چرا ابرها از آسمان نمیافتند؟

اما میتوان آنها را همچون ستارهای پرنور با چشم غیرمسلح در آسمان دید. در یک شب صاف و در آسمانی تاریک میتوان هزاران ستاره را با چشم غیرمسلح در آسمان دید. ماه در این حالت از دید ناظر زمینی اکنون در سمت راست یا در غرب خورشید قرار دارد و به عبارت دیگر قبل از طلوع خورشید در آسمان صبحگاهی پدیدار میشود، تا بالاخره دوباره به وضعیت ماه نو میرسد. آخرین ماکزیمم در سال 1968 میلادی روی دارد. برای چینیها این ستاره با نام ستارهی مرد کهنسال شناخته میشود و توسط ستاره شناسی چینی به نام یی زینگ در سال ۷۲۴ میلادی بر روی نقشه نشان داده شد. دائرهالبروج مسیر حرکت ظاهری سالانهٔ خورشید نسبت به زمین، بر روی کره سماوی است. 1. به هم پیوستگی آسمان ها و زمین، اشاره به آغاز خلقت است. “قالتا اتینا طائعین” – این جمله پاسخی است از آسمان و زمین، به خطابی که خدای تعالی به ایشان فرمود و در آن اظهار می دارند: ما به اختیار و طوع پذیرفتیم.و اگر کلمه”طائعین”را که مخصوص صاحبان عقل است به کار برد، با اینکه آسمان و زمین دارای عقل نیستند، بدین جهت است که مقام، مقام مخاطبه و جواب است و این دو مقام مخصوص دارندگان عقل است.

محققان سعی کرده اند به طور قطعی تصمیم بگیرند که آیا این روش تا کنون هم کار میکند یا خیر. SuperMUC قدرتمندترین سوپر کامپیوتری است که فقط توسط پردازننده های سری x86 کار میکند. گسترش این ابرها امکان بارش را نیز زیاد میکند. آزمایش تسلیحات و توان نظامی ارتشها علاوه بر مخرب و پرهزینه بودن، توانمندیهای نظامی هرکشور را برای دشمنان آشکار میکند. انواع مختلفی از خازن ها در بازار موجود است اما یکی از مواردی که محبوبیت زیادی پیدا کرده و وعده جایگزینی و تغییرپذیری باتری ها را در آینده داده است، ابرخازن ها(supercapacitors) هستند که به عنوان Ultracapacitor نیز شناخته می شوند. چرا که با بررسی خورشید میتوان به شناخت بهتری از ستارههای مشابه آن دست پیدا کرد. خورشید تنها ستارهای است که میتوانیم آن را از نزدیک رصد کنیم و از همین جهت بررسی آن از نظر علمی اهمیت بسیار زیادی دارد. هنگامی که منجمان در سراسر دنیا سحابی مکنیل را بررسی کردند متوجه موضوع جالبی شدند، درخشانی این سحابی در زمان متغیر بود. آخرین تخمینها عمر این ستاره را ۱۲ میلیون سال به دست آوردهاند. فاصلهی خورشید از زمین چیزی در حدود ۱۵۰ میلیون کیلومتر یا حدود هشت دقیقه نوری است. در برخی مواقع ابر در لایههای بسیار پایین نیز وجود دارد و این همان چیزی است که به مه معروف است.

۱. وقتی اراده خداوند بر ایجاد چیزی تعلق گرفت آن چیز همان طور که خداوند اراده کرده است به وجود میآید؛ یعنی اگر اراده کند موجودی در یک لحظه خلق شود، همان میشود که خداوند اراده کرده است و اگر اراده کند موجودی در چند میلیون سال آفریده شود و در همان زمانی که آفریده میشود. با وجود این که پروکسیما قنطورس پس از خورشید نزدیکترین ستاره به زمین است نمیتوان آن را از زمین با چشم غیرمسلح مشاهده کرد. مردمان بدوی نقب و سینا نیز این ستاره را به نام سهیل میشناختند و همراه با ستارهی پولاریس برای مسیریابی در شب استفاده میشده است. پروکسیما قنطورس از دو ستارهی دیگر این مجموعه به زمین نزدیکتر است و فاصلهی آن از زمین ۴/۲۴ سال نوری است. فرمود: آن قدر ثواب از تو فوت شده است که قدر آن را به غیر از خدا کسى نمى داند، به درستى که این ماهى است که خدا آن را بر ماههاى دیگر فضیلت داده و حرمت آن را عظیم نموده و گرامی داشتن روزه دار را در این ماه بر خود واجب گردانیده است. اصلی ترین فعالیت انسانی که منجر به گرمای زمین می شود سوزاندن سوختهای فسیلی و از بین بردن جنگل هاست.بیشتر سوخت فسیلی در اتوموبیل ها کارخانه ها و نیروگاه ها به مصرف می رسد.سوزاندن این سوخت ها گاز دی اکسید کربن با علامت اختصاریCO2تولید می کند.CO2از گاز های گلخانه ای است که روند فرار گرما از جو به فضا را بسیار کند می کند.درختان و دیگر گیاهان در روند فتوسنتز گازCO2 را از هوا جذب می کنند.با از بین بردن گیاهان میزان گاز CO2در هوا افزایش می یابد.تجزیه شدن گیاهان نیز منجر به افزایش این گاز می شود.

و از سویی دیگر برخی از ستارههای پرنور آنقدر از زمین دور هستند که اگر در فاصلهی نزدیکتری قرار داشتند درخشششان با ماه قابل مقایسه میشد! دو ستاره آلفا قنطورس A و B دیگر ستارههای سامانهی ستارهای آلفا قنطورس هستند که کمی دورتر از پروکسیما قنطورس واقع شدهاند و یک سامانهی دوتایی را تشکیل میدهند. برای اروپاییان اولین باری که این ستاره مورد توجه قرار گرفت در سال ۱۵۹۲ و بود که رابرت هیو در کتاب خود مشاهداتش از این ستاره را همراه با آلفا قنطورس و آخرالنهر ثبت کرد. وقتی که برای اولین بار طرف دور ماه توسط کاوشگر روسی لونا 3 (Luna 3) عکس­برداری شد، یک ویژگی تعجب­ آور این بود که تقریباً هیچ­گونه ماریا آنجا وجود نداشت. گرچه این ستاره برای یونانیان و رومیان باستان قابل مشاهده نبود اما برای مصریان باستان و مردمان ناواهو، چین و هند و آریاییها شناخته شده بود. دومی در آخر جوی و سومی در پای راست قنطورس قرار دارد.» سفینههای فضایی از این ستاره به دلیل درخشش زیاد نسبت به ستارگان اطرافش برای جهت یابی استفاده میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید