اکثر جمعیت را در آن زمان ایرلندیها تشکیل میدادند

هر چه زودتر همه طرفها پایبندی خود را به راهحل سیاسی نشان دهند، قطعا این بحران در شرایط بهتری قابل حل است. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران خاطرنشان کرد: ایران طبعا آمادگی داشته و دارد از تمامی توان و ظرفیت خودش برای گفت وگو و مفاهمه و راهحل دیپلماتیک کمک کند. خطیبزاده تصریح کرد: ایران همواره در کنار مردم یمن برای اینکه صدای این مردم مظلوم تحت فشار به گوش جهانیان برسد، بوده است و سعی کردیم از سازوکارهای سیاسی و راهحلهای دیپلماتیک بتوانیم به فرآیند گفتوگوهای یمنی – یمنی کمک کنیم. ایران همواره در کنار مردم یمن برای اینکه صدای این مردم مظلوم تحت فشار به گوش جهانیان برسد، بوده است و سعی کردیم از سازوکارهای سیاسی و راهحلهای دیپلماتیک بتوانیم به فرآیند گفتوگوهای یمنی – یمنی کمک کنیم. بنابراین به سود ترامپ است که مانند همیشه به نظر مشاورانش گوش ندهد. ضریب خطر همیشه بالا بوده است. صدها نمونه دیگر از اقدامات مقدماتی صدام برای فراهم آوردن زمینه یک تهاجم گسترده نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران است. وی با اشاره به رویکرد سازمان ملل برای پایان بخشیدن به محاصره انسانی، تحقق آتش بس و انجام گفتوگوهای سیاسی در یمن، خواستار ایفای نقش بیشتر دبیرکل سازمان ملل در رفع محاصره انسانی و توقف بمبارانهای گسترده مناطق غیرنظامی شد.

«مجید تخت روانچی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل هم پنجم بهمن ماه در نشست شورای امنیت اظهار داشت: در یمن، نقض سیستماتیک و جدی حقوق بینالملل بشردوستانه باعث کشتار هدفمند غیرنظامیان، از جمله زنان و کودکان، تخریب گسترده و عمدی زیرساختهای غیرنظامی و تشدید محاصره غیرقانونی بنادر و فرودگاهها شده است، که این امر منجر به تشدید درد و رنج مردم، وخامت اوضاع انسانی و ادامه بی توجهی به اساسیترین اصول حقوق بینالملل بشردوستانه شده است. همان روز (چهارم بهمن ماه) نیز حسین امیرعبداللهیان در همایش ملی ایران و همسایگان در مرکز مطالعات سیاسی و بینالمللی گفت: این روزها اتفاقی بین یمن و یکی دیگر از همسایگان در حال وقوع است. علاوه بر این، «شرستی ترومسدال» نماینده ویژه نروژ در امور یمن ۲۵ دی ماه در سفرش به تهران با خاجی دیدار کرد و دو طرف در این ملاقات درباره مسائل و ابعاد مختلف بحران یمن گفتوگو کرده و راههای دستیابی به صلح و توقف بحران در این کشور را مورد بررسی قرار دادند. پنجشنبه هفتم بهمن ماه نیز «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» معاون نخستوزیر و وزیر خارجه قطر به تهران سفر و با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دیدار و گفتوگو کرد.

امیرعبداللهیان در این دیدار گفت که افزایش تحرکات نظامی اخیر به باز تولید جنگ در یمن و منطقه میانجامد و وزیر خارجه قطر نیز ضمن ابراز نگرانی از افزایش تنش جدید در منطقه، افزود: معتقدیم بحران یمن راه حل نظامی ندارد. «سعید خطیبزاده» سخنگوی وزارت امور خارجه نیز ۲۸ دی ماه در واکنش به تحولات اخیر مرتبط با یمن اظهار داشت: محاصره و حملات نظامی راه حل بحران یمن نیست و اینگونه اقدامات به افزایش دامنه تنش در منطقه میانجامد.ایران همواره از ابتکار راه حل سیاسی مبتنی بر پایان پذیرفتن محاصره مردم این کشور، پایان جنگ، عدم مداخله در امور داخلی یمن و حفظ تمامیت ارضی و یکپارچگی این کشور حمایت کرده و بر جلوگیری از تشدید فاجعه انسانی در این کشور تاکید میکند. یک روز بعد یعنی ۲۶ دی ماه نیز خاجی با «هانس گروندبرگ» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن تلفنی گفتوگو و با بیان اینکه تصمیم گیرنده نهایی در مورد سرنوشت یمن، مردم این کشور هستند، رفع محاصره ظالمانه را مقدمه حل و فصل سیاسی بحران یمن عنوان کرد.

نصرالله با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی از روز نخست تلاش کرده که احکام اسلامی را اجرا کند، افزود: «من در سالروز چهل سالگی انقلاب اسلامی در سخنرانی خود آماری از موفقیتهای جمهوری اسلامی ذکر کردم که از ایران نگرفته بودم بلکه از آمار سازمان ملل استفاده کرده بود». اما حتی قبل از حملۀ موشکیِ ایران به پایگاههای آمریکایی در اوایل ماه ژانویه، هکرهای طرفدارِ ایران دستکم به یکی از وبسایتهای مرتبط با دولت آمریکا و تعدادی از سایتهای شرکتهای خصوصی حمله کرده بودند. یک روز بعد (پنجم بهمن ماه) «علی اصغر خاجی» مشاور ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی و «پیتر سمنی بی» نماینده ویژه سوئد در امور یمن به صورت ویدئو کنفرانس، آخرین تحولات یمن را بررسی کردند. به گزارش فارس، سید حسن نصرالله دبیر کل جنبش حزب الله شامگاه امروز سهشنبه در مصاحبه اختصاصی با شبکه العالم، درباره آخرین مسائل داخلی لبنان و منطقه گفتوگو کرد.

دیدگاهتان را بنویسید