مفاهیم، روابط و آزمایش ها – آموزش رایگان – فرادرس – مجله

از آنسوی فلات قاره آغاز میگردد، مرز آن تا خط اعماق ۲۴۰۰ متری است و مساحتش ۱۵ درصد مساحت کل اقیانوس جهانی را تشکیل میدهد شیب آن نسبت به شیب فلات قاره بیشتر است ولی معمولا” از ۴ تا۷ درجه تجاوز نمیکند. نسبت کلی این دوعنصر دراقیانوسها ۱۵ است. درجه حرارت آب : در نواحی قطبی آبهای سطح اقیانوس ممکن است تا منهای ۲ درجه سانتیگراد تنزل کند ولی در آبهای استوائی باز تا ۳۰ درجه ( در دریاهای معین بیشتر : در خلیج مکزیک ۳۲ و در دریای سرخ تا ۳۵ درجه) می رسد. کشور ما در قسمت شمالی خود، دریای خزر را دارا است که دریای بسته می باشد ولی در جنوب خلیج فارس و دریای عمان که دریاهای باز هستند و با اقیانوس هند مربوط هستند ، ضمنا” بسیار جالب توجه است که تمام خلیج فارس یک فلات قاره می باشد و حداکثر عمق آن حدود ۱۰۰ متر و عمق متوسط ۳۵ متر میباشد.

طوفان های استوایی (طوفان) ممکن است از ژوئن تا اکتبر در جنوب مکزیک تشکیل شده و مکزیک و آمریکای مرکزی را تحت تأثیر قرار دهد. سیکلون های استوایی ممکن است از ماه مه تا دسامبر به جنوب شرقی و شرق آسیا برخورد کنند. ترکیب و ساختمان خاک به دقت از سوی کشاورزانی که به خاک مناسب برای کاشت محصولات نیاز دارند و همچنین مهندسانی که ممکن است به فهم خاک برای مقاصد مختلف نیاز داشته باشند مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین افزایش فشار گاز CO2 در اعماق سبب انحلال فسفر می شود و بنابراین می توان گفت که آبهای عمیق در وضعیتی نزدیک به اشباع از نظر فسفر قرار می گیرند. بهطور مثال ممکن است زمین هایی مورد استفاده قرار گیرند که قبلاً مکانی برای دفن زبالههای مختلف مانند زبالههای حفاری، ضایعات ساختمانی زبالههای دیگر باشند. ته شیب قاره ای شامل بسیاری تراسها، فرورفتگی ها ، برجستگی ها و دره های زیر آبی می باشد این منطقه نیز مانند قعر دریا محیط زیست جانوران است: جانوران گوشتخوار که عده ای از آنها عده دیگر را طعمه قرار می دهند. بيماريهاي سيستم حركتي موثره روماتيسم، پلي آرتريت مزمن، فرمهاي آرتريت مزمن مانند نقرس، درد عضلاني ناشي از فيبروزيت، انواع نورالژي ها به ويژه سياتالژي، از بين رفتن آثار كوفتگي، خون مردگي، صدمه و گسيختگي مفصلي، سفتي مفاصل، بيماريهاي عروق محيطي، اگزما، پسوريازيس، بيماريهاي زنان به ويژه التهاب مزمن يا بي كفايتي تخمدانها، آمنوره، اختلالات قاعدگي، نازايي، رشد نكردن دستگاه تناسلي و غيره از جمله بيماريهايي هستند كه تاثیر درماني لجن درياچه بر روي آنها كاملا مشخص است، كه همه اين كاربردهاي درماني به علت اثرات فيزيكي، خواص شيميايي، فيزيكو شيميايي و خواص بيولوژیکي لجن درياچه است.

بستر اقیانوس در بعضی جاها دارای اعماق بیش از ۶۰۰۰ متر بوده و گودال های عمیق تشکیل میدهد که مساحت کل آنها ۳/۱ درصد مساحت کل اقیانوس جهانی است، عمیق ترین آنها گودال ماریانا واقع در قسمت باختری اقیانوس آرام می باشد(عمق۱۱۰۳۴) متر ضمنا” عمیق ترین نقاط در قسمت مرکزی اقیانوس واقع نشده بلکه در مناطق موازی با کرانه های قاره ای و خارج از جزایر قرار گرفته اند . سازمان ملل متحد (UN) با بزرگداشت این بخش عظیم کره زمین، از سال 2008 روز 8 ژوئن هر سال را به عنوان روز جهانی اقیانوس ها به رسمیت شناخت. سطح زمین از بیش از 70 درصد آب تشکیل شده است که برای همه موجودات کره زمین حیاتی است.اقیانوس ها ، بزرگترین آبهای جهان ، نشانه غرور بین المللی هستند و بعضاً بعنوان خطوط حیات زمین نیز نامیده می شوند ، زیرا جدا از تهیه محصولاتی مانند غذاهای دریایی و همچنین زندگی دریایی برای آبزیان و خطوط دریایی را برای تجارت بین المللی فراهم می کنند. و عمق دریاها بسیار مختلف و تغییرپذیر است و در بعضی نقاط سوند (آلتی که در تعیین عمق دریاها استعمال می کنند) به تک آن نمیرسد و در این جاها عمق دریا را از دوازده تا پانزده هزار متر فرض کرده اند و تک دریاها نوعاً مانند سطح زمین ناصاف و غیرمسطح است و در زیر آب دره هایی موجود است شبیه دره هایی که در کوههای بسیار مرتفع مشاهده می کنیم و جزیره های کوچک و کم وسعت نیز قله های کوههای مرتفع تحت بحری هستند.

طولانیترین قطر این جزیره نیز از «روستای هنگام کهنه» تا «روستای هنگام جدید» حدود ۹ کیلومتر و و کوتاهترین قطر جزیره پنج کیلومتر طول دارد. آب این دریاچه از رودخانه کن (بوستان جوانمردان) با کانالی به طول حدود ۶ کیلومتر و نیز سایر منابع آبی منطقه با هماهنگی وزارت نیرو تأمین میشود. با و جود این فشار زیاد، موجودات اعماق دریا تلف نمی شوند، زیرا بدن بسیاری ازآنها از آب اشباع شده است و تقریبا منقبض نمی شود. شامل منطقه ای است از خط اعماق ۲۴۰۰ متری تا ۶۰۰۰متری و قسمت بیشتر ته اقیانوس جهانی را اشغال مینماید(۷۶درصد) . این نوع الیاف بیشتر در ترکیبات خاک گیاهان آپارتمانی و پرورش قارچ کاربرد دارد . معمولاً رسوبات دریایی دارای قسمتهای نرم گیاهان و جانوران واجد فسفر هستند. تحکیم ثانویه، پارامتر مهمی برای ارزیابی خاکهای خاصی نظیر تورب (پوده) و رسهای نرم زیستی است. معیارهای شکست، با بهرهگیری از این مفهوم، روابط ریاضی مورد نیاز برای تحلیل پایداری سازه را ارائه میدهند. این مسائل با تحلیل استایک و دینامیک پایداری شیب سدهای خاکی، خاکریزها، شیبهای حفاری شده و شیبهای طبیعی سر و کار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید