آیا از مکان آنها چیزی میداند؟

نیز با برگزاری چند اجلاس در سطح سران و وزرای امورخارجه ، خواستار پایان دادن به جنگ شد تا اینکه پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ از سوی جمهوری اسلامی ایران ، ضمن استقبال از آن ، حمایت خود را از تلاشهای دبیر کل سازمان ملل متحد برای اجرای کامل قطعنامه و دستیابی به توافقی همه جانبه ، عادلانه و شرافتمندانه و پایدار اعلام نمود (رجوع کنید به سازمان ملل متحد، ۱۹۸۷، ص ۲۲۵). ایران کشوری قوی و دارای حاکمیت است و آمریکا از جنگ با آن میترسد. وی با اشاره به اینکه حجم کلی واردات افغانستان در هر سال حدود ۷ میلیارد دلار است، توضیح داد: در مجموع کالاهای صادراتی ایران سهم ۳۶ تا ۳۷ درصدی از بازار افغانستان دارد که رقم قابل توجهی است. دولت افغانستان با واشنگتن و تهران روابطی حیاتی دارد؛ ازطرفی برای ثبات خود به نیروهای آمریکایی و سرمایهگذاری این کشور نیاز دارد، و ازطرفی برای واردات کالا به ایران محتاج است؛ حدود ۳ میلیون پناهجوی افغانستانی هم در ایران زندگی میکنند که بیشترشان کارت شناسایی ندارند و در شرایط بدی بهسر میبرند. امارات نیز همینطور. اگر فکر میکنند که ما به خاطر یمن، در امور داخلی کشورهای عربی مداخله میکنیم، آنان نیز نباید در مسائل داخلی لبنان مداخله کنند».

از همین رو در همان ابتدا این سیاست آشکارا و بهصورت نهان نقض شد (خود مشروطه خواهان «کمیته ملی در قم و کاشان» بهدلیل نفرت از بریتانیا و روسیه و تسلط احساسات بر تصمیمات عقلانی و همچنین پهلوی اول نیز آن را نقض کردند) و در فراز و نشیب جنگ نیز اسباب خنده و تمسخر را فراهم کرد. نصیر احمد نور با اشاره به سابقه تاریخی روند مهاجرت شهروندان افغان گفت: زمانی که افغانستان مورد تجاوز و اشغال قرار گرفت مردم ما دو گزینه داشتند یا باید با اشغالگر هم رکاب میشدند و به دنبال توسعه طلبی شوروی علیه سایر همسایگان و سایر کشورهای منطقه میرفتند یا اینکه بدون برنامهریزی و فراهم بودن امکانات دست به مقاومت می زدند بنابراین مردم ما با انگیزههای دینی و میهنی مقاومت کردند. حزبالله با هرگونه شبهه عادی سازی و یا همکاری و یا هماهنگی از سوی دولت لبنان با دشمن اسراییلی مخالف است و با آن مقابله خواهد کرد. وی با اشاره به تلاشهای مکرر آمریکا برای مذاکره با حزب الله، خاطر نشان کرد: «قبلا کسی از طرف دیک چنی نزد من آمد و گفت ما شما را از لیست تروریسم خارج میکنیم، رسمیت بینالمللی به شما میدهیم.

نصرالله با اشاره به اینکه تحریمهای آمریکایی، به برخی از تجار مظلوم، آسیب رسانده است، درباره مذاکرات غیر مستقیم بین رژیم صهیونیستی و لبنان بر سر تعیین مرزهای دریایی، خاطر نشان کرد: «ما در حزب الله، در تعیین مرزها مداخله نمیکنیم؛ زیرا از نظر ما، هیچ مرزی با دشمن نداریم و هیچ مرزی تعیین نمیکنیم. نصرالله ادامه داد: « برخی میگویند دلیل اصلی دشمنی آمریکا با ایران، حمایت از فلسطین است؛ این، هست اما علت اصلی این است که ایران کشوری مستقل و آزاد است که نمیخواهد تحت سیطره آمریکا باشد. وی با بیان اینکه امام و همراهانش و مردم انقلابی آمدند و رژیم شاه را ساقط و 60 هزار مستشار آمریکا را اخراج و روابط با اسرائیل را قطع و آمریکا را از ایران بیرون کردند، تصریح کرد: – مردم انقلابی ایران با انقلاب خود، آمریکا را از کشور خود بیرون کردند. براین اساس، من خود را محق میدانم از آن جناب که نمایندة تامالاختیار شاه ایران در مذاکرات صلح است بخواهم این اندیشه را از سر بیرون کنند که به نفع روسها، «وضع موجود» را پایة مذاکرات قرار دهند. به همین دلیل، آمریکا با نظام اسلامی در ایران دشمنی میکند؛ زیرا نظام مستقل و دارای حاکمیتی است که ظلم را نمیپذیرد».

بهگزارش فارس، «کنستانتین سیوکوف» معاون رئیس آکادمی دانش موشکی روسیه در بخشی از مصاحبه اخیر خود با شبکه «روسیا الیوم» به توانمندی موشکی ایران پرداخت. پاسخ وزارت امور خارجه ایران در برابر این اقدام دولت عراق، با تأخیر و عملاً پس از حمله عراق (سه روز بعد از تسلیم یادداشت) صورت گرفت. گزینه آمریکا تحقق اهداف از طریق مذاکرات است و اگر نشد، افزایش فشار از طریق تحریم». سفر وزیر امورخارجه ایران به سازمان ملل برای شرکت در نخستین دور مذاکرات ، در شرایطی انجام شد که نیروهای عراق همچنان در خاک ایران حضور داشتند و در عملیات مشترک با گروههای تروریستی مستقر در عراق ، در منطقه غرب کشور، تجاوز به خاک ایران را آغاز کرده بودند. 249/ 19) پیش از ترک ایران شاه را بر آن داشت تا میرزاابولحسنخان ایلچی را به­عنوان نمایندة مختار ایران در مذاکرات گلستان نامزد کند. در قوانین داخلی ایران حق مالکیت معنوی شامل «حق چاپ و تکثیر، حق عرضه و توزیع، حق اجرا، حق ترجمه و حق اقتباس» میشود و طبق مصوبه سال ۱۳۸۹ این حق تا ۵۰ سال پس از فوت مالک اولیه در اختیار وراث اوست؛ بنابراین اقدام سازمان متبوع حضرتعالی در اقتباس بدون اجازه رمان «زنده باد مرگ»، نقض قوانین جمهوری اسلامی ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید