، موضوع به شورایعالی امنیت ملی رفت

این موضوع در حالی رخ میدهد که پیش از این هم اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان از معامله آب با نفت ایران صحبت کرده بود. در واقع، اگر ضد حملهای از سویِ آمریکا، «ناتو» یا متحدانِ این دو علیه روسیه شکل بگیرد، از نظر قوانین عرفیِ بینالمللی «نامشروع» تلقی می شود، چرا که بدون اجماع در شورای امنیت سازمان ملل متحد اتخاذ شده و این به معنیِ فروپاشی «نظم جهانی» هم خواهد بود. چرا که طالبان جریانی نزدیک به عربستان است و از نظر رفتاری قائل به گفتگو و پایبندی به معاهدات بینالمللی نیستند و در صورتی که طالبان در افغانستان به قدرت برسند، امکان دارد با اعمال قدرت نظامی این معضل را رقم بزنند. این قسمتش برایم جالب بود.پاسخ سوالی که چرا برخی کشورها در جنگ ها به راحتی میدان را واگذار می کنند و ایران در هشت سال جنگ تحمیلی حتی یک وجب خاکش نرفت. بنابراین به نظر می رسد وظیفۀ دیپلماسی روسیه حفظ ایران به صورت واحد است و چین نیز در این مورد هم رأی و هم نظر است. همزمان اما نمیتوان نیاز به دیپلماسی را علی رغم گسترش ناتو نادیده گرفت، بنابراین، ایران بر ضرورت دیپلماسی و گفتگو نیز تاکید کرده است و علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت ایران در این باره اعلام کرد: نگرانی در مورد گسترش ناتو قابل درک است، اما دیپلماسی ضروری است.

در این خبر تاکید گشته: این ملک سازمانی به وزارت کشور تحویل داده شده است. ارتش آمریکا ادعا کرد این پهپاد در ایران تولید شده، اما ممکن است از شرق یمن پرتاب شده باشد. اصول تجدیدنظرطلبانه مشترک، حوثیها را وارد به اصطلاح «محور مقاومت» کرد که یک اتحاد غیررسمی و تحت رهبری ایران در میان بازیگران دولتی و غیردولتی همفکر در منطقه است. با کم شدن دامنه موفقیتها و شدت گرفتن انتقادات نسبت به تلفات گسترده غیرنظامیان ناشی از عملیاتهای ائتلاف، در سال 2019 امارات متحده عربی از ائتلاف به رهبری عربستان سعودی کناره گیری کرد. با افزایش تنشهای منطقهای بین اعضای توافقنامه ابراهیم و محور مقاومت به رهبری ایران، الحاق حوثیها به ائتلاف اخیر، پیامدهای شدیدی برای چگونگی این درگیری آینده خواهد داشت. تعامل مداوم این گروه با ایران و سایر اعضای محور مقاومت، یمن را به جبهه دیگری در نبرد این ائتلاف علیه ایالات متحده، اسرائیل و متحدان آنها در توافق ابراهیم تبدیل کرده است. به همین بهانه، کاترین زیمرمن، عضو موسسه امریکن اینترپرایز و نیکلاس هراس، معاون بخش امنیت انسانی در مؤسسه سیاستهای جدید با انتشار یادداشتی در نشریه فارن پالیسی با عنوان «یمن به صحنه جنگ نیابتی ایران علیه اسرائیل مبدل شده است» حوادث اخیر را در پرتو باز شدن جبهه نبرد جدیدی در رقابت میان قدرتهای منطقه ای تفسیر کرده اند.

در بخش اداره خلیج فارس سه نفری که عرض کردم، بودند. اگرچه این جنگ در بخش اعظم یک دهه اخیر ادامه داشته، اما با گذشت هشت سال، چشمانداز صلح هم چنان دور از دسترس مینماید. در این روند، حزبالله به تمام خطوط مرزی از جمله دستکم ۱۲ نقطه راهبردی حمله خواهد کرد و حماس و جهاد اسلامی با شلیک موشک و گلولههای خمپاره به مناطق نزدیک به نوار غزه به خطوط هم مرز با غزه حمله میکنند و همزمان با آن با موشکهای دوربرد تاسیسات نظامی و فرودگاهها و پایگاههای لجستیک و تاسیسات مهم در دیمونا و مناطق جنوبی را مورد هدف قرار میدهند. در اواخر ژوئیه 2021، یک پهپاد به یک نفتکش مرتبط با اسرائیل در سواحل عمان حمله کرد و دو نفر را کشت. است». وی مدعی بود که میرزابزرگ به منظور اقناع شاه به ادامة جنگ، حتی اقدام به جعل نامههایی به­نام میرزاشفیع و عسکرخان افشار کرده است تا امکان تماس با فرانسه را تقویت کند (FO. سکوها نظامی نبودند و حمله به آنها نشانه ضعف آمریکاییها بود. این کارشناس مسایل افغانستان توضیح میدهد: واقعیت این است که افغانها در هیچ برهه زمانی به قرارداد حقابه پایبند نبودند و مشکلات کمآبی در سیستان و بلوچستان هم ناشی از عدم اجرای همین قرارداد است و حالا با قدرت گرفتن طالبان در افغانستان ممکن است اوضاع بدتر هم شود.

پیرمحمد ملازهی، کارشناس مسایل افغانستان که نگران سلطه کامل طالبان به افغانستان است به تجارتنیوز میگوید که خطر جنگ آب در مرزهای شرقی و در صورت تسلط طالبان بر افغانستان بیشتر از همیشه است. در حالی که حوثیها این حمله را در چارچوب جنگ در یمن انجام دادهاند، زمانبندی حوادث دلالا بر چیزهای دیگری دارد. لازم میدانم در مجمع عمومی سازمان ملل و نیز افکار عمومی ملت آمریکا را به خطر بسیار بزرگ و بسیار نزدیکی که اکنون رژیم آمریکا با اقدام اخیر خود در خیلج فارس همه دنیا را- و نه فقط منطقه را- با آن تهدید میکند معطوف سازم. مقامات ایران از جمله رئیسجمهور و برخی فرماندهان ارتش و سپاه پاسداران، آمریکا را به بستن تنگه هرمز در صورت تحریم صادرات نفت ایران تهدید کردند و روحانی با عبارتی مانند «با دم شیر بازی نکنید! همزمان با حمله روسیه به خاک اوکراین و تحولات شرق اروپا، برخی در داخل کشور خواستار محکوم کردن اقدام نظامی روسیه و حمایت جمهوری اسلامی از اوکراین شدند، فارغ از اینکه منطقه درگیری خارج از غرب آسیاست و طرفین درگیر نیز هیچکدام متحد جمهوری اسلامی نیستند، اما بار دیگر نشان داد که همچنان برخی بهرغم شعارهای صلحطلبانهای که سر میدهند از انداختن کشور به دام جنگ ابایی ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید