طبقه بندی انواع خاک – عمران مدرن

توزیع ابعاد ذرات خاک توسط دانهبندی آن نمایش داده میشود. «منشوری» (Prismatic): ذرات هر واحد خاک توسط صفحات صاف یا مدور در کنار یکدیگر قرار میگیرند. ذرات رس (Clay) دارای قطری کوچکتر از 0.002 میلیمتر میباشند و در حدود 50% خاک را تشکیل میدهند. این سیستم، نوع و کیفیت دانهبندی خاک را مطابق با استاندارد ASTM D-2487 به پنج گروه شن، ماسه، لای، رس و آلی با دانهبندی خوب یا بد و خاصیت خمیری زیاد یا کم تقسیم میکند. خاک زراعی بد به شدت چسبنده است و از هم جدا نمی شود. در مناطق استثنایی کره زمین عمق خاک سطح الارض زیادتر از این عدد است و بستگی به محل زیست شما دارد. ، انواع خاک های مخصوص گیاهان توانسته است نیاز های گل و گیاه شما مشتریان عزیز را در کمترین زمان ممکن فراهم آورد. علاوه بر این تماس خاک با محل پیوند ممکن است منجر به فعالیتهای عوامل بیماری زای قارچی – باکتریایی شده و پیوند بشکند. عوامل زیادی بر روی نفوذپذیری خاکها تاثیرگذار هستند.

این دانه ها سفید بوده و برای بهبود ساختار فیزیکی و تهویه مناسب به انواع خاکها افزوده می شود . توجه داشته باشید که اصول پیوند زدن برای هر گونه گیاهی و هر درختی متفاوت می باشد. وجود خاک به دلیل اهمیتی که در تولید مواد غذایی و منبع اصلی بودن برای تهیه مواد اولیه زندگی بشر و بخش کشاورزی دارد، به عنوان یک منبع تجدید پذیر زندگی بشر را تحت الشعاع قرار می دهد. آبهای وردخانه ای دارای مواد آواری، بدلیل وزن بیشتر به اعماق میروند. این مواد باید از باغچه خارج و مخلوط خاک زراعی مرغوب همراه با کود حیوانی پوسیده و ماسه حداقل به ارتفاع نیم متر و اگر مقدور بود بیشتر از آن در باغچه خانه ریخته شود. فرض ما این است که شما میخواهید در باغچه خانه درخت بکارید. برای باغکاری معمولا توصیه می شود این چاله را از پاییز بکنید و آماده بگذارید تا بهار که میخواهید کشت کنید رطوبت درون چاله افزایش یافته و موجودات ذره بینی در محل چاله آماده خدمتگذاری به نهال جدید باشند. معمولا شب قبل از کاشت، نهالها را در آب می گذارند تا ریشهها به اندازه کافی آبگیری بکنند و رقابت اسمزی بین خاک و ریشه اگر بوجود آمد ریشه ها آب از دست نداده و خشک نشوند.

بیشتر این باران در فصل زمستان و بهار می بارد و تابستان این مناطق خشک است. اگر می توانید پیشنهاد باغبانها این است که بیشتر از یک و نیم متر از عمق خاک باغچه را بردارید (زیرا درختان میوه تا چند متری عمق زمین هم ریشه می دوانند) و با خاکی که مخلوطی از خاک زراعی و کود حیوانی و ماسه باشد جایگزین شود. عرض نیم متر برای مثال و عمق ۷۵ سانتی متر برای خاکی که مناسب است کنده می شود ولی اگر محل شما کاملا نامناسب و سنگلاخی است می توانید تا دو متر عمق و یک متر عرض بکنید و با خاک خوب پر کرده و درختکاری کنید. ولی حتما از بهترین محل خاک را تهیه کنید. خاک زراعی خوب را در حالت خشک، وقتی در مشتتان بگیرید و فشار دهید به هم می چسبد و فشرده می شود ولی با یک ضربه کوچک از هم جدا شده و دوباره پودر مانند می شود. شاخه انتخابی برای پیوندک از قسمت شاخه های میوه دهنده یا گل جدا می گردد.

امروز ، فروشگاه اینترنتی گل و گیاه ایران درخت با بیش از 500 نوع محصول گوناگون اعم از گیاهان آپارتمانی ، انواع تقویت کننده ها و کود های گل و گیاه ، انواع گلدان های پلاستیکی ، سفالی ، سرامیکی و … یعنی ریشهها نباید در معرض نور و هوا باشد و بهتر است اطراف ریشهها را با خاک یا ماسه یا کیسه پلاستیکی سیاه پوشاند. از طرف دیگر چون حجم ریشهها در اثر انتقال کم شده است. چون قسمت های پایین کم میوه و قسمت های بالایی ضعیف می باشند. در فرسایش شیاری بیشتر مناطق کم گیاه، مزارع و زمین های لخت مورد حمله قرار می گیرند. در صورتی که پیوند زیر خاک بماند در سالهای آتی که شاخهها وجوانههای جانبی تولید می شوند معلوم نخواهد بود که این شاخه متعلق به پایه است یا پیوند؟ ریشه های نهالی که می خرید باید کاملا قوی و سالم باشد. کمپوست کهنه و پوسیده شده نیز هنوز فقط کمی تجزیه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید