جنگ اوکراین؛ سرِ ایران باز هم بیکلاه میماند؟

این استراتژی جدید دولت پاکستان با ارتقای نقش کشورهای اسلامی صادرکننده نفت به دلیل افزایش قیمت این ماده و تأثیرگذاری مالی هرچه بیشتر این کشورها در اقتصاد جهانی مصادف گردید. جنگ اوکراین، فرصتی بی سابقه برای صادرات گاز به اروپا پدیده آورده و در این میان، این ماجرا با رفع احتمالی تحریمها علیه ایران هم همزمان شده است. رهبر مقاومت لبنان با اشاره به اینکه اظهارات آمریکا درباره جنگ علیه ایران، صرفا برای ترساندن و اعمال فشار بر تهران است، گفت: «ایران یک کشور، دارای حاکمیت است که آمریکا از جنگ با آن، واهمه دارد. همچنین این رسانه در گزارش خود مدعی شده است که ایران قصد دارد با تحریک نیروهای تحت حمایت خود در یمن حملاتی را در تنگه بابالمندب علیه منافع آمریکا ترتیب دهد. در پی این اقدام، ایران موشک های چینی کرم ابریشم را در جزیره قشم و تنگه هرمز مستقر کرد. با برداشت واقعگرایانهای که حکومت پاکستان از ماهیت تحولات داخلی ایران داشت علیرغم اینکه این کشور روابطش را تا آخرین روز های حکومت پهلوی با این رژیم حفظ کرد که نمونه آن سفر ژنرال ضیاالحق به ایران در سپتامبر 1978 بود؛ با این وجود، وزیر کابینه او خورشید احمد آشکارا از انقلاب ایران حمایت کرد.

به گزارش دفتر منطقهای خبرگزاری تسنیم، «سید حسن مرتضوی» معاون سفارت جمهوری اسلامی ایران با تاکید به یادآوری همکاریهای ادامه دار کشورمان در 4 دهه اخیر با مردم افغانستان تاکید کرد که با هرگونه آشوب و جنگ در این کشور مخالف هستیم و هیچ تشکیلاتی نیز از سوی رهبران افغانستان در ایران شکل نخواهد گرفت. آلترناتیوهای دیگر، ماندن تحت استعمار بریتانیا بود یا بازگشت به ایران بعد از 20 سال که سازمان ملل طوری تحت تأثیر بریتانیا بازی کرد که مردم بحرین استقلال میخواهند و هیچ بنیبشر بیطرفی در دنیا، از استقلال یک قوم که 200، 300 سال مستعمره بودهاند، بدش نمیآید. سیاست پاکستان برای توسعه روابط با کشورهای اسلامی و اعتلای جایگاه این کشور در جهان اسلام عمدتاً بر نقشآفرینی در سازمان کنفرانس اسلامی متمرکز بود. برنامه توسعه سازمان ملل، صندوق بینالمللی پول، بانک جهانی و نیز اتریش، بلغارستان، چین، دانمارک، فنلاند، رومانی، روسیه، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر و ایران نیز در مقاطع مختلف کمکهایی را در اختیار دولتهای پاکستان قرار دادهاند. با حمله شوروی به افغانستان و نیز وقوع انقلاب اسلامی در ایران، در سیاست خارجی ایالات متحده هر چه بیشتر بر اهمیت محوری و سوقالجیشی پاکستان افزوده شد.

پیروزی انقلاب اسلامی همزمان با وقوع کودتای نظامی در پاکستان و سقوط دولت ذوالفقار علی بوتو، موجب پایان همکارهای سیاسی – اقتصادی دو کشور در ائتلافهای منطقهای و شروع دور جدیدی از رقابتهای سیاسی فیمابین دو کشور همسایه گردید. صادرات و واردات این کشور با تراز منفی تجاری روبروست و از ساختارهای اقتصادی و تجهیزات پیشرفته صنعتی و نیروی متخصص بیبهره مانده است. حتی کشاورزی که مهمترین بخش اقتصادی این کشور است، به علت مکانیزه نبودن، فئودالی بودن، و تغییرات جوی نامناسب، پاسخگوی نیازهای مصرفی پاکستان نیست به گونهای که این کشور نیازمند واردات گندم است . مسأله کشمیر به اندازهای برای پاکستان و هند اهمیت دارد که بسیاری از کارشناسان بر این باورند که وقوع هر جنگی در آینده بین دو کشور به خاطر کشمیر خواهد بود . در مقابل هندیها مسأله کشمیر را به سند الحاق ارجاع میدهند که به تمایل عمومی مردم کشمیر برای پیوستن به هند اشاره دارد. یکجور چنددستگی درباره آن وجود دارد و در جاهایی مثل برجام است. آمریکا و غرب بسیار هراس دارند که درصورت شکست مذاکرات احیای برجام دامنه بحران از اروپا به خاورمیانه نیز گسترش پیدا کند و این یعنی تصاعد بحران و بالطبع فراگیر شدن بحران در اقتصاد جهانی و حتی تغییر محیط و ترتیبات امنیتی در خاورمیانه.

سد کمالخوان در ناحیۀ چهاربرجک در ولایت نیمروز واقع شده و حداقل ۶۰۰ نیروی امنیتی و پلیس از آن محافظت میکنند. 5) ارتقا و تثبیت جایگاه پاکستان به عنوان یک قدرت منطقهای: موقعیت ژئوپلیتیک کشور پاکستان و تحولات سیاسی – امنیتی مناطق پیرامونی آن، ایفای نقش فعال این کشور به عنوان یک قدرت منطقهای را ناگزیر ساخته است. در واقع این کشور به عنوان نخستین خاکریز غرب و متحدان منطقهای آن در برابر شوروی به شمار میرفت. وی قصد تسلیم در برابر شرایط پیشآمده نداشت، زیرا در آن صورت مصالحهای که این همه به آن امیدوار بود و میتوانست خدمت بزرگی به دولت متبوعاش تلقی شود، منتفی میشد (FO. تمامی این اقدامات به دلیل ارزش بی نهایت نفت ایران برای متفقین بود. این قرارداد با یک معاهده در خصوص آب هیرمند و دو پروتکل در تاریخ ۲۲ اسفندماه ۱۳۵۱ توافق شد و به امضای طرفین رسید. با مساعی دولت پاکستان درجریان کنفرانس وزرای خارجه کشورهای اسلامی در کوالالامپور، طرح ایجاد بانک توسعه اسلامی با سرمایهای معادل 2 میلیارد دلار که عمدتاً توسط کشورهای تولید کننده نفت تأمین شده بود به تصویب رسید. تلاش حکومت وقت پاکستان این بود که با حفظ روابطش با بازیگران تأثیرگذار در جنگ ایران و عراق، ضمن بهرهبرداری از فرصتهای ایجاد شده، هزینههای این جنگ را برای پاکستان تا حد ممکن کاهش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید