رشته تربیت کودک

خداوند بر مؤمنان منت گذارد و نعمتی بزرگ به آنان بخشید هنگامی که در میان آنها پیامبری از جنس خودشان برانگیخت تا آیات او را بر آنها بخواند و کتاب و حکمت به آنها بیاموزد؛ اگرچه پیش از آن در گمراهی آشکار بودند». خداوند هنگام خطاب به رستگاران از واژه ی محبت و دوست داشتن استفاده می کند و از طرف دیگر نسبت به کسانی که در وادی سرکشی و عصیان گام نهاده اند از واژه ی برائت یا عدم محبت استفاده می کند. از طرف دیگر هر نوع عمل منافی با دین می تواند موجب کاستی در جانب فهم حقایق و کاهش باور و تعهد برای عمل به آن باشد.

همه چیز به نوع رفتار شما بستگی دارد؛ یعنی شما با استفاده از قدرت پدر و مادر بودن خود میتوانید بیشترین و در عین حال بهترین تاثیر را بر رفتار فرزند خود داشته باشید. این کتاب همه آنچه که باید درباره نحوه برقراری ارتباط دوستانه با فرزند و پرورش عادات مثبت در او بدانید را به شما توضیح میدهد. باید بدانید بچهها، در دنیا چیزی مهمتر از حضور در کنار والدین و مورد توجه و محبت آنها قرار گرفتن ندارند.

آب، نور کافی، خاک و کود گلدان را مورد بررسی قرار میدهید تا دلیل پژمرده شدن را دریابید. ما در این مقاله بهترین کتاب های تربیت فرزند را به شما معرفی کرده و هریک را به صورت مختصر مورد بررسی قرار دادیم. دقیقا به بررسی دلایل پژمرده شدن گل می پردازید. زیرا در جوامع کهن به دلیل زود ازدواج کردن و زود فرزنددار شدن چنین دورانی زیاد مد نظر و مطرح نبوده است.

کسب مهارتهای ارتباط با فرزند یکی از ملزومات اصلی پدر و مادر شدن است که والدین باید به آن توجه ویژه داشته باشند. منظور ما از فرزندان موفق، فرزندانی می باشند که در همه جنبه های مربوط به زندگی پیشرفت خواهند کرد نه فقط جنبه اقتصادی. پس مربی نیز باید دائم در توسعه خود و دانش خود كوشش كند تا هنجارها را بشناسد و رعایت نماید.- هدف غایی از تربیت اسلامی، ساختن انسانی است متعادل، انسانی به دور از افراط و تفریط و انسانی با فضیلت ؛ همانگونه كه علمای اخلاق بیان می دارند هر آنچه كه در حد اعتدال باشد، فضیلت است و هر چه كه از حد وسط و اعتدال خارج شود (خواه به افراط كشیده شود، خواه به تفریط) هر دو رذیلت است.- در تربیت، امروز، هدف تشنه كردن است، نه سیراب كردن؛ هدف پروراندن است، نه بار آوردن؛ دید به تربیت، كاستنی (پیرایش) است، نه افزودنی (آرایش).- روش های تربیتی در دیدگاه سنتی عموماً مستقیم، كلامی، استفاده از نصایح، وعظ و خطابه و امری اكتسابی بوده است و مربی القاء كننده محسوب می شده و تربیت را از آنجایی شروع می كردند كه مربی دوست دارد؛ در صورتی كه در دیدگاه امروزین، تربیت مؤثر غیرمستقیم، عملی و در حین كار و بازی است.

با خواندن این کتاب میتوانید ارتباط عاطفی صحیح و عمیقی با فرزند خود برقرار کرده و در کنار پدر یا مادر بودن، دوست او نیز باشید. اغلب، بهسختی موقعیتی پیش میآید که پدر و مادر در کنار فرزندان خود به صرف غذا بپردازند. کودکانی که توسط والدین خود مورد بی توجهی قرار بگیرند، اغلب، رفتارهای نامناسبی از خود نشان میدهند تا از طریق بدرفتاری توجه والدین خود را جلب کنند. در این مقاله از مشاوره باما به 9 نکته اساسی که والدین در تربیت کودک و فرزندان خود باید مورد توجه قرار دهند می پردازیم. بنجامین ولمن، اختلالات روان تنی، گفتنی است که در گذشته های دور نیز این اختلالات مورد توجه بوده است؛ چنان که افلاطون در رساله ی خارمیدس از زبان سقراط می گوید: « پزشک هم چنان که نباید پیش از معالجه سر، چشم را مداوا کند و پیش از مداوای تمام تن به معالجه سر بپردازد، مداوای تن را نیز نباید آغاز کند، پیش از آن که روح را علاج کند.

مؤمنان از روح چهارمی به نام « روح الایمان» نیز بهره می برند، و انبیاء و اوصیاء از روح پنجمی به نام « روح القدس» هم برخوردارند. اوقاتی فرا میرسند که کودک یکساله تان چنان رفتار ناشایست و غیرقابل قبولی در مقابل شما بروز میدهد که شما میل دارید درس خوبی برای پیشگیری از تکرار آن به او بدهید. اینکه همیشه به کودک «نه» بگویید پس از مدتی دیگر از شما حساب نخواهد برد. شکوفایی هر موجودی متناسب با استعدادها و هدف آفرینش او است؛ ازجمادات تا نباتات و از نباتات تا حیوانات و از حیوانات تا انسان.

نویسنده در این کتاب آموزش خود را از تاثیر نحوه نگرش در دوران بارداری شروع میکند و تا نحوه برقراری ارتباط با فرزند از سنین کودکی تا نوجوانی پیش میرود. نکته مهم دیگری که عابدینی در تربیت جنسی کودک در دوران تمیز توصیه می کند آن که والدین باید بستر خواب خود و همچنین فرزندان را از یکدیگر جدا کنند. یکی از ارکان و اهداف مهم دین، اخلاق است. حفظ نظم و پیروی از مقرارات در هر جا و هر خانواده ای لازم است.

اما در مواردی که خطری ندارند لازم نیست مدام «نه» بگویید. متاسفانه در صد بسیار زیادی از والدین امروزی توجه خود را فقط و یا بهتر است بگویم بیشتر توجه خود را به کلاس های فوق برنامه همچون آموزش زبان قرار داده اند که صد البته یادگیری این مهارت ها لازم و ضروری است. محیط، خانواده، دوستان، آگاهی در بهکارگیری روشهای اخلاقی، فرهنگ عمومی جامعه، و اقتصاد سالم از این عوامل هستند.

این کتاب تلفیقی از تجربه دو مادر و روشهای یک روانپزشک کودک است که زبان بسیار ساده و قابل فهمی دارد. کتاب کلیدهای مقابله با اضطراب در کودکان و نوجوانان نیز یک کتاب راهنمای کامل تربیت کودک و نوجوان در زمینه کنترل اضطراب است. تماشای برنامه تلویزیونی، انجام بازی یا شرکت در هر فعالیت های تفریحی همراه با نوجوان باعث ایجاد مهر و محبت متقابل بین فرزند و والدین میشود. چون موقعیتهای کمتری برای با هم بودن والدین و نوجوان وجود دارد.

من از این خوشحالم که کسانی جهت معنوی را تقویت می کنند و اشخاصی هم جهت مادی را؛ و امید است هر دو آنها، دو جنبۀ مادی و معنوی را جمع بکنند. نویسنده در کتاب والد متفکر، کودک متفکر به شما میآموزد که در مقابل این رفتارهای زننده باید چه واکنشی از خود نشان دهید تا این عادات و رفتارها را از سر کودک خود خارج کنید. در کتاب با کودک بدقلق و ناآرام چه کنیم، مهارتهای رفتاری با چنین کودکهایی به شما آموزش داده میشود و به شما کمک میکند رفتارهای مثبت را جایگزین آنها کنید.

همان طور که انسان به طور طبیعی محتاج تغذیه جسمانی و پوشاک است، از نظر روحی و روانی نیز کششی به سوی امور مذهبی و ماوراء طبیعی دارد، این میل به مذهب مانند دیگر کششها از قبیل شهوت جسمانی، از ابتدای طفولیت در نهاد انسانها وجود دارد، اما در این مرحله آن قدر ضعیف و غیر فعال است که تصور میشود چنین بعدی وجود ندارد، در حالی که به تدریج این میل و گرایش از قوه به فعل در میآید و کم کم فعالانه به اعمال و رفتار انسان رنگ خاصی میدهد. حضرت علی (ع) میفرمایند: «آنچه را فرد در کودکی میآموزد، مانند نقشی است که روی سنگ حک میشود.» (18) یا اینکه میفرمایند: «قلب کودک مانند زمین خالی است که هر بذری را در آن بریزند، رشد خواهد کرد» (19) اذان و اقامه که در بدو تولد در گوش نوزاد طنین انداز میشود، در واقع عصارهای از آموزههای دینی- الهی است که در ضمیر ناخودآگاه او تأثیر خواهد داشت؛ لذا بر انجام این کار بسیار تأکید شده است.

تربیت فرزند یکی از دشوارترین و در عین حال لذت بخشترین کارهای دنیاست. بنابراین، تربیت عامل اساسی است و باید بدان توجه بسیاری شود. یکی از شایع ترین اشکالات والدین و حتی برخی از متخصصین این می باشد که بجای تمرکز روی ریشه مشکلات به ظاهر رفتار و مشکلات توجه می کنند. بسیاری از متخصصان در حوزه روانشناسی و مشاوره کودک اختصاص زمان معینی برای توجه به کودک را برای رشد و تربیت فرزندان بسیار مؤثر میدانند. حال این نکته مطرح می شود که اگر تمایلات انسان ملاک خوبی ها و بدی هاست چرا انسان گاهی فعلی را که بر خلاق میلش هست پسندیده می داند ویا فعلی را که می پسندد ناپسند می شمارد اگر پایگاه حسن و قبح به تمایلات انسان بر می گردد، چرا بعضی اوقات بعضی از انسان ها ابعادی را که انسان متمایل به سمت آن است غیر اخلاقی میدانند و یا بالعکس.

گاهی اوقات والدین به دلیل علاقه زیاد به فرزندشان به او «نه» نمیگویند و هر آنچه را که میخواهد در اختیارش قرار میدهند. اجازه دهید کودک بداند هر انسانی ممکن است گاهی اشتباه کند. هر هفته،« یک شب» را به کودکان خود اختصاص داده و به آنها اجازه دهید در تصمیمگیری های شما مشارکت داشته باشند. این نکات به شما کمک میکند در مقام پدر یا مادر، احساس رضایت بیشتری نسبت به رفتار بچه های خود داشته باشید. پدر و مادرهای امروزی به عنوان اولین نسلی که به صورت 24 ساعته به اینترنت متصل هستند، باید به شدت مراقب باشند تا در این اقیانوس غرق نشوند.

بخش اول این مقاله در مجله قرآنی کوثر (شماره29) به تبیین واژههای تزکیه، رشد، تربیت و شکوفایی پرداخته و آنگاه تزکیه و فلاح را به عنوان بنیادیترین راهکار شکوفایی مطرح و مراحل فلاح و زمینههای آن و رابطهی آن با شکوفایی را مشخص ساخته است. بنابراین اگر به دنبال بهترین کتاب تربیت کودک هستید، این کتاب ارزشمند را حتما مطالعه کنید. منظور این است که مسائل و مشکلات مربوط به فرزندپروری و تربیت فرزند یک شبه به وجود نیامده است که انتظار داشته باشیم، یک شبه هم حل شود. تربیت کودک یک ساله اما به نظر قدری پیچیده میآید.

اما با این کودک ناآرام و حساس چگونه باید رفتار کرد تا حس لجبازی و خودسری در او تشدید نشود؟ آنان ممکن است در پارک به خوبی و آرامش بازی کنند، اما در اتاق پذیرایی کودکان دیگر را کتک بزنند یا هل دهند. با خواندن این کتاب که از بهترین کتاب های روانشناسی کودک است میتوانید بر ترس و نگرانی فرزند خود غلبه کرده و حس آرامش و اعتماد به نفس را در او پرورش دهید. در این کتاب به شما آموزش داده میشود که چطور بدون آسیب رساندن به شخصیت و اعتماد به نفس کودک، رفتارهای نامناسب را در او اصلاح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید