جزوه آموزش نجوم :: نجوم اسلامی

این منطقه در حدفاصل سیاره زهره و مریخ است که سیاره زمین قرار دارد. با توجه به این اصل در هندسه کروی, دید محاسباتی ما در بسیاری از مسایل مبتلی به، عوض می شود. جالب است بدانید پرداختن به نجوم به شکل غیرمستقیم موجب کاهش ناهنجاریهای اجتماعی و بزهکاری میشود چون فرد زمانی که با گستره کیهان و جهان خلقت آشنا میشود روحیه متعالیتری پیدا میکند. عضو شورای علمی مرکز آموزش نجوم ادیب، ایجاد انگیزه و علاقه به علمآموزی و ادامه تحصیلات را از دیگر تأثیرات مثبت پرداختن به نجوم دانست و افزود: افزایش تابآوری در میان شهروندان یکی از بازخوردهای فعالیتهای ترویجی در زمینه علم نجوم است.

وی تصریح کرد: پرداختن به نجوم یکی از تفریحاتی است که دین، علم و عرف آن را تأیید کرده، اما متأسفانه اطلاعات مردم از این علم ناچیز است در حالی که تمام افراد جامعه باید تا حدودی با این علم آشنایی داشته باشد. وی با اشاره به برگزاری جشنواره ملی ترویج نجوم ادیب در دو بخش مقالات علمی و مسابقه عکس نجومی افزود: پس از داوری آثار، مقالات برگزیده به صورت شفاهی یا پوستر ارائه شده و به بهترین مقاله نیز جوایزی اهدا میشود. داریوش ذوالفقاریراد، با اشاره به تصویب برگزاری جشنواره ملی ترویج نجوم در شورای علمی مرکز آموزش نجوم ادیب افزود: در ادامه به دلیل شیوع بیماری کرونا با وقفهای در برگزاری این جشنواره مواجه شدیم اما امیدوارم این دوره آغازی برای برگزاری هرچه بهتر دورههای بعدی جشنواره ترویج نجوم ادیب باشد.

اگر هم به صورت جدی قصد خرید دارید، با دانلود کتاب 50 هدف قابل رصد برای تلسکوپ کوچک میتوانید اطلاعات بسیار مفیدی در این خصوص به دست بیاورید. کتاب فیزیک هالیدی را هم اگر خوب و کامل بخوانید و سوالاتش را حل کنید مشکلاتتان در زمینهی مبحث مکانیک کاملا حل میشود. جواب تمام این سوالها در دستان مبحث مکانیک سماوی است. برندگان مدال نقره و برنز در رشتههای مرتبط 15درصد سهمیه خواهند داشت.

تیم ایران توانست در این دوره 4 مدال طلا، 4 مدال نقره و 1 مدال برنز بهدست بیاورد. ایران حدود 7 سال بعد در سال 2003 یا همان 1382 برای اولین بار، تیمی برای شرکت در المپیاد نجوم فرستاد که توانستند 3 مدال برنز بهدست بیاورند. المپیاد نجوم برای اولین بار در سال 1996 بین کشورهای روسیه و سوئد برگزار شد. کتابها و منابع زیادی برای آمادگی المپیاد نجوم وجود دارند ولی شما قرار نیست همهی منابع را تهیه کنید و بخوانید؛ چون هم وقتگیر هستند و هم برای تهیهی تمام منابع باید هزینهی خیلی زیادی بپردازید.

برای اینکه در المپیاد نجوم شرکت کنید باید با سرفصلهای کلیاش آشنا شوید و سعی کنید منابع مربوط به این مباحث را تهیه و مطالعه کنید. در اینجا حضرت با دستش به جاسوس معاویه که در لشکر او بود اشاره کرد و فرمود: این هم میمیرد؛ زیرا از همانهاست. دو مجموعه مستند سیاره آبی ۱ و سیاره آبی ۲ را می توان سند غیرقابل انکار و حقیقتی آشکار از تاثیر مخرب انسان هوشمند و فعالیت های او بر زمین دانست.

اما دانش آموزانی که بعد از مهرماه شروع به خواندن المپیاد کردهاند باید این مباحث را به صورت فشرده یاد بگیرند و نباید وقت زیادی برای این مباحث صرف کنند. درادامه به معرفی منابع المپیاد نجوم میپردازیم تا برای آمادگی بیشتر تهیه کنید و بخوانید. منابع مطالعه برای المپیاد نجوم چیست؟ المپیاد نجوم از لحاظ تئوری بسیار قوی و پویا است. برای یادگیری بهتر مباحث مربوط به نجوم کروی بهتر است مسائل 13 دوره المپیاد برگزار شده در ایران را هم بررسی کنید. سیارک اجرام کوچکی که با شکل های نامنظم مانند سیارات بین مدار مریخ و مشتری به دور خورشید می گردند.

برخی سیارات به خورشید نزدیک و برخی نیز دور هستند . سیارکها نیز مانند سیارات با انعکاس نور خورشید می درخشند اما به دلیل کوپکیشان مقدار نور منعکس شده بسیار اندک بوده و با ید با تلسکوپ آنها را دید. کلاس مکانیک سماوی آوااستار به صورت فشرده و با تجربه لازم تمامی مباحث لازم را در زمان کمتر آموزش میدهد و با مشاوره کمک میکند تا در زمان کمتر و با بازدهی بیشتر در این قسمت موفق باشید. این مباحث شامل حساب دیفرانسیل و انتگرال، مکانیک مقدماتی و پیشرفته است. این مبحث به ریاضیات مقدماتی و پایه شامل مثلثات و کمی حساب دیفرانسیل نیاز دارد اما مثلثات بسیار مهم تر است.

برای یادگیری نجوم کروی باید هندسه فضایی و حس سهبعدیتان حسابی تقویت شود و این احتیاج به تمرین زیاد و یادگیری کامل این سرفصل دارد. در پایان دوره نیز اردوهای رصدی در نظر گرفته شده تا دانش آموزان در شرایط واقعی و مشابه آزمون رصدی المپیاد به تمرین و رصد آسمان بپردازند. واقعیت این است که المپیاد نجوم یک المپیاد تخصصی و دشوار است و برای کسب مدال در این المپیاد اطلاعات تخصصی، تمرین و تلاش زیادی نیاز است. در این دوره نیز مشابه سایر دورهها در هر جلسه تعداد بسیار زیادی مثال حل خواهد شد تا مباحث کاملا ملکه ذهن شما شود.

این عوامل هر سال دانشآموزان مستعد و مشتاق را جذب شرکت و برنامه ریزی برای المپیاد نجوم میکند. راستش را بخواهید برگزار کنندگان المپیادهای دانش آموزی مختلف هم دقیقا قصدشان جذب دانشآموزان خلاق و بااستعداد در زمینهی علوم پایه مثل نجوم، فیزیک و… برای شرکت در مرحلهی اول المپیاد نجوم، آشنایی با ویژگیهای ظاهری ستارهها کافی است ولی از مرحلهی دوم بهبعد باید تمام مباحث مربوط به اختر فیزیک را بهطور کامل بلد باشید. بهعلاوه مباحث مربوط به داینامیک کهکشانی، مسیر تکامل کهکشانها را مورد مطالعه قرار میدهد و سعی میکند وضعیت آیندهشان را پیشبینی کند. در مکانیک سماوی معادلهی مداری هر جسم را مشخص میکنند تا بتوانند موقعیت مکانیاش در زمانهای دلخواه مختلف را پیشبینی کنند.

این کتاب منبع کاملی برای یادگیری مباحث مربوط به مکانیک سماوی است و میتواند جایگزین کتاب کلپینر باشد. بعد از پایان کلاسهای آمادگی آزمون تئوری و عملی برگزار میشود، 5 نفر اول، تیم الف را تشکیل میدهند و به المپیاد جهانی فیزیک و اختر شناسی اعزام میشوند. سال 2007 کمیتهی جهانی سازوکار المپیاد را تغییر دادند و نام المپیاد جهانی نجوم و اختر فیزیک را روی این رقابتها گذاشتند. زمانی که درباره خرید کتاب نجوم میشنوید، بدون شک به یاد استیون هاوکینگ میافتید و این روزها پرفروشترین کتاب نجوم در کتابراه کتاب صوتی پاسخهایی مختصر به پرسشهایی بزرگ نام دارد که مجموعهای از دستنوشتهها و نظریههای این کیهانشناس نامدار و دانشمند بزرگ است.

از متصل کردن ستاره های قابل رویت روی کره سماوی اشکال فرضی به نام «صورت های فلکی» ایجاد میشود. وب سایت ستاره شناس، مکانی است برای یادگیری دانش نجوم. دانش پیشرفتهی ریاضی بهخصوص در مباحث دیفرانسیل و انتگرال اینجا حسابی به کارتان میآید. اوج شهرت رصدخانه در عالم اسلام مربوط به رصدخانه سمرقند است که به دستور الغ بیگ و با همکاری غیاث الدین جمشید کاشانی ساخته شد. این رشته بر آنالیز داده های موجود با استفاده از روش های آماری، استخراج دیتا و محاسبات کامپیوتری متمرکز است. فعلا فقط نسخهی PDF این کتاب موجود است.

دراین کتاب مباحث مربوط به تمام سرفصلهای المپیاد نجوم را درحد مقدماتی بهخوبی یاد خواهید گرفت. در مستند دیدنی رازهای سیاره مشتری از مجموعه دانستنی ها تصاویری کمتر دیده شده و حقایقی باور نردنی درباره این سیاره را خواهید دید. برای شرکت در مرحلهی اول المپیاد کشوری کافی است کتابهای فیزیک و ریاضی دبیرستان و کتابهایی که در بالا معرفی کردیم را بهطور کامل بخوانید تا از آزمون سربلند و روسفید بیرون بیایید. نجوم کروی یکی از مباحث اصلی المپیاد نجوم و اخترفیزیک است که تقریبا ۲۰ تا ۲۵ درصد سوالات را شامل میشود. نجوم احکامی یکی از شاخه های علوم غریبه نظری است که در مشاوره و پیشگویی کاربرد دارد.

همچنین یکی از مهمترین مسائل کیهان شناسی تحول کیهان است، کیهان هنگام آغاز چگونه بوده، اکنون چگونه است و در آینده چگونه خواهد بود. اگر میخواهید در المپیاد نجوم حرفی برای گفتن داشته باشید باید تجربه و توانایی زیادی در حل مسائل این بخش بهدست بیاورید. مسائل مطرح شده در این کتاب همه واقعی هستند و ستارهشناسان در آزمایشگاههای واقعی با این مسائل مواجه بودهاند. برای ریاضیات کتاب جرج توماس و برای فیزیک کتاب فیزیک هالیدی معرفی میشود. نیز استفاده نمایید. دو فصل اول و دوم نجوم کروی اصلی ترین فصول لازم هستند که شامل هندسه کروی و مختصاتهای لازم برای ستاره شناسی است اما فصل سوم، پنجم، ششم و دهم نیز حائز اهمیت هستند و مطالعه این فصول توصیه میشود.

اونها رو به دقت انتخاب می کنیم تا لذت آموزش ستاره شناسی رو برای نجوم آموران دو چندان کنیم. اخترشناسی در ابتدا فقط مشاهده و پیش بینی حرکت اجسام سماوی با چشم غیرمسلح بود، سپس تمدنهای اولیه ابزارهایی تولید کردند و با استفاده از آنها زمان تغییر فصلها را پیش بینی میکردند و بر اساس آن به کاشت و برداشت محصولات خود میپرداختند. پس از اینکه تمدنهای بابل، مصر باستان، یونان باستان، هند و چین ایجاد شدند، مشاهدات اخترشناسی نیز جمعآوری شد و فرضیات و نظریاتی در مورد اساس پیدایش کیهان و طبیعت آن ارائه شد علاوه بر این اطلاعاتی نیز در مورد حرکت سیارهها، خورشید، ماه و زمین بر اساس علم فلسفه مطرح شد.

علاوه بر این، تصاویر مشاهده شده از تلسکوپهای جدید نشان میدهد کهکشان راه شیری تنها جزئی از یک خوشه محلی است که شامل ابرهای ماژلان، کهکشان امراهالمسلسله، کهکشان کوچک نزدیک آن و چند کهکشان کوچک دیگر است که به طور کلی ۱۹ عضو را تشکیل میدهند. پیشنهاد ما به شما مطالعهی کتابهای نجوم و اخترشناسیست؛ چرا که این قبیل به شما در زمینهی یادگیری علم نجوم یاری میرساند. کیهان شناسی عالم هستی را در مقیاس بسیار بزرگی بررسی میکند و تمرکزش را بر مطالعهی کهکشانها روی همدیگر، بررسی عمر کهکشانها، خوشههای کهکشانی و… موضوع اصلی بحث اختر فیزیک مطالعهی ستارهها است؛ از ویژگیهای ظاهریشان مثل سرعت، قطر، درخشندگی، جرم، دما و…

دیدگاهتان را بنویسید