تأثیر ادبیات اروپایی بر شعر معاصر فارسی / دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی

ستاره | سرویس سرگرمی – هرگاه برف میبارد و زمین را سپیدپوش میکند، تماشای منظرههای برفی حس شاعرانگی را پرورش میدهد و شاعران باریدن برف را دستمایه سرودن اشعار زیبا در فصل زمستان قرار میدهند. از بنمایههای مرتبط با برف، شعرهایی است که درباره آدم برفی سروده شده است. غزل های بیدل چون غزل های حافظ، سرشار از مفهوم عشق حقیقی است. ناتوانیهام چون زنجیر بر پایم. ناتوانی هام چون زنجیر بر پایم. وقتی قهر میکنی، مثل نشستن یک سوز زمستانی سرد بر جانم، تمام وجودم یخ میزند. رفقایی مثل شما دارم که دمشون خیلی گرمه … در مجموعه شعر درباره زمستان و برف سعی کرده ایم تا بهترین و تازه ترین اشعاری را که در این زمینه سروده شده اند تقدیم شما عزیزان نماییم.

ما نیز در مجموعه شعر درباره زمستان و برف سعی کرده ایم تا بهترین و تازه ترین اشعاری را که در این زمینه سروده شده اند تقدیم شما عزیزان نماییم. نگارا، از وصال خود مرا تا کی جدا داری؟ و باز هم زمستان؛ و چه اتفاقی زیباتر از قدم زدن با تو زیر این بارش زیبای زمستانی؟ تو دوست داشتنی ترین نسخه ای هستی که میشود پیجید به دست و پای زندگی من/ که هی قد بکشی تو لحظه هایم و حالم را خوب تر کنی. همکار گرامی / دوست عزیزم … در طول تاریخ شعر های انگیزشی زیادی گفته شده و كتاب های روانشناسی زیادی نوشته شده اما كتاب های اسپنسر جانسون معروف تر و پرفروش ترند، زیرا این نویسنده با بیانی دوست داشتنی به نوشتن داستان پرداخته اما تاثیر گذاری بیش تر آن ذهن افراد زیادی را مشغول كرده است.

اما حسین پناهی بیشتر شاعر بود و این شاعری در ذره ذره جانش وجود داشت. ما در این مطلب از پارسی نو در مورد بزرگترین شاعر ایرانی، یعنی حضرت حافظ مطالبی را گردآوری و منتشر کرده ایم. مثلا شعر زمستان سروده شاعر بزرگ ایران زمین مهدی اخوان ثالث یکی از این نمون های درخشان به شمار می رود. بعد از شهریور ۱۳۲۰ ترجمه شعرهای بسیاری از ژاک پرهور در مطبوعات نشر یافت که بیگمان در این زمینه تأثیر ویژه خود را داشته است. آیا باز خواهم یافت؟

آیا برایتان پیش آمده است که در اواسط یک روز گرم تابستانی هوس یک برف بازی حسابی داشته باشید؟ آنها نزد امام آمدند و عرض کردند: آیا آن همه پاداش به معلم رواست که شما در برابر آموزش یک آیه، این همه براى وى فرستاده اید؟ یا در مورد جهالت زن در برابر هوای نفسانی که در دفتر پنجم نمود عینی داستان خر وخاتون است که در آن مورد هم مولانا می فرماید که هزل را بگذار وبه اصل برو .

در ادامه این مطلب از مجله صورتیها، چند شعر در مورد مقام زن خواهیم داشت تا کمی به جایگاه زنان واقف شویم. امیدواریم از خواندن تکتک ابیات هر شعر زیبا که در ادامه متن آوردهایم، لذت ببرید. شعر عاشقانه در مورد روزهای برفی و سرد فصل زمستان را که در حدود 100 قطعه کوتاه است در ادامه این بخش برای شما عشاق آماده کرده ایم. در روزهای برفی فرصت خوبی اسـت برای خاطره سازی برای مخاطب خاص و کسانی که دوست شان داریم، میتوانیم با پیام هایی عاشقانه و مملو از محبت لبخند را به عزیزان مان هدیه کنیم. و من چقدر این عشق گرم زمستانی را دوست دارم.

و فصل نوشیدن یک فنجان چای گرم و نگاه کردن در چشمهای عاشق تو. آغوش گرم تو برایم، دوای هر دردیست. خلوص تو در عشق ورزیدن را نوشتم و روح تو را از هر طرف پیمودم، به علی رسیدم. این نوع شعر از اشارات عرفانی و سیر و سلوک برای رسیدن به معشوق حقیقی یعنی خداوند مملو است. به نظر ما نویسندگان این پژوهش آنچه بیش از هرچیزی نیاز نوجوان امروزی است داشتن انگیزه است. برای مبارزه با سختیها به پنجه آهنین نیاز ندارید.

ـ عالمِ آب: بیدل همچون عارفان و حکیمان دنیا را سراسر خواب و خیال میپندارد و بیداری حقیقی را پس از مرگ میداند و از این منظر برای رهایی از این جهان مادی و این زندگی دنیوی باید از خود تهی شد و از یک پیشوا و رهبر مدد گرفت تا از مادیات گذشت و به حقیقت رسید. بیا تا رودها دوباره جاری شوند و درختان دوباره تن پوش سبز در بر کنند.. در مجموعه شعر درباره زمستان و برف شما همچنان که بساط کرسی و منقل را که می تواند نوستالژی روزهای زمستانی باشد به سراپرده خیال و ذهنتان دوباره فرا می خوانید همزمان می توانید از جلوه های زیبای هنری در این زمینه نیز بهره مند شوید.

بنابراین اگر شما قصد دارید تا از اشعار زیبایی که به بهانه های مختلف بدین منظور سروده شده اند لذت ببرید توصیه می کنیم حتما این اشعار را تا به انتها بخوانید و از ذوق و قریحه ادبی سرشار شاعران مختلف ایرانی و خارجی بهره مند شوید. از مشهورترین شاعران ایرانی پارسیگوی است. حافظ شیرازی، از شاعران بزرگ سده ی هشتم و ملقب به لسان الغیب است. این شعر عاشقانه از حافظ نیز برای خالکوبی طولانی است می توانید بیت هایی از آن را برای خالکوبی انتخاب کنید. در زبان اغلب مردم ایران، رفتن به حافظیّه معادل با زیارت آرامگاه حافظ گردیدهاست.

به همین دلیل هم قصد داریم مجموعهای از بهترین رمانهای عاشقانه ایرانی را در این مطلب به شما معرفی کرده و دانلود رمان عاشقانه را نیز ارائه کنیم. کز کدامین لحظه شب کرده بود این باد برف آغاز… کز کدامین لحظه شب کرده بود این باد برف آغاز. کز پشت،شیشه در اتاق گرم.. اگر در بیتی گرهای بوده، تلاش کردهام با کمکِ سخنان خودِ او، راههای گشایش را بیابم و نشان بدهم. چه اندوه اگر میگذارد مرا همچنان پیر؟

رسم رفاقت اینه که با رفیق پیر شى نه اینکه وسط راه از رفیق سیر شی! زنش میگه : نه ! این متن را بهتر است مقاله یا بیانیه بنامیم زیرا نه از نظر چیستی شعر است و نه از نظر چونی. راه بود و راه ـ این هر جائی افتاده ـ این همزاد پای آدم خاکی. پیش چشمم خفته اینک راه پیموده. اینک از زیر چراغی می گذشتیم، آبگون نورش. و قبل از برف… شعر کوتاه عاشقانه در مورد روزهای برفی زمستان مناسب برای همسر یا عشق تان است که می خواهید در این روز برفی زمستانی یک متن شعر کوتاه عاشقانه با مضمون برف فصل زمستان برایش ارسال کنید.

من قلبی عاشق در سینه دارم که هیچ برفی تاب تحمل گرمای آن را ندارد. گیرم آنقدر برف ببارد و ببارد که برای هیچ کس تاب تحمل سرما نماند! و خوشبختی میتونه تماشا کردن دانههای زیبای برف از پشت پنجره یک کلبهی پر از عشق باشه… مهدی باقرخان، از هندوستان، در این مراسم ضمن اشاره به این نکته که شعر، پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران مسیر جدیتری را پشت سر گذاشته است، گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شعر فارسی در ایران، متحول و هدفمندتر شد؛ شعر این زمان بسیار حماسی، عرفانی و پر از نوآوریهاست. با آرزوی عشقی سرشار از آرامش و حال خوش ، مجموعه ای از زیباترین اشعار و شعر عاشقانه کوتاه و ناب را برای شما عزیزان در این مطلب از همدوره قرار داده ایم.

حتی سرماخوردنهای زمستان هم برایم حس و حال دیگری دارد! حتی روی کُرهی خاکی هم زندگی نمیکنیم. در نگاهت چه جادویی نهفته است که حتی برفهای زمستان را ذوب میکند؟ زخم سیاه زمستان است؟ یک نفر دلتنگ است… یک آدم برفی میشوی… چشمانم را ببندم و آدم برفی رویاهایم را بسازم. از همانهایی که روزهای مدرسه میبارید و از خوشی تمام مسیر را این پا و آن پا میدویدیم. مانیزدر گودال غفلت و طمع دست و پا میزنیم و به خیالمان با یکی دوجمله ” ادرکنی ،مرا دریاب” حق را ادا کرده ایم. از آن اراده و استواری پا برجا!

اصولا فصل زمستان یادآور عشق و سوز و گداز عشاقی است که در طلب معشوق می سوزند و تمنای دیگری غیر از آن ندارند. برایم یادآور صدای دلنشین توست… زمستانی که برایم از هر بهاری دل انگیزتر بود… رد پاهایت روی برف برایم زیباترین نقاشی دنیاست؟ قربان تو ای برف! ایرادی ندارد، سردی زمستان، به گرمی نگاه تو در.. گلچین بهترین اشعاری که راجع به امیدواری سروده شده را در ستاره بخوانید. گفتنی است؛ در بخش شعر ترکی رتبه اول از تبریز بلال کمالی، رتبه دوم از زنجان امیر رسولی، رتبه سوم از بناب ناصر عباس زاده، رتبه چهارم از زنجان سیدضیا موسوی، رتبه پنجم از مرند علی فخری انتخاب شدند.

دیدگاهتان را بنویسید