برنامه درسی، ابزاری برای نیل به تربیت اخلاقی

3- تعليم و تربيت: عبارت است از بررسی و مطالعه روش آموزش و تعليم و تربيت ورزش كه به بررسي دوره تحصيلات، آموزش تربيت معلم، ارزيابي، مديريت و سازماندهی در تربيتبدنی و ورزش می پردازد. درست است، آیین فتوت و جوانمردی بر اخلاق اجتماعی تأکید ورزیده و از لابلای انبوه گزارههای اجتماعی اخلاق، این گزاره محوری را برجسته ساخته است. کلبرگ نیز با تأکید بر رویکرد تحولشناختی، روشهای تربیت اخلاقی را نیز متأثر از آن میداند و بر این باور است که این رویکرد از آن جهت شناختی است که تعلیم و تربیت اخلاقی نیز شبیه تعلیم و تربیت عقلانی ریشه در برانگیختن تفکر خلاق کودک درباره مسائل اخلاقی و تصمیمگیریهای اخلاقی دارد.

بنابراین، یکی از رسالتهایی که دستاندرکاران و تأثیرگذاران عرصة برنامهریزی درسی دارند، تسهیل تفکر هدفمند و اختیاری در فراگیران در زمینه معاد، توحید، حقیقت انسان، وجود روح حیات ابدی و چیستی سعادت واقعی انسان است. سلام. می تونید از طریق آزمون کنکور از دانشکاه سراسری یا از طریق رشته فنی حرفه ای و آزمون کاردانی امتحان بدید. در روش اول، پس از اتمام پایه نهم، برای پذیرش در هنرستان تربیت بدنی اقدام میکنید و پس از اخذ دیپلم تربیت بدنی و شرکت در کنکور کاردانی کاردانی در این رشته، به دانشگاه میروید.

از طرف دیگر، اصل با هدف نیز نمی تواند یکی باشد، چراکه ابزاری برای نیل به آن (هدف) قلمداد می گردد (هوشیار، ص12 و شکوهی، ص84). تربيت بدنی فرايندی است آموزشی ـ تربيتی كه هدف آن بهبود بخشيدن به رشد همه جانبه انسان از طريق فعاليت های جسمانی است. 2- جامعهشناسی ورزشی: عبارت است از بررسی نقش ورزش در جامعه است. از جمله مبادی و پیشنیازهای نظری برای دستیابی و رهیافت هرچه روشنتر و شفافتر به دیدگاه قرآن در مفهوم تربیت، جستجو و دستیابی به گونهها و انواع مربیان و تربیت کنندگانی است که قرآن به مناسبتهای مختلف از آنان یاد کرده است.

از دیدگاه کانت ، نظریه های دوم و سوم نیز ریشه و سرچشمه فضیلت را نه در ذات ادمی که در خارج از وجود وی جستجو میکنند . متخصصان تكامل حركتی تأثير متقابل عوامل ژنتيكی و محيطی بر قابليت اجرای مهارت های حركتی را به روش طولی و عرضی بررسی می كنند. جامعهشناسان ورزشی آثار متقابل ورزش و نظام های تربيتی، سياسی، اقتصادی و رسانههای گروهی و ارتباط جمعی را مورد بررسی قرار می دهند.

10- تربيتبدنی تطبيقی: توانايی ها و محدوديت های افراد دارای نيازهای ويژه و معلول را مورد بررسی قرار می دهد، همچنين به طراحی برنامههای مناسب براي اين دسته از افراد كه قادر به انجام فعاليت، همسان افراد عادی نيستند می پردازد. 9- بيومكانيک ورزشی: عبارت است از مطالعه نيروهای مؤثر بر بدن انسان و تأثير اين نيروها. 8- طب ورزشی: عبارت است از رابطه طبی بين فعاليت جسمانی و بدن.

تربیت بدنی شامل کسب و پردازش مهارت های حرکتی، توسعه و نگهداری آمادگی جسمانی برای تندرستی و سلامت، کسب دانش های علمی درباره فعالیت های جسمانی و تمرین و توسعه تصور و ذهنیت مثبت از فعالیت های جسمانی به عنوان وسیله ای برای اجرا و عملکرد انسان است. هدف رشته تربیت بدنی آشنایی تحصیل کردگان این رشته با بدن انسان در حد یک پزشک یار است و همچنین آشنایی با مباحث ورزشی تا به عنوان یک مربی آگاه در زمینه مسائل ورزشی ورزشکاران و دانش آموزان فعالیت کنند. اگر فعالیت های گروهی بیشتر مورد علاقه فرزندتان است، شرکت در گروه های موسیقی ، فعالیتی سرگرم کننده برای فرزندتان خواهد بود و همچنین بهتر است در صورت تمایل کودکتان او را به کنسرت و یا تئاتر های موزیکال ببرید.

همین ساحت و ویژگی است که سبب میشود انسان برای زنده ماندن و ادامه بقا، همچون سایر حیوانات به تنازع و فساد و خونریزی بپردازد و به خاطر همین ویژگی بود که فرشتگان به آینده انسان نگاه بدبینانه داشتند و او را شایسته خلافت الهی و کرنش نمیدیدند (بقره/30) و شیطان نیز نه تنها او را شایسته معبود و مسجود شدن نمیدید که خود را برتر از آدمی و او را مقهور قدرت خویش میانگاشت (بقره/34). به ترتیبی که می توانید از این تحقیقات دانشجویی و مقالات دانشجویی تربیت بدنی در تکمیل مطالب پژوهش خود بهره ببرید.

در ادامه به بررسی موضوع تربیت از نگاه اسلام میپردازیم. دانشمندان دربارهی کودک از نظر تربیتی مطالعات عمیقی کرده و کتابهای بسیاری در این موضوع نوشتهاند. در روش دوم، پس از اخذ دیپلم در یکی از رشتههای نظری و شرکت در کنکور سراسری و انتخاب رشته تربیت بدنی، تحصیل در این رشته را آغاز میکنید. در واقع شما میتوانید یک ترم قبل از بهمن در یک رشته دیگر تحصیل کنید و اگر در نهایت در رشته تربیت بدنی قبول شدید، باید ترم دوم را در این رشته ادامه دهید. هرچه سن آنها کمتر باشد رفتارهای بیشتری از شما یاد می گیرند.

همچنین میتوان گفت تربیت بدنی علمی است منظم اصولی و تدریجی که به منظور تقویت کامل بدن بالا بردن عوامل جسمانی بارور نمودن استعدادها و پرورش صفات اخلاقی از سن کودکی تا پیری ادامه دارد. می توان گفت که اخلاق و تربیت هر دو به نوعی دانش شناخت انسان است. یعنی از یه مشاور پرسیدم گفت قبلا نمیشد حالا نظام جدید شاید بشه اطلاع ندارم و… باید بدانید تربیت بدنی یکی از رشتههای نیمه متمرکز است و در نیمسال دوم سال تحصیلی بعد از آزمون ورودی در بهمن پذیرفته میشوید.

آیا آن الگو در تمام فرهنگها و زمانها مشابه و یکسان است؟ ۶- آیا وسایل ارتباط جمعی در تربیت دینی کودک مؤثر است؟ 83- أَلَمْ تَرَوْا أَنَّ اللَّهَ سَخَّرَلَکُمْ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَ مَا فِی الْأَرْضِ وَ أَسْبَغَ عَلَیْکُمْ نِعَمَهُ ظَاهِرَةً وَ بَاطِنَةً ( لقمان، 20): آیا ندیده اید که خدا آنچه را که در آسمانها و آنچه را که در زمین است، مسخر شما ساخته و نعمت های ظاهر و باطن خود را بر شما تمام کرده است؟ همچنین ر.ک.

بدون تردید این برنامه ی منظم و مدون که با گذشت قرن ها علاوه بر آن که تازگی خود را از دست نداده است ، بلکه با پیشرفت علوم تربیتی و روان شناسی مصادیق فراوانی از آن تائید شده است ؛همان برنامه ی تربیت اسلامی است که به وفور و به شکل پنهان و آشکار در آیات قرآن کریم و احادیث آمده است ولی متاسفانه امروزه در قالب کلمات ، عبارات وجملات دیگر همان برنامه ها و دستورات به خورد خود ما داده می شود ؛ چون یافته های جدید علوم نیز آن ها را به خوبی تایید می کنند.

اگر مادر به نماز بایستد، ولی پدر مشغول کار دیگری باشد، بچه با خود میگوید: گویا نماز خیلی مهم نیست، چون پدر نخواند و طوری هم نشد! سلام من کارشناسی روانشناسی دارم.و اینکه علاقه به تحرک و ورزش میخوام ارشد تربیت بدنی بخونم ولی اطلاعاتی ندارم.اگه ممکنه راهنمایی کنید از کجا شروع کنم؟ شناخت مراحل يادگيری و روش تسهيل يادگيری از مسائل مورد علاقه متخصصان يادگيری حركتی است. 4- فلسفه تربيتبدنی و ورزش: با تجزيه و تحليل، نقد و بررسی مسائل و ارزيابی عقايد، باورها و ارزش های ورزشكاران و تربيتبدنی سروكار دارد. بيومكانيک به بررسی علمی حركات، سيستم عضلانی اسكلتی، كاربرد قوانين فيزيک در حركت انسان و جابجايی ابزار ورزشی و تجزيه و تحليل مكانيكی فعاليتی می پردازد.

فيزيولوژيست ها در ورزش ظرفيت هوازی، خستگی و پاسخ های فيزيولوژيكی ورزشكار به برنامههای مختلف را بررسی می كنند. روانشناسی ورزش به رشد جامع فرد، يادگيری حركتی و اجرا توجه دارد و روانشناسان ورزش عوامل روانشناختی مؤثر بر يادگيری، اجرا و مهارت های حركتی را بررسی می كنند. پیاژه به نزدیک بودن و هماهنگ بودن نتایج تحقیقات در روانشناسی کودک و رشد اخلاق بانتایج تحلیلهای تاریخی و جامعهشناختی فلاسفه غرب معتقد بود و تحوّل تاریخی فرهنگ انسانی را مبتنی بر دورههای اولیه و حکومت سالخوردگان میدانست که به مرور زمان از آن قید و بندها رهایی یافته و به نظام دموکراسی رسیده است که آخرین درجه رشد تاریخی فرهنگ است.

اگر چه این زمان ها ممکن است جز بهترین اوقات باشد اما اجازه ندهید کودکتان متوجه شود چون ممکن است قلب کوچکش بشکند. این برای تقویت روحیه کودک در آینده بسیار موثر است و باعث میشود کودک اعتماد به نفس بسیاری داشته باشد . یکی از روشهای تربیتی عینی و کاربردی تعلیم و تربیت، که بر دل و جان متربیان مینشیند، روش الگویی است که از آن با عناوین الگوسازی، اسوهسازی، و تقلید یاد میشود. پيامبر اكرم – صلي الله عليه و آله – فرمود: وحي نرسيده بود، فرزندم حسن در حال سجده بر دوشم سوار شد، نخواستم تعجيل كنم و كودك را به زمين بگذارم، آن قدر صبر كردم تا خودش از كتفم پائين آمد.

نکته دیگر اینکه، ادعای پیاژه مبنی بر هماهنگی یافتههای روانشناختی وی با یافتههای تاریخی و جامعهشناختی را نمیتوان بر اساس شواهد موجود در فرهنگهای مختلف و گذشته یک ادعای قطعی دانست، بنابراین، میتوان آن را یک ادعای غیرموجه شمرد. هر کدام از این مراحل دارای ویژگی خاصی میباشد که بر اساس رهنمودهائی از سوی آن بزرگوار توصیه گردیده است. دکلمه ، نمایش ، عبادت های جمعی ، آوازهای مذهبی به صورت گروهی در تربیت مذهبی کودکان بسیار مؤثر است و موجباتی را برای رشد مذهبی ، صفا و اخلاص فراهم می آورد ؛ اگر چه برخی از آنها برای خوشایند دیگران صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید