، نیروی دریایی امریکا 46 کشتی در منطقه مستقر کرد و فرانسه و انگلیس نیز اعلام کردند که آنها نیز نیروهای دریایی بیشتری به منطقه اعزام خواهند کرد. در حالی که سرداران دیگر که نامشان قباد و انوشگان بود، در حال بالا بردن روحیه سربازان بودند، ناگهان سپاهیان عرب به طرف صفوف ایرانیان حمله ور شدند و جنگ خونین آغاز شد. این عملیات در پانزده روز و در پنج مرحله انجام شد اما مقاومت نیروهای عراقی، مانع از تحقق اهداف آن شد ( روزشمار جنگ ایران و عراق، کتاب20، ص 26ـ27؛ ارتش جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس، ج 6، ص 51ـ 54). ناکامی در این عملیات وحدت نظر مسئولان سیاسی و فرماندهان نظامی کشور را درخصوص ادامه جنگ به اختلاف نظر تبدیل کرد (محسن رشید، ص 48). در نتیجه، پیروزیهای ایران متوقف شد و جنگ درحدود دو ماه دچار رکود شد. حضور این افراد و یا سفرشان به کشورمان امری بسیار عادی و معمولیست کمااینکه هماکنون دهها نفر از آنها در کشورهای دیگر حضور دارند و اقدام سیاسی هم میکنند اما آن دولتها اعلام می کنند اجازه هیچ حرکت جنگطلبانهای را به این افراد نخواهد داد.

اسلام اصیل اسلامی است که به روی ظلم و جنایت می ایستد و این همان چیزی است که آمریکا نمی پذیرد. در یکی از همین روزها که دو سپاه مشغول نبرد بودند که این بار نیروی کمکی فراوانی به سپاه عرب رسید .که نتیجه این کار چیزی به جز برتری اعراب بر سپاه ایران نبود. رسانههای عربزبان در کشورهای عرب خلیج فارس نیز شورشیان حوثی یمن را مقصر دانسته و واکنشهای گستردهای نسبت به این حمله داشتند. حکومت اسلامی ایران بارها از سوی کشورهای عرب منطقه بهویژه عربستان سعودی به حمایت مالی و تسلیحاتی و ارسال جنگافزارهای سنگین به شمول موشک و پهپاد به شورشیان حوثی در یمن متهم شده است، اما مقامهای ایرانی ارسال جنگافزار را رد میکنند و مدعیاند که از شورشیان حوثی یمن تنها «حمایت مستشاری» میکنند. نقطه دیگر تضاد میان اعراب و ایران، سیاستهای منطقهای ایران و حمایت از گروههای شبهنظامی مسلح در لبنان، سوریه، عراق، یمن و برخی کشورهای دیگر منطقه است. در گزارش نخست، جورج براون براساس گفت وگو با سران عراق عنوان كرد كه با توجه به مواضع ضد غربي خميني و معتدلتر بودن صدام از اين جهت، به صلاح حكومت بريتانيا است كه به اپوزيسيون ايراني براي سرنگوني حكومت تهران كمك كند.

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت، تا این لحظه خطوط قرمز در مذاکرات وین کاملا حفظ شده و در آستانه تسلیم آمریکا و اروپا هستیم.جواد کریمی قدوسی در مطلبی در صفحه توییتر خود با اشاره به مذاکرات وین نوشت:«در موضوع ⁧‫مذاکرات وین‬⁩ با هدف لغو تحریمها باید توجه داشت که امروز نه آقای رییسی، آقای روحانی است و نه آقای امیر عبداللهیان، آقای ظریف و نه آقای باقری، آقای عراقچی و نه آقای قالیباف، آقای لاریجانی است و تا این لحظه نیز خطوط قرمز کاملا حفظ شده و در آستانه تسلیم آمریکا و اروپا هستیم.»مذاکرات احیای برجام از یازده ماه پیش آغاز و پس از یک وقفه کوتاه از آذرماه دوباره از سر گرفته شد. در همان اوایل جنگ سربازان بی روحیه ایران که تاب جنگ نداشتند کم کم عقب نشینی می کردند طوری که این عقب نشینی تبدیل به فرار شد. ابوالفتح: در این رابطه باید گفت، دو بازیگر مهم در منطقه خاورمیانه یعنی ترکیه و اسرائیل هستند که روابط گسترده ای با واشنگتن دارند که هرچه روابط بین روسیه و آمریکا پرتنش تر شود، آنکارا و تل آویو اجبار بیشتری برای پیروی از سیاست های واشنگتن و دوری از روسیه خواهند داشت و قدرت مانور ترکیه و روسیه در منطقه کاهش پیدا می کند و فضای مانور بیشتری به ایران خواهد داد.

۱. ایران در دوران گذشته، از طالبان زخم های فراوانی خورده است؛ لذا هیچ کس در ایران علاقه ای به سرکار آمدن طالبان ندارد، اما در دوره جدید برخی رفتارهای طالبان هم تغییر کرده است. سربازان ایرانی که با آمدن نیروی کمکی جان تازه ای گرفته بودند نیرو های عرب را در همۀ جبهه ها عقب زدند. در حین جنگ و گریز نیروی کمکی ای که هرمزد از دربار تقاضا کرده بود، از راه رسید و با پیوستن نیروی امداد به سپاه ایران، سپاهیان ایرانی از نو صفوف خود را آراسته و به طرف سپاه عرب حمله ور شدند. هرمز به محض اطلاع از حضور سپاه عرب در نزدیکی های دژ از کتسپون (تیسفون) کمک خواست، و طی نامه ای دربار ایران را از حمله اعراب آگاه ساخت و خود با نیرویی 17 هزار تنی که در دژ داشت به سوی خالد حرکت کرد در حالی که دیده بانان او سپاهیان عرب را بیش از 20 هزار نفر گزارش داده بودند. در آن حوالی یک دژ مستحکم قرار داشت که فرماندار دژ شخصی به نام هرمز بود. بدینترتیب، در تابستان 1228/1813 که دور جدیدی از مذاکرات صلح آغاز شد، اقتضای «شرایط جدید» آن بود که به­ هر­ ترتیب مصالحهای میان ایران و روسیه صورت پذیرد (FO.

دیدگاهتان را بنویسید