شعر انگیزشی؛ بهترین اشعار انگیزشی مولانا، حافظ، سعدی و

هرساله در تاریخ ۲۰ مهر ماه مراسم بزرگ داشت حافظ در محل آرامگاه او در شیراز با حضور پژوهشگران ایرانی و خارجی برگزار میشود. تحلیل مقام و موقعیت زن موضوعی است که از نظر شخصیتهای بزرگ فرهنگی کشورمان چون فردوسی، سعدی، مولوی و حافظ قابل تامل بوده است و به دلیل فخامت جایگاه آنها در عرصه فکر و هنر ایرانی – اسلامی و نگاه ویژه ای که این بزرگان به جهان و اسلام دارند و برای پی بردن به منزلت موجودی که مرد از دامن او به معراج می رود بهترین روش و شیوه برای شناسایی بیشتر این متغیر، مراجعه به متون و آثار این بزرگان را به شیوه کتابخانهای و میدانی می دانم.

زندگی، سبزترین آیه، در اندیشه برگ زندگی، خاطر دریایی یک قطره، در آرامش رود زندگی، حس شکوفایی یک مزرعه، در باور بذر زندگی، باور دریاست در اندیشه ماهی، در تنگ زندگی، ترجمه روشن خاک است، در آیینه عشق زندگی، فهم نفهمیدن هاست زندگی، پنجره ای باز، به دنیای وجود تا که این پنجره باز است، جهانی با ماست آسمان، نور، خدا، عشق، سعادت با ماست فرصت بازی این پنجره را دریابیم در نبندیم به نور، در نبندیم به آرامش پر مهر نسیم پرده از ساحت دل برگیریم رو به این پنجره، با شوق، سلامی بکنیم زندگی، رسم پذیرایی از تقدیر است وزن خوشبختی من، وزن رضایتمندی ست زندگی، شاید شعر پدرم بود که خواند چای مادر، که مرا گرم نمود نان خواهر، که به ماهی ها داد زندگی شاید آن لبخندی ست، که دریغش کردیم زندگی زمزمه پاک حیات ست، میان دو سکوت زندگی، خاطره آمدن و رفتن ماست لحظه آمدن و رفتن ما، تنهایی ست من دلم می خواهد قدر این خاطره را دریابیم.

همه این صفات مثبت و منفی در وجود همه انسانها هست اما بعد از امتحان کنکور مشخص میشه که هر فرد چه کاره است! یکی که با رفیقات رفیق باشه ، با خانواده ت ، هم خانواده باشه ، از جنس خوشحالیهات باشه . یکی باید باشه حتماً ، یکی که اگه هم جنست بود بهترین رفیقت میشد . البته ذکر این نکته نیز لازم است که اگر فردی از روی تنبلی و یا ناتوانی خود چیزی را از دست می دکرد؛ نباید نسبت به زندگی و پروردگار شاکی و ناسپاس باشد بلکه باید برای جبران آن تلاش کند تا به مقصود برسد.

اگر شما نیز اشعار تک بیتی جذاب دیگری مد نظر دارید، میتوانید آن را با ما و دیگر کاربران انگیزه در میان بگذارید. در قرنهای بعدی به او «مولوی»، «مولانا»، «مولوی»، «رومی» و «مولای رومی» نیز گفته میشد. او با اشعار خود در فضای وقت ایران، انقلابی به پا کرد و ساختار سنتی شعر فارسی را تغییر داد. خواند و از بر کرد! او از کودکی زبان های انگلیسی، فارسی و عربی را آموخت و سرودن شعر را نزد دهخدا و ملک الشعرا بهار آغاز کرد. بی تردید حافظ شیفته شیوایی زبان قرآن بوده و از صنایع و بدایع آن در شعر خود بهره بردهاست.

شعر در مورد آمدن بهار شعر در مورد آمدن بهار ,شعری در مورد آمدن بهار,شعر درباره آمدن بهار,شعر زیبا در مورد آمدن بهار,شعر نو در مورد آمدن بهار,شعر کوتاه در مورد آمدن … این شعرهای زیبا که خطاب به زنان سورده شده را می توانید برای استوری، کپشن پست اینستاگرام و یا ارسال به زنی که دوستش دارید ارسال کنید. در این نوشته مجموعه شعرهای زیبا که خطاب به زنان و در وصف زن سروده شده را خواهید دید. آیا زن اسباب نشاط مرد را فراهم می کرده یا بخشنده کرامت و کمال بوده است؟ تنها با نگاهشان حرف می زنند …

به اندازه ی یک دنیا با نگاهشان حرف می زنند. خدایا همه ی آدمای این دنیا مال تو ، این یدونه مالِ من ! ایرانیان همیشه بهترین شاعران دنیا را داشته اند و اشعار آن ها از سروده های خاص و زیبای ادبیات جهانی است. اشعار عاشقانه شهریار هم که در وصف عشق نافرجامش سروده شدهاند، زبانزد خاص و عام هستند. شعر معروف شهریار که با بیت «آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا/ بیوفا حالا که من افتادهام از پا چرا» شروع میشود را میتوان یک شعر سراسر عاشقانه دانست.

اگر در جستجوی شعر در وصف زن ها هستید تا عشق و علاقه خود به همسرتان را به شکل زیباتری نشان دهید اینجا می توانید بهترین شعرهای عاشقانه در وصف زن که مخاطب آن زنان هستند را پیدا کنید. زن می تواند مایه شر باشد . سعی شد زیباترین شعر در وصف زنان گلچین و تقدیم شما می شود. در مسیری ژرف و ظریف در هستی شعر زنان سرزمینمان از دوردست تا امروز، زیباترین شگفتیها در برابرمان میدرخشند.

رابعه از عربهای کوچیده به خراسان بود. عطار نیشابوری از زن و کمالاتش سروده است، مولانا، جامی و حافظ از کمالات معنوی رابعه سخن گفته اند و همه آنها با حرمت و تکریم ویژه به لیلی و شیرین و عذرا و رابعه و… بنابراین زن جلوه وجمال عشق الهی است . مولانا زن را نماد عشق می داند و هم در مود عشق زمینی وهم عشق الهی به داد سخن می پردازد . اوهیچگاه به استقلال از این مفهوم استفاده نکرده است در شعراوصفات فریبکاری فتنه انگیزی و بی وفایی صفت غالب زنانه است وشاید در این مورد با فردوسی در تضاد باشد که زنان را خردمند می داند ولی با مولوی در مواردی تشابه فکر ی دارد.

در غالب این موارد به عصیان آدم اشاره داشته است و حافظ هیچگاه مثل متون پیش از خود ، خلقت حوا را از وجود آدم نمی داند. مي توانست قد علم كند، وگرنه راه ديگري براي ابراز وجود، براي زنان وجود نداشته است. ناامیدی مثل یک سم کشنده است که تمام جسم و روح را میگیرد. فرمانده ی نظامی یک کشور بودم. آب در یک قدمی است … فقط یکبار نگاهم کن،تمام قندهای دلم را برایت آب میکنم… وندر آن ظلمت شب آب حیاتم دادند… زن سی وچند ساله را باید توی یک مهمانی با لباس شب مشکی و موهایی که از پشت سر جمع کرده دید…

باید توجه داست که عشق چه مجازی باشد چه الهی می تواند منشاء خیرات بسیار شود . جلوه بزرگ دیگر عشق در هنر ما عشق الهی است این عشق برای نخستین بار در مثنویهای سنایی جلوه گر شد و سپس با واسطه عطار به مولوی رسید مولوی سخنگوی ایران عاشقانه است ما در دیوان خواجه شیراز است که عشق انسانی به شیواترین شیوه ممکن با عشق الهی پیوند می خورد و اعتلایی در خور توجه می یابد . عشق مجازی خود به دو بخش حیوانی و نفسانی تقسیم می شود مبداء عشق حیوانی ، شهوت جسمانی و لذت بهیمی است عاشق در اینجا تنها به ظاهر معشوق توجه دارد و بس عشق نفسانی هم از مشابهت ذاتی میان نفس عاشق و معشوق نشات می گیرد معیار زیباشناسانه در اینجان نفس عاشق است .

پیشنهاد اول: این کارها رو در شبکه های اجتماعی استوری کنید تا دوستانتون هم لذت ببرن و انگیزه بگیرن. یک شعر زیبا در وصف زن از مجموعه زیر انتخاب کنید و آن را به زن زندگیان تقدیم کنید و به مناسبت روز زن، سالگرد ازدواج و تبریک تولد همسر از او تشکر کنید. در مثنوی معنوی بیشتر از مقام دنیوی زن سخن گفته می شود ولی در دیوان شمس سراسر از عشق الهی که نماد حقیقی آن جلوه زیبایی زن است بیان می شود . از طرفی دیگر در حدیث آمده است که اگر زنی در دوره حمل وبارداری از باتدا تا ماه نهم وفات نماید ، شهید شده است وبا شهادت به درگاه الهی رفته است .

مقام مادر آنقدر بزرگ است که اگر زنان بعد از مادرشدن مواظب خود باشند پاداشی جز بهشت الهی ندارند . در میان نقش هایی که یک زن می پذیرد، نقش «معشوقی» در شعر فرخزاد پررنگ تر از بقیه نقش هاست. در واقع محملي كه زنان توانسته اند به نحوي مقبول تر خود را نشان بدهند شعر و شاعري بوده است. در شعر زنان مجموعهی اشعار شاعران زن جهان با ملیت و ترجمههای متفاوت آورده شده است. بنابراین دیدیم که زن در شعر واندیشه مولانا دارای معانی مختلفی است . او موسيقي مي دانسته و چنگ مي نواخته و شعر مي گفته و صداي خوشي داشته است.

نتیجه گیری : حافظ باز تاب نا خود آگاه جمعی ماست، تنوع در شعر خواجه ی شیراز بسیار پر رنگ است زیرا به عقیده بسیاری آنچه حافظ را محبوب ترین شاعران کرده است همین تنوع و گونا گونی حسی اوست که سبب شده است او را سلیقه های مختلف بپسندند . با آنکه حافظ غزل عارفانه ی مولانا و غزل عاشقانه ی سعدی را پیوند زده، نوآوری اصلی او در تک بیتهای درخشان، مستقل، و خوش مضمون فراوانی است که سرودهاست. شاعر در این ابیات به توصیف بوی آسمانی و قابلیتهای ماندگاری معشوق پرداخته و می گوید که اگرچه مشک بسیار خوش بوست اما بو و رایحۀ موی معشوق را ندارد و در بیت بعدی به صورت غلو آمیزی چنین می سراید که اگرچه فردوس (بهشت) جایگاهی خوب و دلخواه است اما رونق کوی تو را ندارد.

خوب یا بد، باعرضه یا بی عرضه، ظالم یا مظلوم، کافر یا با ایمان، خوش اخلاق یا بداخلاق، خیر خواه یا عوضی، سوء استفاده گر یا با ملاحظه و … در بیتی دیگر چنین می گوید که: چه آنان که در میخانه هستند و چه آنان که در مسجد هستند، همگی در مسیر طلب تو گام بر می دارند و در واقع همۀ انسانها، چه کافر و چه بی دین، در حال عبادت خدا می باشند. در روی دیگر سکه یعنی وقتی از ورای تعلیم وآموزش کنار می رویم وپرده از بسیاری از حقایق برداشته می شود .

هر چند تا ((عصر نیمایی)) شعر زنان جویباری گاه جاری و زمانی خشك بود، اما از آن به بعد سیمای زنان شاعر گستردهتر و پربارتر پیش رو آمده است. استقلالی که حافظ از این راه به غزل داده به میزان زیادی از ساختار سورههای قرآن تأثیر گرفتهاست، که آن را انقلابی در آفرینش اینگونه شعر دانستهاند. گلچینی از شعر کوتاه عاشقانه شامل اشعار سنتی، اشعار معاصر و تکبیتهای عاشقانه در مطلب پیش رو جمعآوری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید