جنگ عراق با ایران

در صورت تداوم جنگ میان طالبان و جبهه مقاومت ملی، گروههای پیکارجویی مانند داعش و القاعده نیز وارد معرکه خواهند شد. عادل الجبیر” وزیر خارجه عربستان نیز در پاسخ به خبرنگاران گفت که باید تحقیقات لازم درباره این که ایران در حملات اخیر نقش داشته یا خیر انجام شود و نتیجه نهایی تحقیقات اعلام خواهند شد. به نظر میرسد امارات نیز به این خاطر سکوت کرده که میداند مقصر دانستن رسمی ایران به نوعی اعلام جنگ به آن کشور استع؛جنگی که هیچ بازیگری به خصوص امارات، آماده آغاز آن نیست. معاملات و مبادلات غیرنفتی ایران با امارات در سال 2018 میلادی به ارزش 16 میلیارد دلار بوده است که بخش اعظم آن با دبی بوده است. در حال حاضر، در نتیجه تحریمهای امریکا علیه ایران بسیاری از شرکتهای ایرانی مجبور به ترک امارات و رفتن به ترکیه، قطر و عمان شدهاند. این موضوع باعث ایجاد تنش میان دبی و ابوظبی شده است چرا که دبی ضرر اقتصادی از تحریم ایران متحمل شده است. امارات میداند که در صورت جنگ اعراب با ایران اقتصاد کشورهای عربی به خصوص امارات متحده عربی از نتایج وخیم چنین وضعیتی مصون نخواهند ماند”. این امر در كنار تصمیم درباره نماینده دائمی افغانستان در سازمان ملل میتواند نقش مهمی در كاهش برتری طالبان داشته باشد.

اكنون نیز مقاومت چریكی در پنجشیر و استانهای اطراف وجود دارد.جبهه مقاومت هزاره که درحالحاضر مقر آن در بهسود است، اگر بر دامنه مخالفت خود بیفزاید، میتواند نقش مهمی در افزایش جنگ داخلی داشته باشد. علاوه بر این، صدام ارتش ایران، روحیه، تجهیزات و ذخایر آن برای یک جنگ طولانی مدت را نیز دست کم گرفته بود. چرا آمریکایی ها جنایتکارشماره یک سکوت کرده اند؟ رزمندههای ایرانی هم با تنها موشک استینگرشان یک بالگرد آمریکایی را زدند. موشک های بالستیک روش نسبتا کم هزینه ای برای حمل کلاهک های متعارف، شیمیایی، بیولوژیکی و حتی هسته ای تا فواصل دور هستند. اما نعمان توی ذوقار شکست خورد و کم کم رفتیم سراغ جنگ زنجیر اولین جنگ رسمی ایران و اعراب و بعد جنگ پل و حاشیه هاش رو گفتیم حالا بعد از جنگ پل، نوبت جنگ قادسیه هست این جنگ خیلی مشهوره در این جنگ مدائن توسط مسلمون ها فتح شد، با سوال دات آی آر همراه باشید تا شرح جنگ قادسیه ،جنگ جلولاء و جنگ نهاوند رو بررسی کنیم. ارتش عراق در محورهای طلائیه و کوشک، با پیشروی در خاک ایران، حملات فرعی خود را آغاز کرد و با تصرف جاده اهواز به خرمشهر و بستن این جاده، چندین پل و قسمتی از ریلهای راهآهن را تخریب کرد.

در این بین توجه بیشتر بازیگران منطقهای و بینالمللی به حمایت از مخالفان طالبان میتواند توان مانور را در مقابل آنها افزایش دهد. طالبان اكنون تلاش میكند احتمال شناسایی بینالمللی خود را افزایش دهد، اما تأکید بیشتر کشورها به تشکیل حکومت فراگیر توسط طالبان با گروهها و نیروهای دیگر است. در صورتی که عربستان سعودی یا امارات متحده عربی به طرفداری از عراق، در جنگ مداخله میکردند نیروهای پاکستانی، تحت امر فرماندهان این کشورها ناگزیر از رویارویی نظامی با ارتش ایران میشدند؛ وضعیتی که اصلاً خوشایند دولتمردان و مردم پاکستان نبود و این کشور را بر سر دو راهی سرنوشتسازی قرار میداد. سپس نیروهای عراقی در ۱۹ مهر ۱۳۵۹ از کارون عبور کردند و پس از قطع جاده اهواز ـ آبادان ، آبادان را محاصره کردند. اگر طالبان نتوانند توانایی خود را در ارائه خدمات و امنیت روزانه ثابت کنند، مشروعیت از بین میرود و نارضایتی برانگیخته میشود. افزایش اعتراضهای مدنی در كنار تداوم درگیریهای نظامی میتواند سبب تحریك مخالفان به مقابله بیشتر با طالبان و تشدید جنگ داخلی شود.

اندک اندک این معاملۀ مخفیانه به افزایش گروگان گیری ها در لبنان و یک رسوایی شرم آور تبدیل گردید که در راستای تأمین سلاح های مورد نیاز ایرانی ها ،گروگان های بیشتری ربوده می شدند. همچنین تنشها در نوع نگاه به بحرانهای مختلف ممكن است افزایش یابد. کشتی را تصرف و تعدادی را دستگیر کردند و به گروگان گرفتند. حمایت ایران از حوثیها در جریان جنگ داخلی یمن، تواناییهای نظامی این گروه را بهطور قابل توجهی تغییر داده است -از جمله کمک به ساخت زرادخانهای شامل موشکهای بالستیک و پهپادهای تهاجمی. عقب نشینی ایران از منطقه یی در استان کرمانشاه که بر سر آن با عراق اختلاف داشتند، مذاکره ی مجدد درباره ی مفاد قرارداد 1975 الجزایر و قطع حمایت ایران از شورش ها و تحرکات مرزی معارضان عراقی از جمله ی این ادعاها بود. در آن زمان هم وزارت امور خارجه مجری عوامل بالادستیها بوده. این سایت از قول يك پژوهشگر مقيم لندن نوشت: گزارش سري ديويد ميرز مسئول بخش خاورميانه وزارت خارجه انگليس به تاريخ 25سپتامبر/سوم مهر، خبر از سفر بختيار به عراق در آستانه حمله نظامي عراق به ايران (22سپتامبر/31شهريور) ميدهد. بااینحال حضور جنگجویان بینالمللی میتواند احتمال شناسایی طالبان را به نفع امرالله صالح كمتر كند.

دیدگاهتان را بنویسید