جزوه آموزش نجوم :: نجوم اسلامی

کمیته ملی توسعه نجوم به مسئولیت دکتر شهرام عباسی، ساماندهی فعالیت های آماتوری کشور را در قالب استاندارد های جهانی مشخص شده از سوی International Astronomical Union (IAU) را برعهده داشته و شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران در قالب زیرگروهی از کمیته ملی توسعه به مسئولیت دکتر میرترابی، بدلیل تعامل بیشتر ایشان با جامعه نجوم آماتوری ایران، به فعالیت خود ادامه می دهد تا سازمان یافته تر از قبل و با رویکردی ملی به تمامی منجمان آماتور سراسر کشور خدمت رسانی کند.

المپیاد نجوم هر سال بیشتر از سال قبل بهسمت اختر فیزیکی شدن در حرکت است و این موضوع از نام المپیاد هم مشخص میشود. در مکانیک سماوی معادلهی مداری هر جسم را مشخص میکنند تا بتوانند موقعیت مکانیاش در زمانهای دلخواه مختلف را پیشبینی کنند. مکانیک سماوی: مکانیک سماوی به مطالعه­ ی نحوه حرکت اجسام آسمانی در مدارهایشان می­پردازد. این کتاب در اصل به عربی بوده است و خواجه نصیر الدین طوسی آن را در قرن هفتم ترجمه نموده است.این کتاب در گذشته تصحیح و چاپ شده است. این کتاب توسط دو تن از نویسندگان معروف در زمینه های ستاره شناسی حرفه ای نوشته شده و بوسیله زنده یاد دکتر تقی عدالتی و دکتر جمشید قنبری ترجمه شده است.

نویسندگان : زیلیک و اسمیتانتشارات: دانشگاه امام رضااز کتابهای مرجع در زمینه اختر فیزیک و نجوم حرفه ای. در اين مراسم پيام اسقف اعظم سيبوه سرکيسيان خليفه ارامنه تهران قرائت شد و ديگر حضار از جمله اسقف بابگن چاريان خليفه ارامنه اصفهان، گريگور آراکليان سفير ارمنستان در ايران ، خانم شهرتاش مدير امور اجتماعي مرکز امور زنان و خانواده رياست جمهوري اسلامي ايران، دکتر حسن غفوري فرد عضو هيئت رئيسه مجلس شوراي اسلامي، مهندس گورگ وارطان نماينده ارامنه تهران و شمال در مجلس شوراي اسلامي، دکتر سيد حجت الله حسيني عضو هيئت رئيسه و مشاور عالي رتبه انجمن نجوم ايران و دکتر منيژه رهبر از اساتيد دانشگاه تهران به ايراد سخن پرداختند.

میترسم به مراد و مطلوب خود نرسی. کشف آونگ و تکمیل تلسکوپ او را در اروپا مشهور ساخت.گالیله با تلسکوپ خود قمرهای مشتری و صدها ستاره را کشف کرد. گالیله اثبات کرد که زمین دور خورشید میگردد؛ کوپرنیک نیز قبلا این نکته را مطرح کرده بود. او به پیروان ارسطو که اعتقاد داشتند زمین درآسمان ثابت است و خورشید دور آن میگردد، حمله کرد. ناشر : انتشارات فاطمیاز سری کتابهای پیشگامان علم، کتاب نیکولاوس کوپرنیک، پدر اخترشناسی مدرن، نوشته اسکات اینگرم و با ترجمه محمدرضا افضلی است.کوپرنیک را معمولا نخستین کسی میدانند که گردش سیارهها به دور خورشید را مطرح کرد.

چگونه اقیانوسها از اعماق فضای میان میلیونها سنگ آسمانی، به ما منتقل شدند؟ یکی از میلیارها میلیارد ستاره موجود در آسمان هستی که در کهکشان راه شیری قرار دارد، کهکشانی که مجدد در میان میلیون ها میلیون کهکشان دنیا در آن زندگی میکنیم، و هرکدام دارای هزاران ستاره است و در آنها میلیاردها سیاره و قمر و جرم آسمانی وجود دارد. در اوستا، به ویژه در یشت ها، اطلاعات بسیاری ارائه شده که نشان می دهد ستاره شناسان آریایی با ستاره ها و طلوع و غروب آنها آشنا بوده اند.

در این دوره آقای سید امیر سادات موسوی دانش آموز ملایری، برنده مدال طلا و موفق به کسب بالاترین نمره در بین دانش آموزان شرکت کننده شد. مولف : و م اسمارتنشر دانشگاهیآشنایی با مفاهیم نجوم کروی، مثلثات کروی و یادگیری روشهای محاسبه پدیدههای نجومی از مباحث مطرح شده در این کتاب است. مولف :رابرت تی. دیكسوناین كتاب در بیش از دویست كالج و دانشگاه ایالات متحده امریكا و سایر كشورها تدریس میشود. مولف : اریكا بوم- ویتنسناشر : مرکز نشر دانشگاهیکتابی برای آشنایی ابتدایی با اخترفیزیک. دانشجویان سالهای ابتدایی رشته های فیزیک، دانش اموزان علاقه مند به شرکت در المپیاد نجوم، و علاقه مندان به اخترفیزیک با پایه ریاضی و فیزیک در سطح سالهای آخر دبیرستان می توانند از این کتاب به عنوان یک مرجع مناسب استفاده کنند.

نجوم دینامیکی یکی از منابع المپیاد نجوم است.نجوم دینامیکی یکی از محبوبترین کتابهای نجومی رایج در میان علاثهمندان فارسی زبان زیباییهای آسمان شب است.این كتاب به گونهای طراحی شده است كه برای دانشجویان علوم انسانی و عموم خوانندگان ِعلاقمند نیز مفید و بازنمای شكوه و عظمت عالمی باشد كه در آن زندگی میكنیم.برای مطالعه این متن پیش نیاز علم خاصی ضروری نیست. در این بخش کتاب مکانیک سماوی برای دانشجویان مهندسی بهترین منبع برای این درس میباشد. در این جلد بیشتر به ویژگیهای كلی ستارگان مانند روشنایی، رنگ، جرم و شعاع آنها پرداخته میشود. نویسنده: دکتر نعمت الله ریاضیناشر: آوند اندیشهاین کتاب مقدمهای است بر اخترفیزیک نوین که در طول فرصت مطالعاتی نویسنده در کانادا به رشته تحریر درآمد.

می پردازد. و جلد دوم مباحث اخترفیزیک ستاره ای.کتاب نجوم و اخترفیزیک مقدماتی، از کتابهای مرجع برای علاقه مندان به فراگیری مفاهیم اخترفیزیکی است. شناخت صورت­های فلکی، موقعیت آنها در آسمان، آشنایی با ابزارهای رصدی (دوچشمی­ ها، تلسکوپ ­ها و CCDها) و نحوه محاسبه ­ی پارامترهای فنی و اپتیکی آنها موضوع پراهمیت دیگری است که شرکت­کنندگان در المپیاد نجوم و اخترفیزیک باید با آن آشنا باشند. تقسیم میشود و شما باید به این موضوع توجه داشته باشید که به چه موضوعی علاقه دارید و سطح دانشتان تا چه حد است.

در قران کریم صدها آیه به طور مستقیم و یا غیر مستقیم در مورد آفرینش عالم ، آسمان ، اجرام سماوی و وقت وجود دارد. جواب تمام این سوالها در دستان مبحث مکانیک سماوی است. کیفیت اجرام سماوی در شاخه اختر فیزیک و ساختار جهان در شاخه کیهان شناسی مورد بحث قرار میگیرد. برای هر جلسه جزوه و تمرینهای ریاضی مرتبط با المپیاد در اختیار شما قرار گرفته و شما با گذرندان این درس علاوه بر یادگیری ریاضیات لازم با تکنیکهای ریاضی که در المپیاد بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد با حل مسالهی فراوان آشنا میشوید.

همچنین در بخش مسابقه عکس نجومی که دبیری آن بر عهده مهدی رحیمی از عکاسان نجومی مطرح کشور است، آثار برتر از سوی کمیته انتخاب برگزیده شده و در نمایشگاهی در معرض دید عموم قرار میگیرد و به بهترین عکس نیز جایزهای تعلق میگیرد. چرا که نه تنها صورفلکی یونانی و بابلی که در دوره ی اسلامی به کار می رفته اند را معرفی می کند، بلکه نام و مجموعه های ستاره ای عرب جاهلی را نیز نشان می دهد.

از تمامی کسانی که مایل به فعالیت در شاخه آماتوری می باشند دعوت می شود تا علاقمندی خود را به دفتر انجمن اطلاع دهند. از این جهت اخترشناسی در میان مردم تبدیل به یک تفریح و علاقه شد تا فعالیت حرفه ای. چرا که این کتاب اساسا برای نوآموزان نوشته شده است. کارگاههای آموزشی رایگان برای شرکت کنندگان مسابقه اسطرلاب در هفته جهانی فضا (۱۲ لغایت ۱۸ مهر) و تا پیش از آغاز مسابقه به صورت مجازی برگزار میشود.

دانشمندان دیگری هم از مدتها قبل چنین نظریهای را مطرح کرده بودند، اما کوپرنیک نخستین دانشمندی بود که این نظریه را به روش علمی و ریاضی ارائه کرد و نشان داد که فرض مرکزیت خورشید هم به همان اندازه ی فرض مرکزیت زمین معقول است. این جدول ها همراه با توضیحات نجومی و روش های محاسباتی بعدها از مهم ترین کتاب های پایه در نجوم دوره اسلامی به حساب می آمدند.

یکی از مهمترین منابع برای آشنایی با نجوم و مفاهیم اصلی آن به زبانی ساده است. نیز استفاده نمایید. دو فصل اول و دوم نجوم کروی اصلی ترین فصول لازم هستند که شامل هندسه کروی و مختصاتهای لازم برای ستاره شناسی است اما فصل سوم، پنجم، ششم و دهم نیز حائز اهمیت هستند و مطالعه این فصول توصیه میشود. ترم اول از مهرماه شروع میشود و بهمن تمام میشود. یعنی شرایط فعلی برای آدم خوبها بد است و برای آدم بدها خوب تمام میشود! لذا تمام نقاطی که روی یک مدار قرار دارند ؛ عرض جغرافیایی شان با هم برابر است .

روی کره زمین تا خط استوا است . فاصله زاویه ای هر نقطه از کره زمین تا نصف النهار گرینویچ (مبداء) « طول جغرافیایی » نامیده میشود . ی فرضی منحصر به فردی روی کره زمین که آن را به دو نیکره ی شمالی و جنوبی تقسیم میکند. در اين مراسم بزرگداشت تعدادي چند از اساتيد به ايراد سخنراني پرداخته و و برنامه هاي هنري توسط هنرمندان ارمني اجرا شد. در اين مراسم اسقف بابکن چاريان خليفه ارامنه اصفهان، گريگور آراکليان سفير جمهوري ارمنستان در جمهوري اسلامي ايران و اعضاي سفارت ارمنستان، خانم شهرتاش مدير امور اجتماعي مرکز امور زنان و خانواده رياست جمهوري اسلامي ايران، نمايندگان ارامنه در مجلس شوراي اسلامي، دکتر حسن غفوري فرد عضو هيئت رئيسه مجلس شوراي اسلامي، رياست مجمع نمايندگان خليفه گري ارامنه تهران، اساتيد دانشگاه، ميهمانان دولتي، نمايندگان سه خليفه گري ارامنه ايران، نمايندگان موسسه “آليک” حضور داشتند.

نویسنده : دانکن بروورناشر : موسسه نشر و تحقیقات ذکر (کتابهای قاصدک)این کتاب اطلاعات جالبی را در مورد سیاره مریخ برای رده سنی کودکان و نوجوانان در اختیار قرار می دهد.مریخ سیاره گریزان کتابی است که علاوه بر یک دوره تاریخی، اطلاعات جالبی را در خصوص مریخ دراختیارتان قرار می دهد. نویسنده: آیزاک آسیموفناشر: انتشارات فاطمیدر کتاب نور خورشید درباره منشاء نور خورشید مواد موجود در خورشید و واکنشهای که سبب ایجاد نور خورشید می شود با زبانی ساده و گیرا سخن می گوید.آیزاک دانشمند آمریکایی در بیان شگفتیها علم برای کودکان و نوجوانان استاد است علم را به خوبی فهمیده است و تاریخ و پیشرفتهای آن را می داند .

دیدگاهتان را بنویسید