طبقه بندی انواع خاک – عمران مدرن

مقاومت برشی خاک چیست؟ «زاویه اصطکاک» (Friction Angle): پارامتری که برای توصیف مقاومت برشی اصطکاکی و تنش موثر مورد استفاده قرار میگیرد. در هنگام ساخت سد، ویژگیهای خاک بستر رودخانه، به عنوان یکی از عوامل تعیینکننده برای انتخاب بین سدهای وزنی، خاکی یا سنگریزهای مد نظر قرار میگیرد. چون در این نواحی هوا خشک است نه تنها مواد غذائی خاک شسته نمی شود بلکه امکان دارد مقداری املاح مختلف نیز به وسیله آب زیرزمینی در هنگام تبخیر به سطح زمین بیاید و در آنجا جمع و انباشته گردد. جابجایی رو به پایین زمین بر اثر اعمال بارهای تحکیمکننده خاک، با عنوان «نشست» (Settlement) شناخته میشود. به عنوان مثال، ترکیبات خاکریز راه آهن معمولا از ترکیب ماسه با سنگریزه ساخته میشود تا در برابر بارهای ضربهای قطار، مقاومت خوبی از خود نشان دهد. خاکهای فونداسیون باید قادر به تحمل، انتقال و توزیع مناسب بارهای روسازه باشد. خاک، به صورت مصالح (سد، خاکریز، راه، راه آهن)، فونداسیون (سد، پل، ساختمان) و محیط ساخت (تونل، کانال) مورد استفاده قرار میگیرد. ساخت خاکریز معمولا با استفاده از خاکهای متراکم صورت میگیرد تا از نشست زمین جلوگیری شود. نوع سازه نگهبان مورد استفاده برای جلوگیری از ریزش شیبهای خاکی، به نوع و خواص مقاومتی شیبها بستگی دارد.

قابلیت کشاورزی خاک های قهوه ای: 250 تا 440 میلیمتر باران سالیانه برای کشت صیفی بسیار کم ولی برای رویش غلات و گیاهان مرتعی کافی است. حرارت سطح آب دریاچهها برابر با حرارت موجود در محیط میباشد ولی با افزایش عمق درجه حرارت کمتر میشود. رفتار خاکها در برابر بارگذاری، به خواص مکانیکی آنها از جمله تنش موثر، مقاومت برشی، ظرفیت باربری و غیره بستگی دارد. در این بخش، به معرفی مهمترین خواص مکانیکی خاک میپردازیم. ♦ هوای موجود در خاک: هوا همراه با آب در خوههای خاکها وجود دارد که البته این هوا از ضروریات رشد و نمو گیاهان و ادامه حیات حیوانات میباشد. در ضمن، مراقب خرچنگها و توتیاهایی که در آب وجود دارند هم باشید، خرچنگها با چنگکهایشان و توتیاها با تیغهایشان میتوانند انسانها را زخمی کنند. اغلب سیستم های طبقه بندی خاک که برای مقاصد مهندسی تدوین یافته اند، بر پایه خواص ساده ای از خاک نظیر دانه بندی و خواص خمیری قرار دارند.

همچنین خاک های ریزدانه در سیستم طبقه بندی خاک یونیفاید ، به خاک هایی اطلاق می شود که بیش از ۵۰ درصد آن کوچک تر از ۰.۰۷۵ میلی متر است. سیستم های طبقه بندی انواع خاک ، یک زبان مشترک برای بیان مشخصات خاک به طور خلاصه به وجود می آورند. اگرچه صدها منطقه مشابه این ساحل در سراسر جهان وجود دارد، اما هیچیک به اندازه ساحل شیشهای کالیفرنیا وسیع و بینظیر به فرد نیست. گازهای NOx در ارتفاعات منطقه کازرون از نیروگاه سیکل ترکیبی به سمت تالاب پریشان و شهر کشیده شده که هنگام طلوع آفتاب قابل رؤیت است. هنگام در نزدیکی قشم قرار دارد و سفر به آن با قایق سواری در آبهای خلیج فارس آغاز میشود. از قشم حدود یک ساعت و از بندرعباس نزدیک به یک ساعت و نیم طول میکشد تا به هنگام برسید. هنگام شبیه به گنج مدفونی است که خیلی از مردم ایران هنوز آن را نمیشناسند!

ساحل شیشهای کالیفرنیا ابتدا یک ساحل بود که توسط مردم محلی به منطقهای برای انباشت زبالهها تبدیل شد. پیش از آنکه به دریاچه بروید مسیر را با افراد محلی چک کنید و یا پیش از قطع شدن ارتباط اینترنت، مسیر را بر روی اپلیکیشن های مسیریابی همچون گوگل مپ مشخص کنید. نیروهای داخلی میتوانند یک دریاچه را گودتر کنند و یا برعکس باعث کم عمق آن و حتی از بین رفتن گودی شوند. سد خاکریزی ناهمگن: این نوع سد، از یک هسته نفوذناپذیر (رس، سیلت یا مخلوط این دو) با پوشش نفوذپذیر (خاک معمولی) ساخته میشود. «سازه خاکی» (Earth Structure)، ساختمان یا سازهای است که بخش قابل توجهی از آن توسط خاک ساخته شده باشد. ورودی جاده چورت فقط از روی نقشه قابل تشخیص است. در مسیر خود به سمت این دریاچه، در جاده الموت، میتوانید در بهار از زیباییهای شکوفههای گیلاس در دو طرف جاده لذت ببرید و هنگامی که به دریاچه میرسید پوشش سبز و تنوع گیاهی در این منطقه شما را شگفت زده میکند. شما دوستان عزیز برای خواندن جملات بیشتری از این دست، میتوانید «متن لذت بردن از زندگی» را نیز در ستاره مطالعه بفرمایید. حسام منظور در سریال جزیره بازی خود را به تازگی شروع کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید