زمین – ویکی نجوم

زمین سومین کره و مدار آن، سومین مدار است و فلک آن بر فراز فلک عطارد و زهره قرار دارد. و در این ـ کرۀ خاکی ـ کوههای پا برجا از بالای آن قرار داد و در این ــ کره ــ برکت و آبادانی نهاد و خوراکیهای آن را در همان مقدر فرمود، ظرف چهار روز تمام؛ پاسخی یکسان برای همگان. بنابراین، پرداختن به زمین در مجموع چهار روز طول کشید که با دو روزی که آسمان در آن آفریده شد، شش روز میشود که در آیات 38 سورۀ ق و 7 سورۀ هود بر این شش روز تصریح شده است. سحابی سیارهای در بازه زمانی ۱۰ هزار سال پراکنده میشود اما کوتوله سفید قبل از محو و سیاه شدن، تریلیونها سال زنده خواهد ماند. ابر نیلوفری قبل از طوفان به صورت یک رول در پایین لایه ی جو تشکیل می شود و در شمال استرالیا قابل مشاهده است. میدان مغناطیسی مذکور در شتابدهنده توسط آهنرباهای ابر رسانا تامین میشود.

اگرچه جزئیات اثر دینامو به وضوح مشخص نیست، اما میتوان گفت چرخش زمین سبب ایجاد جریانی میشود که منشاء میدان مغناطیسی زمین است. ابرکامپیوترها به دلیل قدرت پردازش و سرعت بسیار بالا در بخشهای مختلف علمی کاربرد فراوان دارند که در ادامه به نمونههایی از آن اشاره میشود. با استفاده از ابزارهای سنجش ناهنجاریهای مغناطیسی موجود در هوا که در طول جنگ جهانی دوم برای شناسایی زیردریاییها استفاده میشد، تغییرات میدان مغناطیسی در کف اقیانوس نقشه برداری شده است. آسمان دوم زمین در هم ریخته و به صورت خردهسیارات موجود است و سومین آسمان زمین مشتری است و آسمانهای بعدی آن عبارتاند از: زحل، اورانوس، نپتون و پلوتون. از این مطلب میتوان دریافت که منظور قرآن کریم از هفت آسمان، همهٔ کائنات نیست و ستارههای درخشانی که ما در شب میبینیم، نمیتواند از مجموعۀ هفت آسمان باشد؛ زیرا اینها هر کدام خورشیدی کهن هستند که عمر بسیاری از آنها از زمین و منظومۀ ما بسیار بیشتر است. ممکن است هفتهها بگذرد و حتی یک کلف هم بر سطح خورشیدی نباشد، سپس دهها کلف بر قرص خورشید ظاهر شود. خورشید همواره یکسان رفتار نمیکند و در فازهای مختلفی از چرخه خورشیدی خود قرار میگیرد.

از خود خاصیت ابر رسانایی نشان دهد. در رتبه چهارم این لیست ابر کامپیوتر چینی TIANHE-2A یا راه شیری قرار گرفته است. این است تقدیر خدای عزتمند دانا. این تربولانس نتیجه تابش خورشید بر خشکیها و گرم شدن سطح زمین است. شیدسپهر حداکثر انرژی را در طول موج تقریبا 7-10×4.7 تابش می کند و این امر نشان می دهد که دمای سطح آن 6000 کلوین است. میلیارها سال بعد از این مرحله اندازه ی خورشید بزرگتر می شود و هنگامی که سن آن به 10.3 میلیارد سال می رسد 2 و نیم بار بزرگتر از اندازه ی کنونی می شود و در طی این افزایش اندازه دما کاهش می یابد . در تاج خورشید همه چیز به طرز شگفتآوری تغییر میکند و در مقایسه با قسمتهای دیگر خورشید درجه حرارت به شدت افزایش پیدا میکند و مقدار دما در این نقطه بین ۱ میلیون تا ۱۰ میلیون درجه سانتیگراد متغیر است. چون در واکنش نهایی دو اتم هیدروژن باقی می ماند، فقط چهار اتم هیدروژن برای تشکیل اتم هلیم-4 مصرف می¬شود؛ اما جرم اتم هلیم-4 اندکی کمتر از جرم چهار اتم هیدروژن است. معاد یکی از چهار درس عقاید است که با نام «آخرین سفر» در دسترس علاقهمندان قرار دارد.

«ریّان بن صلت» روایت میکند: امام محمد تقی وقتی که در بغداد سکونت داشتند روز پانزدهم رجب را همراه با اصحابشان روزه میگرفتند و بعد میفرمودند ۱۲ رکعت هم نماز به جا بیاورید و سورههای «حمد و سوره» را بخوانید و وقتی که نمازتان تمام شد سورههای حمد و توحید و معوذتین «فلق و ناس» را چهار بار بخوانید و بعد چهار بار بگویید: لا اِلهَ اِلاَّالله و اللهُ اَکبَرُ، وَسُبحانَ اللهِ وَالحَمدُلِلّه، وَلا حَولَ و لاقُوهِ اِلابالله العَلی العَظیم و چهار دفعه: اللهُ اللهُ رَبِّی لا اُشْرِکُ بِهِ شَیْا و چهار بار: لا اُشْرِکُ ِبربی اَحداً. این اتفاق تصادفی باعث میشود تا هم ماه و هم خورشید به یک اندازه به نظر رسیده و در هنگام کسوف تمام سطح خورشید گرفته شود. 9ـ نظری دیگر بر آن است که آسمانهای هفتگانه از منظومه شمسی شروع میشود و تا اعماق کائنات به پیش میروند که از امواج رادیویی آسمان هفتم بیخبریم.

دیدگاهتان را بنویسید