سالخوردگی؛ سیاستهای جمعیتی چین را با ابهام روبهرو کرده است- اخبار اجتماعی تسنیم

در بازار ارزی چین، دولت نرخی برای ارز کشور تعیین کرده و این نرخ مشخصشده، از طرف تمامی مردم پذیرفته میشود. وی منابع سراسر جهان را شامل نیروی کار، فنون، بازار و غیره عنوان کرده و گفت: از نظر اقتصادی و بازرگانی، چین هنوز در شرایط فرصت راهبردی است. در تابستان سال گذشته مانورهای نظامی متقابل آمریکا و چین در دریای چین جنوبی نشان داد که نبرد تجاری طرفین میتواند با تشدید اختلافات راهبردی به تقابلهای نظامی نیز تسری یابد. این اتفاق در صورت وقوع میتواند دست سرمایهگذاران خردهپا را از بازار جهانی کوتاه کند و این رخداد بیتردید بر حجم تقاضا در بازار رمز ارزها تأثیر میگذارد. از سوی دیگر در شرایطی که دولت چین میکوشد اصلاحات اقتصادی و اجتماعی را به پیش سوق دهد، رکود اقتصادی همراه با بالا رفتن سن شمار قابل توجهی از مردم این کشور میتواند برنامههای تولیدی و صنعتی این کشور را نیز دچار اختلال کند. شیوع ویروس کرونا، فرصتهایی برای سیاست خارجی چین به همراه داشت. به گزارش قدس آنلاین، «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانس خبری امروز (۸ فوریه) خود در پاسخ به سوالی در خصوص مذاکرات وین و ازسرگیری دور هشتم از امروز سهشنبه گفت: مذاکرات برای احیای پایبندی به برجام وارد مرحله مهمی شده است.

اقتصاد چین تنها اقتصاد مهمی بود که توانست در سال گذشته رشد اقتصادی مثبتی داشته باشد. بر اساس مطالعات کارشناسان مورگان استنلی، ظرف 10 سال آینده 123.9 میلیون نفر از جمعیت چین وارد گروه سنی 55 سال و بالاتر خواهند شد که این رقم در بین تمامی گروههای سنی چین یک رکورد خواهد بود. انواع جدید محصولات کشاورزی مانند تنباکو ، سیب زمینی ، ذرت و بادام زمینی از کشورهای خارجی وارد چین شد . در سال 1627 میلادی ، استان ” شان شی ” نیز دچار خشکسالی شد . در سال 1125 میلادی ، کشور ” جین ” کشور ” لیائو ” را سرنگون کرد و در سال 1127 میلادی به ” کای فون ” پایتخت کشور ” سون ” حمله و دو امپراتور ” سون هوی ” و ” سون چین ” را دستگیر کرد . در سال 1386 میلادی ، ” جو یوان جانگ ” در شهر ” نن جینگ ” سلسله ” مینگ ” را تاسیس کرد .

به گزارش محمدرضا خالق وردی خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از شهر ووشی چین، در این دیدار، دو طرف موضوعات سیاسی، اقتصادی، تجاری، کنسولی، فرهنگی و منطقهای و بین المللی را بررسی و درباره توسعه همکاریها گفتگو کردند. تاثیر سفرهای دریایی جِنگ هه در کشورهای خارجی به مراتب عمیق تر بود، این سفرها سرآغازی برای شکل گیری صلح در روابط بین المللی آسیا و آفریقا بود و باعث به وجود آمدن اتحاد و همکاری بین مردم کشورهای این دو قاره شد. دریانورد معروف چینی جمعا 7 بار سفرهای دریایی در سلسله مینگ به بیش از 30 کشور و منطقه آسیا و آفریقا انجام داد . عدم انجام این کار می تواند منجر به اشتباهات محاسباتی بیشتری شود که ممکن است به تغییر شکل نظم جهانی بیانجامد؛ اما نه الزاماً آنطور که شی میپندارد. با این حال کارشناسان می گویند همانگونه که مداخله دولت برای اعمال محدودیت در فرزنداوری نادرست است تکلیف دولت به فرزنداوری نیز مشکل ساز است ، «ژانگ» از محققان حوزه جمعیت شناسی چین در این ارتباط می گوید: تحمیل محدودیت برای تولد در گذشته اشتباه بود و تشویق برای تولد بیشتر امروز نیز به همان اندازه اشتباه است وقتی یک اقتصاد به سطح معینی توسعه یابد، جمعیت به طور طبیعی شروع تنظیم می کند.

فکر میکنیم که دولت بایستی کمک مالی بیشتری به بنیاد سالمندان ارائه دهد و دولت محلی را تشویق کند که در این ارتباط فعالیت بیشتری از خود بروز دهد و پیشرفتهای خود در این خصوص را به سازمانهای غیر دولتی نیز منعکس کند. دیروز (دوشنبه) حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و «وانگ یی» عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین در تماسی تلفنی در خصوص مناسبات دوجانبه، روند مذاکرات وین و تحولات بینالمللی بحث و تبادل نظر کردند. آقای حسین امیرعبداللهیان با تبریک سال نو چینی، سلام جناب آقای رئیسی به رئیس جمهور شی را ابلاغ و با تسلیم پیام کتبی جناب آقای رئیس جمهور به همتای چینی، آن را پیامی مهم در آغاز کار دولت سیزدهم دانست. وی با پر اهمیت ارزیابی کردن سند همکاری ۲۵ ساله، توافق طرفین برای آغاز اجرای این سند را رویدادی مهم و زمینه ساز تحول اساسی در روابط دانست. اجرای آن کمک مفیدی برای غلبه بر پیامدهای اقتصادی این همهگیری است. اما وجه نسبتاً پنهان سیاست خارجی چین که بعضاً ادعا میشود در آینده ملموستر خواهد شد، این است که توسعه اقتصادی و سیاست درهای باز زمینه خیزش قدرت ملی چین را درعرصه جهانی فراهم کرده و از زاویه دیگری آن را به بازی قدرت کشانده است.

دیدگاهتان را بنویسید