جزوه آموزش نجوم :: نجوم اسلامی

در حال حاضر رشته نجوم در مقطع کارشناسی در دانشگاه کشور ارائه نشده و علاقهمندان به این رشته باید در رشته فیزیک تحصیل کرده و در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در گرایش اخترفیزیک یا کیهانشناسی ادامه تحصیل دهند. برخی از دانشگاهها رشته ستارهشناسی را از مقطع کارشناسی ارایه میکنند و هر یک از آنها ممکن است در گرایش خاصی تمرکز بیشتری داشته باشند. وی افزود: پیش از این جشنوارهای برای عرضه و نمایش فعالیتهای منجمان آماتور در طول یک سال در کشور وجود نداشت تا بهترینها در یک رقابت نجومی معرفی شوند. درادامه به معرفی منابع المپیاد نجوم میپردازیم تا برای آمادگی بیشتر تهیه کنید و بخوانید.

ما در این سرفصل سعی داریم به معرفی منابع المپیاد نجوم که نسبتا کاملتر و مهمتر هستند بپردازیم. المپیاد نجوم از لحاظ تئوری بسیار قوی و پویا است. کیهان شناسی عالم هستی را در مقیاس بسیار بزرگی بررسی میکند و تمرکزش را بر مطالعهی کهکشانها روی همدیگر، بررسی عمر کهکشانها، خوشههای کهکشانی و… حرکت، طلوع و غروب، بررسی زمانی و موقعیت مکانی ستارهها و سیارهها در آسمان و… جالب است بدانید پرداختن به نجوم به شکل غیرمستقیم موجب کاهش ناهنجاریهای اجتماعی و بزهکاری میشود چون فرد زمانی که با گستره کیهان و جهان خلقت آشنا میشود روحیه متعالیتری پیدا میکند.

در این برنامه در طول زمان و در تاریخچهی سیاره زمین از هنگام تولدش سفر میکنیم تا پی ببریم که چرا سیارهی زمین امروز به این شکل است. به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، ژاله موزون ظهر امروز در حاشیه افتتاح رسمی رصدخانه عمومی مرکز نجوم ادیب توسط شهردار اصفهان اظهار داشت: جشن اختصاصی مرکز نجوم ادیب اصفهان در سال جاری به آیین نوروز و چگونگی رخداد نقطه اعتدال بهاری میپردازد. به گزارش ایمنا، داریوش ذوالفقاریراد هدف از برگزاری این جشنواره را ایجاد نشاط و پویایی علمی در اصفهان و کشور دانست و اظهار کرد: ترویج علم بهویژه نجوم یکی از دغدغههای مرحوم کیاستپور بود که در این راه ارتباط تنگاتنگی با مردم داشت.

عضو شورای علمی مرکز آموزش نجوم ادیب، ایجاد انگیزه و علاقه به علمآموزی و ادامه تحصیلات را از دیگر تأثیرات مثبت پرداختن به نجوم دانست و افزود: افزایش تابآوری در میان شهروندان یکی از بازخوردهای فعالیتهای ترویجی در زمینه علم نجوم است. در نجوم آماتوری شما ضرورتی ندارد که حتما پیشزمینهی تحصیلات آکادمی در زمینهی نجوم داشته باشید و الزاماً از راه ستارهشناسی امرار معاش نمیکنید. کتابها و منابع زیادی برای آمادگی المپیاد نجوم وجود دارند ولی شما قرار نیست همهی منابع را تهیه کنید و بخوانید؛ چون هم وقتگیر هستند و هم برای تهیهی تمام منابع باید هزینهی خیلی زیادی بپردازید.

برنامه ریزی برای المپیاد نجوم مرحله سوم انجام میشود و 40 نفر برگزیده مرحلهی قبلی در آزمون تئوری و عملی شرکت میکنند تا رنگ مدالهایشان مشخص شود. وی گفت: نصب تلسکوپ این رصدخانه که ساخت کشور چین است به احتمال زیاد در هفته جاری انجام میپذیرد که البته اصل این تلسکوپ به شرکت مید آمریکا برمیگردد. یا اینکه دستورات شیطانی انجام داده و با شیاطین در ارتباط است که البته طبق صریح قرآن شیاطین از واقعیات اطلاع ندارند.

البته پیش از این همایشها و سمینارهای نجوم آماتور (ترویجی) یا حرفهای در کشور برگزار شده که سمینار نجوم و اخترفیزیک زنجان نمونهای از آنها است، اما در این سمینار مقالات در سطح کاملاً تخصصی و نه آماتور ارائه میشود؛ بنابراین جشنواره ملی ترویج نجوم ادیب در نوع خود کمنظیر است و برای نخستین بار برگزار میشود. برای یادگیری نجوم کروی باید هندسه فضایی و حس سهبعدیتان حسابی تقویت شود و این احتیاج به تمرین زیاد و یادگیری کامل این سرفصل دارد.

این کیهان شناس با بیان اینکه در این همایش باید تلنگری در خصوص منجمان آماتوری وارد شود، گفت: وقتی از شهروند دانشگر صحبت میکنیم، به این معنی نیست که هر شهروند درباره علم کوانتوم صحبت کند بلکه به طور نمونه یک منجم آماتور باید بلد باشد با دادههای نجومی کار کند و از دادهها تفسیر نجومی داشته باشد. مبداء مشترک «راس زاویه» و هریک از دو نیم خط یک ضلع زاویه نامیده میشود . المپیاد مرحله دوم اوایل اردیبهشت با 6 تا 10 سوال تشریحی برگزار میشود.

شهرام صالحی، دبیر علمی جشنواره ملی ترویج نجوم ادیب، درباره سابقه برگزاری جشنوارههای ترویج نجوم در اصفهان و کشور اظهار کرد: برای نخستین بار است که جشنوارهای با این مقیاس در اصفهان برگزار میشود. وی افزود: این رصدخانه حرفهای نقطه عطفی برای اعضای مرکز نجوم ادیب است و هر کدام از اعضای مرکز که طرز کار با تلسکوپ را بلد باشد، میتواند با هماهنگی قبلی از این وسیله استفاده کند. سعی کنید مباحث این کتاب را تیتروار مرور کنید. برای اینکه در المپیاد نجوم شرکت کنید باید با سرفصلهای کلیاش آشنا شوید و سعی کنید منابع مربوط به این مباحث را تهیه و مطالعه کنید.

بهعلاوه مباحث مربوط به داینامیک کهکشانی، مسیر تکامل کهکشانها را مورد مطالعه قرار میدهد و سعی میکند وضعیت آیندهشان را پیشبینی کند. زمان آیندهای که به صورت تخیلی داستان اولین سفر انسان به مریخ را در سال ۲۰۳۳ روایت میکند. این عوامل هر سال دانشآموزان مستعد و مشتاق را جذب شرکت و برنامه ریزی برای المپیاد نجوم میکند. اگر از ستارگان شروع کنیم، واضح ترین و رایج ترین مثال برای همه ما خورشید است. باید نسبت به جنگ، فهم عمیق داشته باشی، چرا میجنگیم، فنون جنگ چیست، یاریخواستن از خدا و دیگر عواملی که همه و همه در پیروزی تأثیر دارد.

برای یادگیری نجوم باید چندین و چند بار یک مطلب را بخوانید تا به درک عمیقی نسبت به آن برسید. شما میتوانید بهطور تخصصی یادگیری نجوم را دنبال کنید و حتی برای شرکت در المپیاد نجوم آماده شوید. اگر به خرید کتاب صوتی علاقه ندارید، کتاب الکترونیکی این اثر را نیز به راحتی در کتابراه پیدا میکنید؛ دانلود کتاب پاسخهایی مختصر به پرسشهایی بزرگ! این کتاب منبع خوبی برای یادگیری کیهان شناسی است ولی خیلی پرحجم است و ممکن است خستهتان کند. این کتاب منبع کاملی برای یادگیری مباحث مربوط به مکانیک سماوی است و میتواند جایگزین کتاب کلپینر باشد.

آزمون تحلیل داده که محاسباتی است و شرکت کنندگان به سوالات مبحث مکانیک سماوی بهعنوان مبحث اصلی باید جواب بدهند. لذا علاقه مندان به شغل اخترشناسی حرفه ای باید به این نکات توجه کنند و بدانند یافتن شغل مناسب کار راحتی نخواهد بود. امروزه در این زمینه آشکارسازهای نوترینو و نوترینو هایی که ازسوپرنواها ساطع می شوند کاربرد زیادی دارند و اطلاعات زیادی در مباحث اخترشناسی را در اختیارمان قرار می دهند. فارغ التحصیلان رشته اخترشناسی یا نجوم معمولا کار خود را در سازمان های مربوط به حوزه های ستاره شناسی ، سیاره شناسی، فضانوردی، تحقیقات ماهواره ای و رصد خانه ها با انجام تحقیقات کوتاه مدت آغاز می کنند.

پسرها میتوانند از مزایای خدمت سربازی استفاده کنند و دوران خدمتشان را بهعنوان یک نخبه بگذرانند. با توجه به تعریف میلیم و فرمول محیط دایره (14/3 × قطر ) محیط دایره به شعاع 1000 متر به 6280 قسمت تقسیم شده که هر قسمت را یک میلیم گویند. ارتفاع قله اورست بیش از 8800 متر است . این خوشه ها به دو گروه تقسیم میشوند ؛ الف ـ خوشه های باز که مهمولا بیش از چند ستاره ندارند ، ب ـ خوشه های کروی که ممکن است چند صد هزار ستاره داشته و از خوشه های باز بزرگتر و با تراکم بیشتر ستاره هایش در واحد حجم هستند .

خوشه پروین از خوشه های باز است . رئیس مرکز نجوم ادیب اصفهان گفت: احداث چنین رصدخانهای مدتها قبل باید صورت میگرفت ولی باز هم جای خوشحالی است که در چند روز آینده شاهد بازگشایی آن هستیم. داوطلبان باید به 35 سوال تستی این آزمون جواب بدهند و حداقل 10 تا 15 درصد کف قبولی را بهدست بیاورند. این آزمون محاسباتی است و یکچهارم نمرهی آزمون نهایی را تشکیل میدهد. داوطلبانی که 78 تا 90درصد نمرهی سه نفر اول را کسب کنند، برندگان مدال نقره هستند. در آخر به کسانی که 65 تا 78درصد نمرهی سه نفر اول را بهدست آوردهاند مدال برنز تقدیم میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید