روش صحیح تربیت فرزند از نظر روانشناسی

سعی کنید در کنار کودک همسرتان را تحسین کنید. چنانچه هدف کلی، تربیت انسان معتقد و مسلمانی است که بتواند در ابعاد اجتماعی، سیاسی، زیستی، فرهنگی، هنری و علمی رشد یابد، این ابعاد در کنار بعد دینی و اخلاقی، وجوه مختلف اهداف نظام آموزشی ما را تشکیل میدهد و لذا میتوان گفت که در نظام آموزشی ما، اصطلاحاتی نظیر « تربیت سیاسی» ، « تربیت اخلاقی» و « تربیت هنری» ناظر بر مجموعه فعالیتها، برنامهها و طرحهایی هستند که به تحقق هر یک از مجموعهی اهداف مصوب کمک میکنند. این امر عدم اعتماد به نفس بچه را پر رنگ می کند.

پدر و مادری که خودشان اعتماد به نفس داشته باشند قطعا میتوانند در تربیت اولاد این حس را به فرزند خویش نیز منتقل کنند . ذکر این نکته ضروری است که شخصیت کودکانی که مادر و پدر آن ها طلاق گرفتهاند اما در محیط شاد به سر میبرند خیلی بهتر از کودکانی است که در خانواده های متشنج و دارای اختلاف هستند شکل میگیرد. والدین شاد می توانند انرژی به کودکان خود بدهند و بیشتر به آنها محبت کنند.

قطعا والدین شاد در زندگی محیطی شادی را ایجاد می کنند. بعضی در محبت و عطوفت بین آنها تفاوت قائل می شوند.که این باعث ایجاد بغض و کینه و تنفر می شود. گاهی از این امور اختیاری به «هستی های مقدور» یاد می شود. تأخير در به ازدواج در آوردن پسران با وجود اینکه احساس نیاز می کنند و توانایی بر ازدواج دارند؛ و تأ خیر در شوهر دادن دختران، یا با آنها تجارت کردن و یا آنها را به ازدواج غیر هم کف در آوردن، که باعث از دست دادن امانت و بدبختی آنها می شود. ورزش در ایران باستان با انکه از تاریخ باستان و بخصوص ورزش و تربیت بدنی در آن زمان کمتر اطلاعاتی در دست ا ست ولی شواهدی موجود است که نشاندهندۀ آن است که ایرانیان باستان به تربیت بدنی همراه با پرورش فکری و روحی توجه فراوانی داشته اند.

والدین باید از لحاظ روانی و عاطفی نسبت به کودک توجه کافی داشته باشند ولی تامین خواستههای غیرضروری کودک از سوی والدین به اصطلاح کودک را لوس میکند . اگر نمی خواهید کودک تان قربانی زورگویی دیگران شود، از همین امروز به او مهارت نه گفتن را آموزش دهید. در جهان امروز کدام عامل نقش پررنگ تر و تاثیرگذارتری در تربیت کودکان و آموزش و پرورش آنان دارد؟ در این زمینه نقش پدر بسیار با اهمیت بوده و حتی از نقش مادر نیز ضروری تر است . پس شما باید بر رفتارهای خاصی که مورد قبولتان است تاکید کنید.هر چه تحسین شما اختصاصی تر باشد فرزندتان درست بودن کار انجام داده را بهتر درک می کند و احتمال تکرار آن کار بیشتر می شود.

در صورتی که کودک شما کار شایسته ای انجام داد بایستی مورد تمجید قرار گیرد . گفتنی است؛ این آموزههای دینی با توجه به تغییر در نسلها و تربیت فرزندان بیش از پیش باید مورد توجه قرار بگیرد و نه تنها خانوادهها بلکه باید در مباحث آموزشی، سازمان آموزش و پرورش نیز پای به میدان بگذارد و بُعد پرورش کودکان و نوجوان در نظر گرفته شود. هنگامی که آنها را سرکش و عاق دیدیم؛ دهان به شکایت باز می کنیم، در حالیکه ما با دستهای خود بذر انحراف را کاشته ایم.

ج-در مورد کفر: هر گاه یکی از پدر و مادر طفلی که مسلمان است کافر باشد حق حضانت او ساقط می گردد زیرا کودکی که تحت حضانت پدر یا مادر کافر است بعید است که فرد مسلمان بار آید. یکی از نکات خوب در مورد مهارت تربیت اولاد این است که این مهارت ها یادگرفتنی است و والدین با تلاش و کوشش به این مهارتها دست پیدا میکنند . الف.- اطفال خورد سال بزودی تغیر مفکوره نموده ازینکه از دوره کودکستان الی دوره مکتب با شاگردان و معلمین اجتماع و محیط ایکه در ان زندگی میکنند ودر تماس بوده با فرهنگ خارجی یا بیگانه عادت مینمایند.

روش کلی تربیت چیزی جز انس و عادت دادن انسان به داشتن صفات و رفتار پسندیده و رفع علاقه نسبت به رفتار ناپسند و صفات زشت نیست. ۱۱- تربیت فرزندان بر کار بیهوده،سخن زشت و یا اخلاق ناپسند. امام باقر(ع) نقل شده است که امام على(ع) و حضرت فاطمه(س) براى تقسیم کار منزل به حضور پیامبر اکرم(ص) رسیده و درخواست نمودند که تکلیف هر یک را در امور خانه مشخص فرمایند. تربیت کودکان از نظر امام بر دو پایه استوار است: احترام به کودک و اختیار دادن به او، همراه اعمال محدودیت­های کمتر در رفتار آنان، که به رشد و پرورش قدرت تفکر و شخصیت و خلاقیت وی منجر می­گردد.

زیرا کودکان اتفاقات بد اطراف را به خود نسبت می دهند و همین موضوع می تواند به عنوان پایه ای برای افسردگی و یکی از روشهای تربیت اولاد بصورت غلط به شمار می آید. مرحله اصلی تحوّل اخلاقی در رشد کودک، درونی کردن هنجارهاست که فروید از آن به عنوان یک تحول بزرگ در فرد یاد میکند و زمانی این تحول صورت میگیرد که مرجع قدرت در خلال تثبیت فرامن، درونی شود. كانت از اين عوامل تحت عنوان «ديگر پيروي» يا «دگر آييني» نام مي برد. وقتی پدر ومادر زمان زیادی را در بیرون منزل سپری می کنند؛ مخصوصا اگر بدون ضرورت باشد، فرزندان در معرض فتنه، مصیبت و انحراب قرار می گیرند و از مراقبت و غذای خوب محروم می شوند.

۹- بیرون ماندن والدين از منزل به مدت طولاني. برای ایجاد یک محیط امن باید بتوانید در مواقعی که محیط برای کودک کسل کننده شده یک سری فعالیت های جالب و سرگرم کننده برای وی فراهم کنید تا از کسالت بیرون بیاید. به کمک دو شاخصه قاطعیت و صلابت باید در برابر رفتارهای ناپسندی که از فرزند شما سر میزند مقابله کنید .در تربیت همانگونه که محبت و اکرام ضروری است، انضباط و ایجاد برخی محدودیتها نیز لازم است. وقت گذاشتن کافی میتواند در تربیت اولاد شما تاثیر زیادی داشته باشد.

مثلا چنین جمله ای مناسب به نظر می رسد: ” از اینکه امروز خودت کمد لباسهایت را آماده کردی خیلی خوشم آمد ممنونم ” .تمجید کردن به موقع وصحیح یکی از راهکارهای مناسب در تربیت اولاد میباشد که اعتماد به نفس کودک را نیز بالا میبرد. از هر راهکاری که فکر میکنید میتواند حس خودباوری و اعتماد به نفس اولاد شما را افزایش دهد استفاده کنید . ۱۲- یکی از خطاهایی که پدر و مادر در تربیت فرزندان به آن دچار می شوند، عدم توجه به تربیت فرزند برای قبول مسئوليت و ندادن فرصت به فرزند، برای تغییر و بهتر شدن است که فرزند به همین منوال بزرگ می شود و احساس نقص و عدم اعتماد به نفس در او رشد می کند.

۵- اهمیت نشان ندادن در انتخاب مدرسه فرزندان. آنها اعتقاد دارند که باید اسمی را برای فرزندان خود انتخاب کنند،هرچند نامناسب باشد. والدین در نامگذاری فرزندانشان دچار اشتباهاتی می شوند و اسمهایی برای آنها انتخاب می کنند که شریعت منع کرده است. ما معمولا به رفتارهای غلط کودک خود توجه می کنیم و اعتقاد داریم تربیت کودک یعنی اصلاح رفتارهای غلط او بدون آنکه متوجه باشیم این فقط بخشی از تربیت کودک است و این بخش امکان پذیر نیست مگر با تقویت رفتارهای درست که خود هنری است نیازمند صبر و حوصله و دانش. در حقیقت از زمانی كه كودك توانایی برقراری ارتباط با دیگران را پیدا می كند، نقش همسالان و دوستان در شكل گیری شخصیت وی آشكار می گردد و این روند ادامه دارد و در دوره نوجوانی، این تأثیر به اوج خود می رسد.

اسلام تربیت کودک را بسیار مهم شمرده و در این خصوص برای سنین مختلف عمر او توصیه هایی دارد که مراعات آن در تربیت جسمی و روحی آینده کودک بسیار تاثیر گذار بوده و از طرفی برکت این تربیت دینی سبب افتخار والدین می شود. که این سبب تمسخر یا تمتع و عشق می شود. برخی والدین به فرزندان خود یاد میدهند که همیشه باید به حرف بزرگ ترها گوش کرد و همیشه حق با بزرگ ترهاست اما در واقع، این آموزش کاملا غلط است و کودک باید یاد بگیرد که گاهی هم به خواسته های دیگران نه بگوید چون در غیر این صورت کودک خود را تسلیم هر نوع خواسته بیمارگونه و آزاردهنده ای خواهد کرد.

وقتی آنها را با چنین تربیت اشتباهی به میدان زندگی می فرستیم، این موقع است که می فهمیم به چه جنایتی گرفتار شدیم. تحقیقات روانشناسی اخیر نشان داده است کودکان پرخاشگر که دیگران را کتک میزنند، اغلب این رفتار پرخاشگری را در خانه یا از دیگران الگوسازی کردهاند. مگذار مثل پدرت پیر شوی که یا درجا بزنى، و یا به عقب برگردى. مبنای تربیت اسلامی به همین خاطر از اهمیت خاصی برخوردار است چرا که انسان توانایی آموختن دارد و نیز آموختن علم عین عبادت است شاید از همین رو به راحتی بتوان دریافت که ضرورت تربیت این چنینی تقرب به خداست.

بدترین نوع تمسخر زمانی است که فرزند مطیع می شود و از پدر ومادر اطاعت می کند و یا وقتی که فرزند به علم آموزی روی می آورد، او را مسخره می کنند و این تمسخر فرزند را به انحراف می کشاند و سربار پدر و مادر می شود و به مصیبت و بلا گرفتار می گردد. صبح 10 دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید تا بتوانید با کودک خود صبحانه بخورید یا ظرف ها را در ظرفشویی بگذارید و بعد از شام پیاده روی کنید. ۶- عدم همکاری با مدرسه ی آنها.

اضطراب بنا بر دلایل مختلف در کودکان به وجود میآید و در صورت عدم رسیدگی والدین میتواند به مشکلات جدیتری تبدیل شود. ۳- سستی در استفاده از تلفن و عدم مراقبت از آنها. موقعي كه رسول اكرم از سفري مراجعت ميفرمود و در رهگذر با كودكان مردم برخورد ميكرد به احترام آنها ميايستاد، سپس امر ميفرمود كودكان را ميآوردند، از زمين برميداشتند و به آن حضرت ميدادند. این وظیفه شما بعنوان پدر یا مادر است که یک الگوی خوب از رابطه سالم و توام با عشق و محبت برای تربیت اولاد خود بسازید . والدین در برابر این ودیعهها و نعمتهاى الهى باید هم سپاسگزار باشند و هم احساس مسؤولیت كنند.

دیدگاهتان را بنویسید