اکثر جمعیت را در آن زمان ایرلندیها تشکیل میدادند

حالا که جنگ اوکراین دارد به سمت یک بحران همه جانبه انرژی در سطح جهانی میرود، احتمالا بسیاری از چراغهای قرمز، حالا به چراغهای سبز بدل میشوند: اسرائیل ممکن است یک خط لوله به ترکیه بکشد و گازی را که در سواحل مدیترانه استحصال میشود، به اروپا برساند. با زمین گیر شدن ارتش عراق در خاک ایران ، ارتش و نیروهای نظامی ایران چهار عملیات را طراحی و اجرا کردند: عملیات ۲۳ مهر ۱۳۵۹ در غرب رودخانه کارون ، با هدف عقب راندن نیروهای عراقی از کلیه مناطق اشغالی ( ارتش جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس ، ج ۱، ص ۱۳۹ـ ۱۴۸)؛ عملیات ۳ آبان ۱۳۵۹ در محور آبادان ، با هدف شکستن محاصره آبادان (همان ، ج ۳، ص ۱۵۹ـ۱۶۲)؛ عملیات نصر در ۱۶ دی ۱۳۵۹ در منطقه هویزه ، با هدف آزادسازی منطقه غرب رودخانه کارون و خرمشهر؛ عملیات توکل (در ادامه عملیات ۳ آبان ) در ۲۰ دی ۱۳۵۹ در محور آبادان ، با هدف پایان دادن به محاصره آبادان (درودیان ، ۱۳۷۸ ش الف ، ص ۹۵، ۱۱۶؛ روزشمار جنگ ایران و عراق ، کتاب ۵، ص ۷۲۹ـ ۷۳۸). به این ترتیب ، ضمن چهار عملیات بزرگ ثامن الائمه ، طریق القدس ، فتح المبین و بیت المقدّس ، ۶۰۰ ، ۸ کیلومترمربع از اراضی اشغال شده ایران (مساحت کل اراضی اشغالی : ۶۰۰ ، ۱۳ کیلومترمربع ) آزاد و ۵۰۰ ، ۲ کیلومترمربع با عقب نشینی نیروهای عراقی تخلیه شد و ۵۰۰ ، ۲ کیلومترمربع دیگر، شامل ارتفاعات و مناطق مرزی و نیز شهرهای مهران و نفت شهر، همچنان در اشغال ارتش عراق باقی ماند (محسن رشید، ص ۱۰).

انگلیس و فرانسه نیز به کمک آن شتافتند و “اسرائیل” نیز به کمک فراخوانده شد. ایران و پاکستان، احتیاج دارند که طالبان دولتی تشکیل دهد تا بتواند حداقل های ثبات در افغانستان را برآورده کرده و گروه داعش و دیگر گروه های مانند آن را در کنترل داشته باشد. در این عملیات ، ۴۰۰ ، ۵ کیلومترمربع از اراضی اشغالی آزاد شد و حدود نوزده هزار تن از نیروهای عراقی اسیر و بیش از شانزده هزار تن از آنها کشته یا زخمی شدند (درودیان ، ۱۳۷۸ ش الف ، ص ۲۳۰؛ قس ارتش جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس ، ج ۴، ص ۱۶۷ـ ۱۶۸). در ۲۰ بهمن ۱۳۶۴ عملیات والفجر ۸، پس از هشت ماه فراهم کردن مقدمات ، آغاز شد و هدف از آن تصرف شبه جزیره فاو، تهدید بندر ام القصر، انهدام سکوهای پرتاب موشک ، حفظ امنیت در خورموسی و تردد کشتیها به بندر امام خمینی و در سطح بالاتر قطع ارتباط عراق با دریا، همسایگی با کویت و اعلام آتش بس بود (مختاری ، ص ۳۶ـ۳۷؛ درودیان ، ۱۳۷۸ ش ب ، ص ۱۸۳ـ ۱۹۸). در این دوره ، سپاه پاسداران سه عملیات بزرگ والفجر ۸، کربلای ۴ و کربلای ۵ را اجرا کرد.

در ۲۱ خرداد ۱۳۶۰، فرماندهی کل قوا، به یکی از امرای ارتش ، ولی اللّه فلاحی ، سپرده شد (رجوع کنید به امام خمینی ، ج ۸، ص ۴۶۱ـ۴۶۲) و به دنبال آن راهبرد نظامی جمهوری اسلامی ایران تغییر کرد و مقدمات همکاری جدّی نیروهای نظامی (ارتش و سپاه پاسداران ) و نیز حضور گسترده نیروهای مردمی فراهم شد. عملیات طریق القدس نیز با هدف آزادسازی بستان طراحی و در ۸ آذر ۱۳۶۰ اجرا شد. تاکتیک ویژه این عملیات ، عبور از منطقه تپه های رَمْلی بود که در نتیجه آن شهر بستان از دست نیروهای عراقی خارج شد ( ارتش جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس ، ج۲، ص ۲۱۶ـ۲۱۷؛ درودیان ، ۱۳۸۰ ش ب ، ص ۷۴ـ۸۰). به ویژه ، قدرت اولیه تهاجمی عراق در برابر بسیج نیروهای انقلابی و مردمی به سمت جبهه ها تضعیف گردید (همان ، ص ۳۲ـ ۳۵).رهبران عراق در حمله به ایران دو عامل مهم را پیش بینی نکرده بودند: یکی ، حضور نیروهای مردمی که با شور انقلابی مبتنی بر فرهنگ مذهبی و کلام مؤثر و اطمینان بخش امام خمینی (مثلاً این تعبیر که «دزدی آمده ، سنگی انداخته و فرار کرده » رجوع کنید به امام خمینی ، ج ۷، ص ۵۳۴) وارد صحنه جنگ شدند؛ دوم ، تجدید سازمانِ سریع و به موقع ارتش ایران و همسویی آنها با نیروهای مردمی که ضربه نظامی پیش بینی نشده ای را به عراق وارد ساخت (حسین حسینی ، ص ۳۱).

این موفقیت نقطه عطفی در تاریخ جنگ عراق با ایران به شمار می آید و ناکامیهای بعدی عراق از همین عملیات شروع شد (درودیان ، ۱۳۷۸ ش الف ، ص ۱۶۴). متعاقباً عملیات ثامن الائمه ، اولین عملیات بزرگ ایران ، در ۵ مهر ۱۳۶۰ در شمال آبادان و شرق کارون با موفقیت انجام شد (درودیان ، ۱۳۷۸ ش الف ، ص ۱۶۱) و در نتیجه نیروهای عراقی مستقر در شرق رودخانه کارون محاصره و اسیر یا هلاک شدند (غلامعلی رشید، ص ۲۷ـ۳۳؛ نیز رجوع کنید به ارتش جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس ، ج ۳، ص ۲۶۱ـ ۲۸۴؛ نبردهای شرق کارون، ص ۲۲۲). ارتش اسرائیل بلافاصله برای نجات جان دو سرباز اسیر گرفته شده، اقدام کرد که در نهایت پنج سرباز دیگر اسرائیلی کشته، پنج سرباز دیگر مجروح و پنج شهروند غیرنظامی نیز مجروح شدند. دولت ایران به موازات انعطاف نشان دادن در مورد بحرین، در مورد اعاده حاکمیت ایران بر سه جزیره که دارای موقعیت ژئوپلیتیک فوقالعادهای نیز هستند، بهشدت سختگیری کرد و از جمله موافقت با قصد انگلیس به ایجاد فدراسیونی از شیوخ عرب را موکول به حل این مساله کرد. در این میان ، برخی مقاماتِ مسئول ، به ویژه رئیس جمهور وقت ، که راه حل نظامی را ناموفق می دانستند، عملاً کار را متوقف کردند.

دیدگاهتان را بنویسید