تاریخچه ای از تقابل ناوهای ایرانی و آمریکایی در خلیجفارس – خبرگزاری مهر

با نفوذ اندیشههای انقلابی شیعی در پاکستان، کشورهایی مانند عربستان سعودی با کمک بعضی کشورها به فکر ایجاد گروه تروریستی بنام سپاه صحابه برای مقابله با گسترش و نفوذ هر چه بیشتر انقلاب اسلامی در پاکستان و واکنش در برابر نهضت جعفریه افتادند. لذا، باید گفت که در حالی که رشد اقتصاد این کشور متوقف بوده، بر اساس آمارهای سازمانهای بین المللی از جمله سازمان ملل متحد، تولید مواد مخدر۴۰ برابر افزایش یافته است. همچنین در این نشست مهدی نجات نیا، رایزن بازرگانی اسبق ایران در عراق و مشاور اتاق بازرگانی تهران درباره بازار عراق گفت: عراق به عنوان بهترین شریک صادراتی ایران و بهترین فرصت وارداتی کالا و خدمات از جهان با درآمد حاصل از رتبه سوم صادرکننده نفت دنیا یک فرصت فوق العاده برای کالا و خدمات ایرانی است. این روابط آنچنان بود که امام حسین (ص) دختر یزد گرد سوم آخرین پادشاه ساسانی را به همسری خود برگزید.

موضوع مهم این است که ایران علاقه مند است که در افغانستان امنیت برقرار شود و زمانی که طالبان و دولت به توافقی دست یابند و حرکتی را مبتنی بر ایجاد حکومتی با آراء مردم آغاز کنند و در نتیجه صلح و ثبات در کشور ایجاد شود، قاعدتا امنیتی نمایان می شود که مناسبات تجاری ایران با افغانستان نیز افزایش خواهد یافت. نکته مهم این است که حتی با وجود خروج تدریجی این نیروها، اما توطئه هایی از سوی آنها در جریان است به طوری که از زمان خروج رسمی آنها این جنگ داخلی و ناامنی های گسترده در جهت تضعیف اقتصاد این کشور پدیدار شده است. در جریان جنگ ایران و عراق و در شرایطی که نیروهای نظامی ایران پس از پیشرویهای اولیه ارتش عراق، ابتکار عمل را در جبهههای جنگ به دست گرفته و علاوه بر بازپس گرفتن مناطق اشغالی، جنگ را در خاک آن کشور دنبال میکردند؛ دولتمردان آمریکایی درصدد بودند با کشاندن پاکستان به حلقه کشورهای حامی عراق و تیره ساختن روابط این کشور با ایران، نظام انقلابی ایران را از مرزهای شرقی و غربیاش تحت فشار قرار دهند. این ٢ رود در شرق ایران و در همسایگی افغانستان و ترکمنستان جریان دارند. دولت عراق دلیل اتخاذ این تصمیم را چنین اعلام کرد: نقض مُفاد قرارداد الجزایر از سوی ایران و دخالت مداوم ایران در امور داخلی جمهوری عراق، پناه دادن به عناصر مخالف عراق از اولین روزهای سرنگونی حکومت پهلوی، دخالت در امنیت داخلی عراق، سوءاستفاده از روابط حسن همجواری، تعدی به سرزمین عراق و قصور در بازگرداندن سرزمینهایی از عراق که تحت تصرف ایران است.

چرا جنگ تشدید شده است؟ بین سال های 1981 تا 1988، جنگ ایران و عراق در صدر دستور کار شورای همکاری خلیج فارس قرار گرفت. لذا، در حال حاضر تجار افغان در پذیرش و خرید کالاهای ما دچار مشکل هستند در حالی که در دهه های گذشته، اقلام و کالاهای تجار ایرانی در بازار افغانستان جایگاه بسیار خوبی داشته و کالاهای ایرانی در این کشور مورد علاقه شهروندان افغانستانی بوده است زیرا هم این کالاها مطمئن تر و هم ارزانتر می باشد. وی با بیان اینکه توانمندی موشکی مقاومت، به رژیم صهیونیستی اجازه نمیدهد که اقدامی علیه لبنان انجام دهد، خاطرنشان کرد: «پدافند هوایی مقاومت، نتایج خوبی داشته است. وی درباره جزئیات توافقهای صورت گرفته در مساله آب هم افزود: بحث رودخانه هیرمند، خشک شدن هامون و تالابها از جمله این موارد است و در کمیته مذکور به این نتیجه رسیدهاند که علل خشکشدن تالابها مورد کارشناسی قرار گیرد و بعد از مشخص شدن نتیجه، همکاریها درباره احیاء تالابها انجام شود. از نظر شما حضور ۲۰ ساله نیروهای امریکایی در کشور افغانستان چه تاثیری بر اقتصاد و حکومت داری این کشور داشته است؟

همچنین عنایت ویژه به عباسمیرزا را لازم دانسته و دربارة نیروهای نظامی انگلیسی مستقر در ایران کسب تکلیف کرده بود. رهبر معظم انقلاب در سخنرانی روز گذشته بهمناسبت سالروز عید مبعث، به جنگ اخیر در اوکراین نیز اشاره کرده آن را نتیجه سیاستهای آمریکا دانستند. همچنین، این تحولات بیش از همه بر دولت مرکزی افغانستان، به عنوان دولت قانونی این کشور تاثیر گذاشت به طوری که اشرف غنی و عبدالله عبدالله را مجبور به سفر به آمریکا و دیدار با رئیس جمهور این کشور کرد. اما، آن چه مسلم است این موضوع می باشد که امریکاییها دیگر بیش از این نمی توانستند در افغانستان باقی بمانند و به این مسئله که ده سال پیش یکی از فرماندهان امریکایی اعلام کرده بود که آنها نمیتوانند عملا در افغانستان دستاوردی داشته باشند، سرانجام اعتراف کردند زیرا حضور آنها موجب تحمیل هزینه های جانی و مالی زیادی برایشان بود. همچنین بدستور جعفر نِمیری رئیس جمهور سودان در شهر خارطوم پایتخت این کشور و پاره¬ای از شهرهای دیگر دفاتری جهت ثبت نام برای اعزام نیرو به جبهه¬های جنگ علیه ایران دائر گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید