جزوه آموزش نجوم :: نجوم اسلامی

برای دانلود مستند تولد زمین با دوبله فارسی شبکه منوتو اینجا کلیک نمایید. برای دانلود مستند سیاره مریخ با دوبله فارسی منوتو اینجا کلیک کنید. درحال حاضر جدیدترین و پرطرفدار ترین مستند از لیست بهترین مستند های کیهانی , مستند سیاره ها میباشد که میتوانید آن را با دوبله فارسی شبکه منوتو دانلود کنید. همینطور بعضی از شغل ها این ظرفیت را دارند که افراد متخصص این زمینه را جذب کنند. برای نمونه: “خورشید امروز” ابزاری است که جدیدترین تصاویر خورشید را با کیفیت بالا نشان میدهد، این تصاویر به صورت خودکار توسط رصد خانه دینامیک خورشیدی ناسا (Solar Dynamics Observatory) بهروزرسانی میشوند.

محققان پس از انجام دادن بررسیهای دقیق با استفاده از ابزارهای جدید تولید شده، به این نتیجه رسیدند که به جز کهکشان راه شیری، کهکشانهای دیگری نیز وجود دارد که جرم آنها بیشتر از کهکشان ما است. محققان به منظور مشاهده دقیق وضعیت ستارگان، صورتهای فلکی، سیارات، اقمار، کهکشانها و اجرام اعماق فضا به ابزار خاصی نیاز دارند؛ . زمانی که ابزارهای دقیق و تلسکوپها تولید شدند، دید بشر نسبت به جهان تغییر کرد و با گذر زمان به نظریات بیشتری در مورد علم نجوم و اخترشناسی ارائه کردند. دانشجویان این رشته، تاریخ جهان و نحوه گسترش آن را مطالعه می کنند و با اصول و مبانی کاربردی فیزیک در نجوم آشنا می شوند.

بسیاری افراد جهت مهاجرت به خارج از کشور معمولااز طریق مهاجرت از طریق رشته ستاره شناسی یا نجوم اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و کار رشته ستاره شناسی یا نجوم و اخذ پذیرش رشته ستاره شناسی یا نجوم از دانشگاه های خارج از کشور در نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی اقدام می کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت از طریق رشته ستاره شناسی یا نجوم می باشد روش های دیگر نظیر ویزای کار رشته ستاره شناسی یا نجوم و اخذ اقامت سرمایه گذاری با رشته ستاره شناسی یا نجوم نیز وجود دارند.

زبان تحصیل رشته ستاره شناسی یا نجوم در کشور های مختلف متفاوت است اما اغلب زبان تحصیل به انگلیسی می باشد. نخستین علومی که ساکنان بلاد اسلامی به آنها توجه کردند ، علوم عملی و بخصوص طب و کیمیا و نجوم بود، که احکام این علوم را بر دیگر علوم ترجیح میدادند. وی در آن با ادلّهی نقلی، عقلی و تجربی و ذکر نمونههای عملی و عینی، با قوّت تمام، به نادرستی نجوم احکامی استدلال میکند که در آن به تاثیر افلاک و اجرام آسمانی بر سعادت، شقاوت و خیر و شرّ زمینیان حکم نموده و بر همین پایه، به پیشگویی حوادث آینده نیز مبادرت مینمایند.

این ها برترین مستندها در زمینه نجوم و کیهان بودند. مشتری یکی از سیارههای رمزآلود منظومه شمسی با اقماری متنوع است و که تعداد آن ها به ۷۹ عدد میرسد. این اصل هندسه کروی متناظر اصلی است که در هندسه مسطح برای کوتاهترین فاصله بین دو نقطه داریم, یعنی: کوتاهترین فاصله بین دو نقطه خط راستی است که از آن دو نقطه عبور می نماید. مثلا ظهر محلی هر نقطه عبارت از لحظه ای است که خورشید در بلندترین وضعیت خود در آسمان آن نقطه قرار گرفته باشد.

در مثلث کروی که یک ضلع آن ارتفاع ماه و ضلع دیگر آن اختلاف سمت ماه و خورشید است, ضلع سوم نشان دهنده فاصله زاویه ای ماه و خورشید از دید ناظر زمینی است. علاوه بر این، اطلاعاتی نیز در مورد حرکت سیارهها، خورشید، ماه و زمین بر اساس علم فلسفه مطرح شد. پس از اینکه تمدنهای بابل، مصر باستان، یونان باستان، هند و چین ایجاد شدند، مشاهدات اخترشناسی نیز جمعآوری شد و فرضیات و نظریاتی در مورد اساس پیدایش کیهان و طبیعت آن ارائه شد.

پس به او فرمود: تو این دکان را برای خودت راه انداختهای تا مردم بهجای پروردگار، تو را بستایند که به خوبیها و بدیها راهنماییشان میکنی! گفت: نه. فرمود: تو بر ثوابت حکمفرمایی؟ قرآن برای جنگ دستور دارد، اینطور نیست که تو بهصرف اینکه قمر در عقرب است بگویی پس جنگ خوب نیست، اقدام نکنید! بورسیه تحصیل و کار رشته ستاره شناسی یا نجوم در صورت داشتن رزومه قوی تحصیلی و کاری در این کشور امکان پذیر است. این مستند می تواند مرجع تصویری و اطلاعاتی بسیار بسیار کاملی برای همه علاقه مندان به مستند های نجوم و کیهان باشد.

سیاره زمین ۲ (Planet Earth II) این مستند که دنبالهی مستند زیبا و موفق “سیارهی زمین” می باشد با گویندگی دیوید اتنبرو بیننده را با تمامی شگفتی های کرهی زمین آشنا خواهد کرد. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه-زینب سیار: علم نجوم از نخستین دانشی است که بشر به آن توجه کرده است، آشنایی با تاریخ علم نجوم موجب می شود تا ما انسانها متوجه شویم که اکتشافات بشر نه تنها تصادفی نیست بلکه تمامی پیشرفت ها دارای نظم و قانون مشخصی هستند و آشنایی با تاریخ علم باعث روشنتر شدن راه آینده جهت دستیابی به فناوری های نوین می شود.

این جرم آسمانی در حال تغییر دادن نگرش ما به زمین و منظومه ی شمسی است. به این ترتیب با استفاده از فرمول های ریاضی فاصله ستاره به دست خواهد آمد . در دوره اسلامی، تعریف ها و طبقه بندی های متفاوتی برای توصیف حیطۀ علم نجوم بیان می کردند و علم نجوم به شاخه های مختلفی تقسیم می شد. این مقاله به بررسی شرایط تحصیل و کار رشته ستاره شناسی یا نجوم می پردازد. داشتن رویکرد ساختاریافته و منطقی به کار که در بسیاری از کارهای تحقیقاتی لازم است.

سحابی که ستاره های خوشه پروین در صورت فلکی ثور را در برگرفته اند از نوع بازتابی است . همانگونه که دیوید آتنبرو – می گوید ما سطح سیاره مریخ را بهتر و بیشتر از اقیانوس های سیاره خود می شناسیم. گازهای تشکیل دهنده ستارگان بسیار غلیظ تر از گازهای سطح زمین بوده و به علت فشار زیاد درونی ، دارای چگالی زیادی هستند. تقسیم میشود و شما باید به این موضوع توجه داشته باشید که به چه موضوعی علاقه دارید و سطح دانشتان تا چه حد است. وقتی مردم راجع به ستاره شناسی میشنوند اولین تصویر ذهنی که برایشان شکل میگیرد رصد آسمان است و این دقیقا اولین قدم شروع این حرفه خواهد بود.

به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، روز و هفته جهانی نجوم از سال ۱۹۷۳ میلادی با هدف ترویج دانش ستارهشناسی و آشنایی مردم با علم نجوم برگزار میشود. برای ورود به رشته نجوم باید در چه رشته ای تحصیل کنیم؟ جهت حرکت وضعی زمین خلاف جهت عقربه های ساعت و از مغرب به مشرق است . این رشته مانند فیزیک و شیمی، یک علم فیزیکی است و از تئوری های موجود، مشاهدات و جمع آوری اطلاعات، در جهت کشف ارتباطات استفاده می کند؛ اما برخلاف علوم فیزیک و شیمی که برپایه ی کار آزمایشگاهی و عملی بنا شده اند، اخترشناسان تنها می توانند بر مشاهدات تکیه کنند.

به کاربرد فیزیک و علوم مرتبط با آن در شرح پدیده های طبیعی در رشته ی نجوم می پردازد. یکی از قدیمی ترین شاخه های دانش ستاره شناسی, نجوم کروی است. مستند «کیهان» یا «The Universe» یکی از جامع ترین، حرفه ای ترین و جذاب ترین سری مستند هایی که تا کنون در زمینه ی نجوم و کیهان ساخته شده است. رشته فیزیک با گرایش نجوم از سه قسمت نجوم رصدی و اختر شناسی و کیهان شناسی تشکیل شده است. این عناوین مربوط به نجوم کروی و یا همان هیئت است. در بخش نجوم کارهایی مثل رصد و ثبت و عکس گرفتن و سنجش طیف آنها انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید