فلسفه به زندگی تعلق دارد – ایرنا

فقط فرزند سعد، وقاص نبود که اعمال زشت خود را از این طریق توجیه میکرد؛ بلکه عایشه نیز گاهی به همین ریسمان چنگ میزد. درجهت تحفظ بر عفت عمومی و حراست از رازها و ناپیدایی­های درون خانه که فقط باید در محدوده ی همان چهار دیواری باشد. را در جامعه اسلامی ایرانی تبیلغ میکنند، اما زنان همان صهیونیستهای یهودی که علیه حجاب زن مسلمان اقدام به راهاندازی سایت و شبکههای ماهوارهای میکنند، حجاب دارند.

↑ سید حسین نصر هرمس الهرامسه را همان ادریس نبی میداند.(نصر، معارف اسلامی در جهان معاصر، ۱۳۸۹ش، ص۶۱-۷۱)در افسانه های یونان هِرمِس معمولاً به صورت مأمور الهی ، حامل قهرمانان و غیره تجلی می کند. یزدانپناه، سید یدالله، حکمت اشراق، قم، انتشارات پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، ۱۳۹۱ش. یثربی، سید یحیی، حکمت اشراق، قم، انتشارات بوستان کتاب، ۱۳۹۰ش. ↑ یزدانپناه، حکمت اشراق، ۱۳۹۱ش، ج۲، ص۴۹۹-۵۰۰-۵۰۳. ارزش حکمت (فلسفه الهی) و تفاوت آن با فلسفه طبیعی و فلسفه ریاضی، شناخت مبادی و علل نخستین، بطلان تسلسل در علل، جوهر و اقسام آن، عرض، ماده و صورت، قوّه و فعل، تبییین حرکت، شدن (صیرورت)، متعلّق شناخت، و نقد بر نظریه «مُثُل» افلاطون از مباحث و مسائل مهم متافیزیک ارسطو هستند.

مبحث «الهیّات»، که اخص از کلمه «متافیزیک» است و ارسطو عنوان «فلسفه اولی» به آن داده، از مهم ترین مباحث متافیزیک است که به دلیل اهمیت زیاد و گستردگی مسائل و مباحث آن، تقریبا به شکل علم مستقلی درآمده است. یعنی اگر ابن سینا را متولد 370 هجری بدانیم، تقریبا 31 سال بعد از وفات فارابی به دنیا میآید و در 58 سالگی یعنی در نیمه اول قرن پنجم وفات میکند. اگر کار بدین ترتیب ادامه پیدا کند، شخص صاحبنظر شده و قدرت تحلیل پیدا میکند. حالا نمیخواهم عنوان مطرح کنم که مثلاً چه باشد ولی هستند که اصطلاحاً به اینها بین رشتهای میگوییم که یک استاد در حوزهی مطالعات زنان و یک استاد در حوزهی قرآن باید در اختیار باشد و بتواند هدایت کند و الّا کار ابتر میشود.

به گزارش خبرنگار مهر، «محسن عباسی ولدی» در برنامه «بدون توقف» با اشاره به اینکه درست است سن ازدواج بالا رفته ولی به این کلیت نمیشود قبول کرد که جوانان نمیتوانند ازدواج کنند، گفت: در واقع موانعی سر راهشان است که برخی نمیخواهند آن موانع را بردارند و مطلب دیگر اینکه هر چیزی که در خصوص مدارا و آسانگیری گفته میشود ربطی به تلاش و کوشش مسئولان ندارد برنامه و وظیفه و کار مسئولان متفاوت است و باید تمام تلاششان را بکنند که ازدواج سهل و آسان شود. این سخن مطابق با واقع نیست. در واقع اشعار توسط دکارت نوشته نشده بود، اگرچه او اساسنامههای یکی از آکادمیهای هنر و علوم سوئد را نوشت.

اگرچه معرفت ما با محسوسات آغاز می گردد و امور حسی مستقیما قابل شناخت هستند، اما مانع برخورداری علم حکمت از این ویژگی اخیر نمی شوند. اگرچه بخش هایی از فلسفه او امروزه مردود اعلام شده، اما بعضی از نظرات او، بخصوص منطق و فلسفه اخلاق بیش از بیست قرن بر تاریخ معرفت و در نزد بعضی، تاکنون سیطره داشته است. اندکی پس از مرگ ارسطو تاکنون، شرح ها و تفسیرهای بسیاری پدید آمد که همه آن ها کوشش هایی برای حل مسئله متافیزیک بوده اند، و این نشان از اهمیت این موضوع علمی و شناسایی مسائل آن دارد.

یکی از معروف ترین و دشوارترین کتاب هایی که در تاریخ فلسفه غرب به رشته تحریر درآمد کتاب مابعدالطبیعه ارسطو است. بعضی همچون رینر (Reiner)، یکی از محققان فلسفه، آن را به ادموس ردسی نسبت می دهند. و از تعبیر هراکلیتوس دربارۀ هماهنگی هستی که همچون هماهنگی صداهای متضاد در هنر موسیقی است مثال زد و آن را عبارت از سازگاری دانست و نوعدوستی و یگانگی! به عبارت دیگر، حکمت علمی است که برای خودش خواستنی است و نه صرفا به خاطر منافع و نتایجش. ادراک حسی حکمت نمی شود، چون در محسوسات باقی می ماند و به سوی اصول نهایی و علل اولیه پیش نمی رود.

چهارم آنکه این علم فی حدّ ذاته، شناختنی ترین و به عبارتی، قانع کننده ترین علوم است؛ زیرا درباره اصول اولیه و علل نهایی همه امور دیگر بحث می کند و این اصول فی نفسه به طور حقیقی شناختنی تر هستند تا کاربردهای آن ها؛ زیرا این کاربردها و آثار، تابع اصول اوّلیه اند. انسان ها دوست دارند به تبیین اشیایی که می بینند بپردازند، به علل پدید آمدن و علت نهایی و غایی آن ها پی ببرند. حکمت آموزنده ترین دانش است؛ زیرا حکمت علاوه بر فواید دیگرش، دانش علت غایی همه چیزهاست.»(6) به خاطر ویژگی های مزبور، که ارسطو مدعی آن هاست، فلسفه الهی یا حکمت بالاترین و شریف ترین علوم می شود.

لغت نامه دهخدا ذیل انباذقلس به نقل از سیر حکمت در اروپا نوشته محمدعلی فروغی. را كه با شیوه اندیشه اسلامی دگرگونی گسترش یافت، «فلسفه اسلامی» نامید زیرا این دگرگونی عمدتا از شیوه اندیشه قرآنی و روح اسلامی ناشی از آن منتج شد» البته او بلافاصله میافزاید «هر چند در اصل اسلامی نیست» و این نكته بسیار مهمی است كه ممكن است كمتر مورد توجه قرار بگیرد. و در این مقام است که انسانها با کمی توجه به رشحاتی از مفهوم خدا بودن و بنده پروری پی میبرند.

یک عده از این طرف عبادات را یک سری مراسم خشکی میدانند و میگویند ما چه میدانیم خدا این طور گفته است. درباره اینکه چه کسی عنوان متافیزیک را بر آن دسته از نوشته های ارسطو داده، بین ارسطوشناسان اختلاف است. گر نیک آمد ، شکستن از بهر چه بود ؟ شب نيمه ماه رمضان سال سوم هـ دومين امام شيعيان حضرت ابومحمد حسن بن على بن ابى طالب(ع) در شهر مدينه به دنيا آمد. در این صورت، شهر به شهر تجّملى و متورّم تبدیل شده است; شهر خوک نشین، که هدف آن فربه سازى است.

با این طرز زندگى، احتیاج انسان ها به طبیب، به مراتب بیش از آن خواهد بود که در شهر ساده داشتند. در اینجا مثالی مطرح میکنم که مفهوم ادراک حسی مشخص شود؛ تا زمانی فرد یک شیء را مشاهده میکند به آن ادراک حسی میگویند؛ چراکه آن شیء جلوی فرد حاضر و قوای ادارکی و یا حواس ظاهری فرد با آن شیء در ارتباط است. عقلانیت برای حکومت امویان و عباسیان، خطر داشت و به سبب یک رشته مسائل سیاسی رو به تعبد آورده و در مسائل معرفتی از عقل و خرد گریزان بودند؛ ولی انگیزة تفکیک عقل از دین در غرب صیانت کتاب مقدس انجیل از نقد علمی بود؛ زیرا بسیاری از آموزههای کتاب مقدس در توحید، و غیره با علم و خرد، در تعارضند.

دیدگاهتان را بنویسید