شعر ایرج میرزا در مورد زن – اشعار منتخب ایرج میرزا در باره مادر

شما میتوانید در پایین همین مطلب، زیباترین اشعار عاشقانه حافظ که خواندهاید را با ما و دیگر دوستانتان در انگیزه به اشتراک بگذارید. رمان عاشقانه پریچهر نوشتهی مرتضی مودبپور میباشد که موضوعی عاشقانه و طنز داشته و خوانندگان این رمان رضایت کامل را از آن دارند. از بین اشعار مولانا برخی از بهترین ابیات عاشقانه و غزلیات را برای شما گردآوری کردیم. ـ بیدل از مفهوم «آب شدن» نیز فراوان در اشعارش استفاده نموده است که در بیشتر اوقات مفهوم «از بین رفتن» را در ذهن تداعی میکند. ابوالمعالی میرزا عبدالقادر بن عبدالخالق ارلاس، متخلص به بیدل، و نیز شناخته شده با نام بیدل دهلوی، شاعر پارسی سرای سبک هندی است.

نوشتهاند که وی در دربار خود، یک دیوان ویژه شاعران ایجاد کرده است.همچنین، در سفرهایش، چهارصد شاعر حضور داشتند. منتهی خواهش های نفسانی وزیاده خواهی های امیال طبیعی انسان وفی نفسه جنس مرد است که همواره در طول تاریخ بر زن جفا رانده است . بلکه زن به دلیل مقام مادر بودن ومادر شدن دارای موهبت هایی است که مرد نیست . با نزدیک شدن به روز ولادت بانوی عالم حضرت فاطمه زهرا (س) و فرا رسیدن روز زن و مادر اشعار ویژه این روز را برایتان گردآوری کردهایم.

مادر تو بگو برادرم کو ، کجاست؟ تو قلب که نه، تمام مرا شکستی! همه و همه مرا به یاد تو میاندازند… کشتی مرا چه بیم دریا؟ از طرف ديگر آرزو مي ­كند كه شخصي به­نام شاه­ بهرام مقدس از دوره كيان با هزاران پيل­ دمان به ايران بيايد و مشاهده كند كه ايرانيان از دست اعرابي كه با اندك سرباز به ايران هجوم آورده و دين خود را منتشر و شاهنشاهي را از بين بردند چه مي­كشند! نيز در رساله (درخت آسوريك) كه احتمالاً در زمان اشكانيان و در شمال ايران تدوين شده و بيشتر آنها اشعار ۱۲هجایي مي­باشد و استاد بهار هم آن را در مقاله­ هاي خود ذكر كرده ­اند و يا در چامه (شاه بهرام) كه اثر منظومي آن در آمدن شاه­ بهرام مقدس و از سروده­ هاي بلافاصله پس از ظهور اسلام است مي­ توان به نمونه­ هاي ديگر اشعار هجائي دوره ساسانيان آشنا گرديد.

شاید این حکایتاشاره به آن باشد که شاهنامه ابومنصوری چندان هم مورد اعتنا نبوده؛ والا چگونهممکن است که فردوسی مجبور شود تا بخارا برود؛ اما نسخهای از آن را به دستنیاورد! محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تبریک ایام ماه رجب و اعیاد این ماه ابراز خوشحالی کرد که در جمع فرزانگان، نخبگان و علاقهمندان شعر و ادبیات ایران است و گفت: دوست داشتم فرصت بیشتری بود تا بخشی از علایق و برنامههای گسترده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را برای رونق مجدد شعر و ادبیات بیان کنم.

شعر پدر حافظ ، شعر درباره مقام پدر از شهریار و شاملو و فریدون مشیری و مولانا همگی در سایت پارسی زی.امیدواریم این مطلب که حاصل تلاش تیم شعر و فرهنگ سایت است مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد. چنینشخصیتی را نمیتوان به عنوان یک عالم دینی ویا حتی کسی که فرهنگ اسلامی رابا تمام وجود پذیرفته معرفی کرد. این شاعران، تربیت شده عصرسامانیاند که در دوران آشفتگی اوضاع سامانی، به سوی سلسلههای دیگر، از قبیلچغانیان وخوارزمیان وحتی بویهیان در ری رفتند که حتی شعر عربی رامیپسندیدند.

گرچه این شعر ها برای نوجوانان سنین 12- 16 مناسب است اما برای گروه های سنی بالاتر هم كاربرد دارد .اهداف:هدف كلی: تربیت و رشد جوانان به خصوص نوجواناناهداف ویژه:افزایش شادكامی، انگیزه و لذت بردن بیشتر نوجوانان از زندگیاهداف كاربردی:جوانان آسان تر زندگی كنند و احساس شادی و نشاط بیشتری در مسیر زندگی و کمال داشته باشند. امروز هم آنجاست ومن در سنه 510 آن خاک را زیارت کردم. فرّخی سیستانی (م 429) یکی دیگر از این شاعران است که در روزگار خلف بناحمد صفاری در سیستان، ستایشگر یکی از دهقانان بود.

به همین دلیل ارتباط استواری میان آنها نبودوگویا جز یک مورد، نامی از آنها در شاهنامه نیاورده است. وی در عین حال که مسلمانی است متدین بهاسلام، معتقد به مبانی آن، فردی است علاقمند به یک دوره باستانی که در نگاهفرهنگ ایرانی، به جز برخی از نکات اخلاقی، نمیتواند سمبل یک زندگی آرمانیدینی باشد. شاهنامه منظومی را مسعودی مروزی ساخت که به جز چندبیت چیزی از آن برجای نمانده است. اشکال این مطلب آن است که کسائی مروزی که شیعه بوده، اشعاری برایسلطان غزنوی سروده وصله دریافت کرده است.

یکی از شاعران برجسته این دوران کسائی مروزی است که به سال 341 متولدشده است. همچنین وی به دلیل آتش زدن کتابهادر ری مورد طعن قرار گرفته است. وی تا شش سال پس از این تصمیم،کوشید تا متن مورد پسند سلطان غزنوی را فراهم آورد وبه او بسپارد. 17 در قرن دهم ظاهراً از تب تصوّف قرن پیش تا حدّی کاسته می شود زیرا ملاحظه می شود که دوباره توجّه به شیوه خیّامی از سر گرفته می شود و این گون رباعی نسبت به رباعی صوفیانه رواج بیشتری می یابد. داستان رمان، داستان زندگی دختری شانزده ساله به اسم ساحل است که به دلیل شیطنتهای نوجوانی باعث خشم خانواده نسبت به خود میشود.

این نیاز در کودکان به نسبت پر رنگ تر از سایر افراد است و پاسخ دادن به این نیاز آنها، هم در شکل گیری شخصیت آنها و هم در افزایش عزت نفس و اعتماد به نفسشان و مهم تر از همه در پیشرفت تحصیلی آنها تآثیر چشم گیری دارد. وی توانست از این سلطان که به خسّت هم شهرت داشت،ثروت فراوانی به دست آورد ودر ناز ونعمت زندگی کند. البتّه، مولانا با عشق خویش توانست تعداد اعظم آدمان را جفت گرداند. با این همه، نباید غفلت کرد که او بسیاری از مسائل اخلاق اسلامی وانسانی را بهگونهای خاص در بیانی که از تاریخ گذشته دارد، منعکس میکند.

وی را از شاعران دوره غزنوی یادکردهاند، اما بمانند بسیاری دیگر از شاعران این عهد، تربیت شده دوره سامانیاست. با این که فردوسی در اشعارش از یک دوره تاریخی غیرِ دینی ستایش زیادیکرده بود، اما به لحاظ تربیت خانوادگی یک مسلمانِ شیعه مذهب بود که تأثیر عقیدهمذهبی او را در اشعارش شاهدیم؛ اما همان گونه که گذشت، نمیبایست فردوسی رایک عالم دینی پنداشت؛ درست همان طور که نباید از آن روی که زبان پارسی راحفظ کرده، از همه آنچه در شاهنامه آمده، ستایش کرد.

به هر روی اشعاری در شاهنامه وجود دارد که وفاداری فردوسی را به تشیع نشانمیدهد. ابوالقاسم فردوسی به سال 329 در روستای پاژ از روستاهای طوس به دنیا آمد. کجا دیدی که بی آتش کسی را بوی عود آمد؟ و گُذرانِ زندگی بی آمدنِ دخترِ شاهِ پریان را! بی وجود تو بدان… پدر تو دین و ایمونم… تو همه چیز من شده ای! تو رفته ای و … پیشنهاد دوم: همه رو دانلود کنید و هفته ای یکی از این کارها رو بکگراند گوشی قرار بدین و سعی کنید در کل هفته مدام شعر رو از حفظ برای همه بخونید.

اشعار کلاسیک فارسی نشانی از هویت ادبیات پربار ایرانیان بوده و با در برداشتن محتوای غنی و مفاهیم زیبا و حکیمانه، در همه اعصار از محبوبیت زیادی برخوردارند. محتوای تاریخی شاهنامه شامل سه دوره تاریخی میشود: دوره اساطیری یاعصر پیشدادیان، دوره پهلوانی وحماسی یاعصر کیانیان، دوره تاریخی یا عصرساسانیان. فردوسی بیشترین سالهای زندگی خویش را در دوره سامانیان سپری کرد؛ اماسامانیان در بخارا بودند واو در طوس. کسانی از محققان در این که این هجونامه ازفردوسی باشد، تردید کردهاند. به هر روی، تنها شرایطمساعد موجود در درگاه میتوانست کسانی مانند عنصری بلخی، فرخی سیستانیومنوچهری دامغانی را فراهمآورد.

دیدگاهتان را بنویسید