سیاست خاورمیانهای چین

در مورد روابط با هند هم همینطور. سوی ” از ایجاد آن در سال 581 میلادی توسط ” یانگ جیانگ ” امپراتور ” سوی ون دی ” تا کشته شدن ” یانگ گوانگ ” امپراتور ” سوی یان دی ” در سال 618 میلادی ، 37 سال حیات داشت . از میان امپراتوران این سلسله ، امپراتور ” سوی ون دی ” بسیار نقش شایانی در کشور ایفا کرد . اول اینکه وی نظام ” شش مقام ” سلسله ” جوی شمالی ” را لغو و نظام ” سه استان و شش وزارت ” را ایجاد کرد . این امپراتور قوانین جدیدی تنظیم نموده و مجازات های در نظر گرفته شده در سلسله های جنوبی و شمالی را عادلانه اجرا می کرد . علاوه بر این ، سیستم آزمون سلطنتی ایجاد و روش انتخاب مقامات در دوره حکمرانی وی مشخص شد . امپراتور ” سوی یان دی ” کانال بزرگ احداث کرد و به مسافرت علاقه زیادی داشت . با این حال وی در تاریخ چین به امپراتور بی رحم معروف است . در دوره حکمرانی وی مردم به دلیل مالیات و عوارض کمرشکن و سنگین ، دست به قیام زدند و سرانجام امپراتور را در شهر ” جیانگ دو ” با طناب دار زدند و سلسله ” سوی ” سرنگون شد . سلسله ” تانگ ” سال 618 میلادی تاسیس و سال 907 میلادی توسط مردی با نام ” جو ون ” سرنگون شد . عمر این سلسله به دنبال شورش ” آن شی “به دو بخش دوران پر شکوه و دوران زوال تقسیم شد . امپراتور ” تانگ گائو زو ” سلسله ” تانگ ” را تاسیس کرد . امپراتور ” تانگ تای زون ” با نام ” لی شی مین “در عرض یک دهه کشور را وحدت بخشید . به دنبال تاجگذاری ” لی شی مین ” ، با اصلاحات در سلسله ” تانگ ” پیشرفت کرد و این سلسله در زمینه سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی در جهان شهرت یافت . از آن به بعد ، دوران امپراتوری ” تانگ شوان زون ” بسیار پر رونق بود . اما در این دوران شورش ” آن شی ” رخ داد و در نتیجه آن سلسله ” تانگ ” رو به زوال گذاشت . سلسله ” سوی ” و سلسله ” تانگ ” ، دست آوردهای زیادی در زمینه تنظیم احکام و مقررات حاصل کردند که برای نمونه می توان به نظام ” سه استان و شش وزارت ” ، سیستم آزمون سلطنتی و قانون مالیات اشاره کرد . سیاست خارجی سلسله ” سو ” و سلسله ” تانگ ” نسبتا باز و تبادلات اقتصادی و فرهنگی آنها با کشورهای دیگر زیاد بود . در زمینه ادبی ، اشعار سلسله ” تانگ ” به نمایندگی ” چن زی آن ” در دوران اوائل سلسله ” تانگ ” ، ” لی بای ” ، ” دو فو ” در دوران رونق این سلسله و ” بای جو ای ” ، ” یوان جن ” در اواسط حیات این سلسله و ” لی شان این ” ، ” دو مو ” در اواخر حکمرانی سلسله ” تانگ ” بسیار معروف بود . در این دوران آثار نثر به سبک کلاسیک ” بر اساس ” هان یو ” و ” لیو زون یوان ” نوشته شد و تاثیرگذار بود .

این ابتكار در سال ۲۰۰۴ از سوی چین ارائه شد و با موافقت اتحادیه عرب با آن، تاكنون دو بار این گردهمایی برگزار شده است. عرضه بالای نیروی کار در چین، یکی از مزیتهای اصلی آن در رقابت جهانی بوده است که بهواسطه کاهش هزینه تولید کالاها، امکان نفوذ کالاهای چینی را در سراسر جهان، فراهم آورده است؛ بنابراین، جبران پیری جمعیت، فقط یک دغدغه جمعیتی برای سیاستگذاران چینی نیست. وی ادامه داد: آنهایی که علیه چین هستند این روایت را از خود ساختهاند و تصویر منفی از چین ایجاد کردهاند. جمهوری اسلامی از بدو تاسیس تا کنون فاقد فاکتورهای مادی لازم برای پیشبرد سیاست خارجی تجدیدنظرطلبانه خود بوده است. این همهگیری بار دیگر نشان میدهد که منافع همه کشورها کاملاً در هم آمیخته و بشر دارای یک سهم مشترک است در واقع، دنیای ما یک جامعه غیر قابل تقسیم است و آینده مشترکی دارد. شورای راهبردی آنلاین: طرح اعمال تحریمهای جدید علیه سوریه، ارائه طرح اولیه شکست داعش از سوی پنتاگون، تاکید مقام سابق آمریکایی برمذاکره مجدد درخصوص سیاست چین واحد، نشست وزرای خارجه اکو در پاکستان، پیشنهاد اتریش برای انتقال پناهجویان به شمال آفریقا، احضار سفیر پاکستان به وزارت خارجه افغانستان، نشست مشترک آمریکا، ژاپن و کره جنوبی برای محدود کردن تسلیحات کره شمالی ، انتصاب محمدسلمان برای آغازمذاکرات امنیتی مخفی با روسیه ، افزایش بهای گاز صادراتی روسیه به اروپا ، دیدار مشاور حکومتی چین با رئیس جمهور آمریکا ، هشدار مکزیک به آمریکا و تهدید به ترک پیمان «نفتا»، اظهارات موگرینی درباره الگوی جدید دفاعی، اروپایی ، ابراز تاسف سازمان ملل از وضعیت مسلمانان میانمار و دستور مراجع قضایی آمریکا بر توقف فرمان جدید مهاجرتی ترامپ ازمهمترین خبرهای روابط خارجی بود که در رسانه ها بازتاب یافت.

پس از این دوران هر دوکشور با انقلاب داخلی (1949 چین و 1979 ایران) مواجه شدند. وی با تاکید بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از سیاست چین واحد، بر آمادگی تهران برای توسعه همه جانبه روابط تاکید کرد. امپراتور ” سون گائو زون ” با نام ” جائو گو ” در کاخ ” اینگ تیان ” شهر ” نان جین ” ( شهر” شان چیو” استان ” حه نان ” امروز ) به مسند قدرت نشست و بعدها به شهر ” لین آن ” ( شهر ” هان جو ” امروز ) فرار گریخت و ” سون جنوبی ” را تاسیس کرد . آشکار است که هیچکدام قدرت مقابله با روسیه را ندارند و تنها ابزار فشار آنها یعنی تحریم اقتصادی و فشار سیاسی دیگر در دنیا خریدار ندارد و بطور حتم در مورد روسیه کار ساز نیست. چین در نظامِ بین الملل امروز به یک قدرتِ اجتناب ناپذیر (Indispensable) تبدیل شده و حرکتِ آرام، بی سر و صدا و تدریجی قدرت یابی آن، جایگاه مطمئنی را برای این کشور تضمین کرده است. بی تردید یک نگاه فعالانه و واقع گرایانه است.

به عبارت دیگر، نگاه به شرق برگرفته از ترکیب جغرافیا و تاریخ و تمرکز همزمان به اهمیت دیپلماسی ترانزیتی و اتصال سرزمینی-دریایی و همچنین بهره برداری از اشتراکات فرهنگی-تمدنی در فضا و ذهن دولت ها و ملت ها برای پیشبرد اهداف رشد و توسعه اقتصادی کشورها است. به عنوان نمونه، رویکرد آمریکا و اروپا اکنون در مواجهه با بحران اوکراین و توسعه اقتدارگرایی خاص روسی با هم متفاوت است. بر همین مبنا، ایران باید بر اهمیت و جایگاه ترانزیتی سرزمینی و دریایی خود در این زنجیره اتصالی شرقی-غربی در چارچوب «سند همکاری جامع 25 ساله با چین» تاکید کند. با شکلگیری انقلاب اسلامی روابط ایران و آمریکا وارد دوران جدیدی شد. حزب کمونیست در سال ۱۹۴۹ با پیروزی در چندین نبرد مهم بر بیشتر سرزمین اصلی چین مسلط شده و کومینتانگ مجبور شد به تایوان و جزایر اطراف بگریزد. نفوذ آمریکا به تدریج جانشین هژمونی بریتانیا شد. اما مسلم اینکه نقطه انبساط و تمرکز نگاه به شرق بیشتر بر جنبه توسعه ای و انتقال فناوری و زنجیره اتصال جهانی و منطقه ای کالاها (تمرکز بر جغرافیا) است. منتهی ویژگی هند به گونه ای است که خود را با روندهای ژئوپلتیک و اقتصاد جهانی و منطقه ای غالب در نگاه شرقی و غربی بطور هوشمندانه سازگار کرده است و از این لحاظ یک کشور خاص است که کمترین تعارض را در نقطه تلاقی نگاه های شرقی و غربی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید