راهکارهای تربیت قرآنی در شکوفایی انسان – ديگران

عقاید و افکار غلطی که وارد مغزها شده اند به زودی از بین رفتنی نیستند و ای بسا که خود به گروه و نسل های دیگر القاء شوند ودر ذهن آنها هم ریشه دار گردند. توضیح دادن احساسات می تواند خشونت را از بین برده و احتمال انفجار احساسات عاطفی در او را کاهش دهد. در تربیت فرزند پسر، هیچوقت زمان قانون گذاری برای پسر خود از خشونت استفاده نکنید. مهم نیست پسر شما چه کار اشتباهی انجام داده است، استفاده از خشونت و پرخاشگری تنها او را ترسانده و باعث می شود او نیز فریاد بزند. برخی روش ها از راهکارهای دیگر موثرتر هستند و باعث می شوند پسر شما در همان شرایط رفتار مشابهی داشته باشد.

اصل بر روش حاکمیت است و ضابطه مفهومی و رابطه ای برای استفاده از روش هاست؛ بدین معنا که اصلْ راه نمایی نظری برای گزینش روش های خاص متناسب با اهداف و طرد دیگر روش هاست. والدین، اغلب تربیت را با تنبیه اشتباه می گیرند اما اصل تربیت بر آموزش استوار است. فروید معتقد است کودک در پذیرش قواعد و قوانین اخلاقی متّکی بر ممنوعیتها و نواهی عناصر و عوامل اجتماعی، بخصوص والدین خود است، زیرا توانایی تشخیص خوب یا بد بودن امور را ندارد و به دلیل ترس از تنبیه، بخصوص ترس از دست دادن محبت و عاطفه والدین، به سوی پذیرش قواعد اخلاقی میرود.

اگر به این مباحث علاقهمند هستید، این کتاب برای تربیت فرزند پسر را از دست ندهید. حتی اگر برای این رفتار پسر خود احساس استرس و تنش دارید باید خونسرد باشید. 4یک نمونه اجتماعی خوب برای فرزندتان باشید. چه کشتن دزدها یا بازی های دنبال کردن زامبی ها می تواند راه موثری برای درک درست و غلط برای پسر شما باشد. وقتی پسر شما طوری پرورش یابد که بتواند بخش حساس و عاطفی درون خود را بپذیرد ساده تر می تواند در مورد احساسات خود صحبت کند. ارزش گزاری برای همدلی و عشق می تواند باعث شود پسر کوچک شما احساس بهتری پیدا کند.

اما تاثیر زیادی روی پسر سیزده ساله تان نخواهد داشت. به جای این کار، رفتارهای مودبانه را الگوسازی کرده و اطمینان یابید وقتی کودک رفتار درستی داشت از او تمجید کنید. اگر هنگام آشپزی کودک یک ساله تان ایجاد دردسر میکند انجام کار آسانی را به او محول کنید یا وقتی به خردکردن سبزیجات مشغول هستید قدری آب در ظرفشویی بریزید تا بتواند شلپ شلوپ بازی کند. تجربهی قطعی به ما نشان میدهد که آدمی هر اندازه برای خود معلوماتی تهیه کند و از هر راهی آنها را گردآورد تا وقتی در خاطرش میماند که نسبت به آنها یادآوری داشته باشد و چنان چه از بررسی و تمرین آن دست برداشت، کمکم معلوماتش به دیار نیستی رهسپار خواهد شد.

کودکتان ممکن است با توضیحاتی در مورد لذت بردن از این بازی ها شما را سورپرایز کند. بگذارید پسرهایتان در گل ها بازی کنند، در حیاط رفته و به هر کاری که بی خطر است دست بزنند، در نتیجه کودکانی سالم خواهید داشت. برای مثال ریختن غذاها روی زمین یعنی باید خودش انجا را تمیز کند یا استفاده از گوشی بعد از زمان خواب به معنای از دست دادن تلفن همراه برای او خواهد بود. این یعنی روش های قانون گذاری شما باید با زیادتر شدن سن فرزندتان تغییر کند.

روش آموزش ممکن است در سنین مختلف کمی تغییر کند اما باید همیشه درس های تازه ای برای کودک خود داشته باشیم. زدن و دعوا کردن با پسرها اصلا روش مناسبی برای قانون گذاری نیست. عنایت به این اصول سبب میشود که برنامهریزان درسی، استعدادهای فطری را شناسایی کرده و برای شکوفایی آنها برنامهریزی کنند و از شیوههایی که موجب سرکوب این ظرفیتها میشود، اجتناب ورزند. دعوت جهانی اسلام ازادیان برای توحید و نفی طاغوت پرستی، شکوفایی جوامع را به دنبال میآورد .شرک، جامعهها را متشتت و متفرق و پارهپاره میکند، خداوند میفرماید :«حنفاء لله غیرمشرکین به و من یشرک بالله فکانما خر من السماء فتخطفه الطیر او تهوی به الریح فی مکان سحیق » «هرکس به خدا شرک بورزد، گویی از آسمان (توحید) سقوط کرده، که یا او را پرندهای در میرباید، یا او را در مکانی دور دست پرتاب میکند».

والستر على جرائر حداثته فانه سبب للتوبة.چنانكه بیان شد، در كودكان و نوجوانان، به خاطر عدم رشد كامل عقلانى، زمینه لغزش بسیار است و اشتباه و تقصیر در اعمال و رفتارشان دور از انتظار نیست. شاید حلقه ی دور وان تیره تر از همیشه شده باشد اما گاهی بهترین راه برای رسیدن به آرامش ذهنی این است که بعضی چیزها را فراموش کنید. شما می توانید تمام تلاش خود را برای عالی نگه داشتن خانه بکنید یا کمی استراحت کرده و از یک زندگی لذت بخش تر بهره مند شوید. کودکان پسر معمولا کم تر از دختران مطیع والدین خود هستند، دراین سن کودک بیشتر بیرون از خانه می رود و درمراحل آغازین روابط اجتماعی به سر می برد و ممکن است لجبازی و سرپیچی را زیاد مشاهده کنید بنابراین تربیت کمی چالش برانگیز تر می شود.

مادران باید بدانند که ارتباط آنها با پسر خود در روابط آیندۀ آنها بسیار تأثیر میگذارد. بعلاوه این بازی های اغلب باعث بهبود روابط دوستی و اعتماد به نفس می شوند. متأسفانه کم نیستند پسرانی که بزرگ میشوند، ولی به بلوغ نرسیدهاند؛ چون هنوز درگیر روابط خود با مادرانشان هستند. سعی کنید داد نزده یا دستورات را به او دیکته نکنید اما محکم به او بگویید چه کاری انجام داده و چرا از این کار او ناراحت شده اید. شاید کمی زمان نیاز باشد تا پسر شما یاد بگیرد در مورد احساسات و افکار خود حرف بزند، بنابراین صبور بوده و او را تشویق کنید.

یکی از اصول تربیت ، تربیت فرزند پسر این است که محبت خود را به صورت فیزیکی به او نشان دهید. باید شما نیز به علایق او توجه نشان دهید، مانند کیف ها یا ربات ها و در مورد آن ها سوال بپرسید. به یاد داشته باشید ظرف های کثیف بالاخره تمیز خواهند شد اما این خاطرات شاد هستند که می توانند سال ها بمانند. پرخاشگری و عصبانیت او را زیر نظر داشته باشید. مردانی که در خانواده ی این پسر هستند می توانند با مدل سازی راه های مثبت برای بیان احساسات خود به او کمک کنند تا احساس خود را درک کند.

یک محدودیت زمانی کوتاه می تواند برای پسر دو ساله ی شما موثر باشد. می توانید در صورت امکان اتاقی را برای بازی بچه ها بگذارید. در میان اندیشمندان اسلامی توجه به حوزه های اخلاق اجتماعی به معنای دوم (جامعه و تاریخ)، اخلاق محیط زیست و اخلاق حرفه ای کمتر از سایر حوزه ها به چشم می خورد. به عنوان مادر یک یا چند پسر، باید یاد بگیرید تمیز کردن خانه را کمتر جدی بگیرید. قانون گزاری چالشی برای بسیاری از والدین و خصوصا مادر پسرهایی است که می توانند در مورد رفتار با پسر خود گیج شوند. برای پدران: با همسر، مادر و دیگر زنان خوب رفتار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید